W najnowszym nagraniu na kanale Comparic Rynki, Krzysztof Kamiński, redaktor Comparic TV porozmawiał z Marcinem Ciechońskim – Head of Marketing CEE w Saxo Bank, na temat zmieniającego się świata inwestycji.
Jak Saxo Bank dostosowuje się do tych zmian, aby sprostać rosnącym potrzebom współczesnych traderów? Przekonamy się poniżej:
Jakie zmiany zaszły w świecie inwestowania w ostatnim czasie?
Wbrew pozorom na rynkach finansowych nie obserwujemy obecnie żadnej rewolucji. Duży wpływ na nie miał jednak duży i gwałtowny wzrost stóp procentowych, gdyż u inwestorów gotówkowa część portfela zaczęła mieć istotne znaczenie. Inwestorzy nie chcą jednak umieszczać kapitału na lokacie.
Czy brak zainteresowania lokatami może być spowodowany niskim oprocentowaniem?
Inwestorzy przede wszystkim nie są zainteresowani lokatami, ponieważ inwestując w ten produkt finansowy muszą oni zamrozić pieniądze na pewien dłuższy czas, nie mogą ich wypłacić bez utraty odsetek, gdy na rynku pojawi się okazja inwestycyjna.
Z tego powodu dużą popularnością wśród inwestorów cieszy się część gotówkowa rachunku inwestycyjnego w Saxo Banku, gdyż jest ona oprocentowana nawet na ponad 5%, a zarazem w każdej chwili można wypłacić z niej środki bez utraty odsetek.
Jednocześnie, Saxo Bank zauważa wzrost popularności usługi wypożyczania akcji i funduszy ETF. Polega ona na tym, że inwestor otrzymuje zapłatę za wypożyczanie ich.
Jak inwestować na zagranicznych rynkach?
Inwestując na polskiej giełdzie kojarzymy największe spółki z każdej branży, dlatego samodzielne dokonanie wstępnej selekcji jest dość łatwe.
Natomiast inwestując na rynkach zagranicznych musimy poświęcić więcej czasu, aby poznać sytuację makroekonomiczną w danym regionie, przeanalizować dane branże, a następnie dokonać preselekcji spółek. Pomóc nam w tym mogą rekomendacje analityków.
W Saxo Banku znajdziemy również koszyki akcji posegregowane tematycznie, co znacząco pomaga w dokonaniu selekcji.
Czy wyższe stopy procentowe w strefie euro hamują wzrosty indeksów?
Niekoniecznie, gdyż dla przykładu indeks DAX 40 jest obecnie na swoich historycznych maksimach.
Czy pasywne inwestowanie jest lepszą strategią niż aktywne inwestowanie?
Przede wszystkim nasz portfel inwestycyjny powinien być zdywersyfikowany. Następnie warto aktywnie nim zarządzać i go optymalizować, choćby pod kątem branż, które w danym czasie radzą sobie najlepiej.
To właśnie takie inwestowanie przynosi najlepsze efekty. Absolutnie nie powinno się wchodzić na rynek za cały kapitał w jednym momencie, w jedną branżę.
Jak ostatnie upadłości w bankowości wpłynęły na Saxo Bank?
Przede wszystkim klienci stali się dużo bardziej świadomi tego, gdzie trzymają swój kapitał. Z tego powodu zaczęli oni masowo pytać Saxo Bank o model biznesowy, licencje, potencjalne ryzyko kredytowe czy to w jakim kraju Saxo Bank jest zarejestrowane.
Model biznesowy Saxo Banku polega na tym, że od zawsze na pierwszym miejscu stoi w nim bezpieczeństwo środków klientów. Ponadto, Saxo Bank posiada w Danii licencję bankową, więc jest pod ochroną duńskiego funduszu gwarancyjnego. Na dodatek, Saxo Bank nie prowadzi żadnej działalności pożyczkowej, ani kredytowej.
Co to znaczy instytucja SIFI?
SIFI to instytucja ważna systemowo. Status ten jest nadawany instytucjom, które w przypadku problemów lub nawet potencjalnego upadku wygenerowałyby potencjalne ryzyko dla systemu bankowego. Pod koniec czerwca Saxo Bank został mianowany instytucją SIFI w Danii.
Na jakie czynniki należy zwracać uwagę przy wyborze brokera do inwestowania?
Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy od brokera inwestycyjnego. Jeśli chcemy zainwestować większy kapitał, przede wszystkim powinniśmy położyć nacisk na bezpieczeństwo środków.
Jak wygląda zabezpieczanie pozycji klientów w Saxo Banku?
Saxo Bank zarabia tylko i wyłącznie na prowizji i na marżach na odsetkach od wolnych środków na rachunku, a nie na stratach klientów, jak brokerzy typu Market Maker, czy na innych obostrzeniach.
Oznacza to, że w Saxo Banku dla przykładu kupujemy akcje, które są papierami wartościowymi notowanych na giełdach papierów wartościowych z całego świata.
Jak wygląda działalność Saxo Banku na rynku rosyjskim?
Wszystkie instrumenty z rynku rosyjskiego są w Saxo Banku wyłączone. Saxo Bank, jako jedna z pierwszych instytucji wypowiedziała wszystkie umowy klientom z Rosji tuż po inwazji na Ukrainę. Firma zakończyła także pozyskiwanie klientów z tego kraju, nie mają oni możliwości założenia rachunku.
Co się stało z pozycjami klientów na akcjach rosyjskich po wybuchu wojny na Ukrainie?
Jeśli była możliwość sprzedaży rosyjskich akcji, to klient miał możliwość ich sprzedaży, ale nie mógł już ich kupić w większej ilości. W przypadku niektórych rosyjskich instrumentów inwestycyjnych unijne regulacje w pewnym momencie wymusiły natomiast całkowitą blokadę handlu nimi.
W jakie instrumenty finansowe można inwestować za pośrednictwem Saxo Banku?
W Saxo Banku znajdziemy pełną ofertę instrumentów finansowych, co oznacza, że oprócz akcji, znajdziemy w nim również bardziej złożone instrumenty inwestycyjne – takie jak fundusze ETF, opcje czy kontrakty futures.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej: