Będą rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy

54
wojna na Ukrainie

Już przyszłym tygodniu „rozpoczną się rozmowy o dwustronnej umowie dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa między Ukrainą i USA”, podał Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy.

USA zagwarantują Ukrainie bezpieczeństwo?

Od lutego 2022 r. na Ukrainie trwa wojna. Rosja zaatakowała naszego wschodniego sąsiada z nadzieją, że ten szybko się podda, uda się zająć Kijów i zakończyć wojnę w 2 tygodnie. Tak się nie stało.

Po początkowym sceptycyzmie, który było widać u zachodnich elit, uwierzono w sukces Ukrainy i zaczęto jej udzielać pomocy. Od początku przodują w tym USA, dla których osłabienie Rosji jest ważnym czynnikiem w przyszłej, potencjalnej wojnie z Chinami (słaby Kreml nie stanie wtedy po żadnej ze stron, co może być dla Pekinu i Waszyngtonu rozstrzygające). Możliwe, że dzięki temu Ukraińcy do dziś bronią swojej niepodległości, a front na terenie ich kraju niemal zamarł. Sama Moskwa ugrzęzła w tym państwie i może pozostać w nim na lata (jak w Afganistanie) i w ten sposób powoli się osłabiać, co jest – jak wspomnieliśmy – w interesie USA.

Niedawno pojawił się temat dołączenie Ukrainy do NATO. To dziś mało realne, bowiem oznaczałoby to wojnę całego sojuszu z Rosją. Alternatywą mogą być gwarancje bezpieczeństwa, które – jak podał cytowany Jermak – „mają obowiązywać do czasu przystąpienia Ukrainy do NATO”.

Wiadomo, że rząd Ukrainy będzie podpisywał dwustronne umowy o gwarancjach bezpieczeństwa z sygnatariuszami wspólnej deklaracji G7 przyjętej w Wilnie. Jak także podał Jermaka, do deklaracji dołączyło już ponad dziesięć innych krajów.

Gwarancje bezpieczeństwa będą obejmować konkretne i długotrwałe zobowiązania, mające zagwarantować Ukrainie możliwość zwycięstwa i powstrzymywania rosyjskiej agresji w przyszłości – powiedział szef biura prezydenta. – Zawarte w nich mechanizmy dotyczą wsparcia obronnego i finansowego oraz sankcje i ukaranie agresora – dodał.

Czy wojna wkrótce się zakończy?

Pamiętajmy, że w przyszłym roku w USA odbędą się wybory prezydenckie. W interesie Joe Bidena jest więc zakończenie wojny na Ukrainie, czym mógłby się pochwalić w kampanii wyborczej. Możliwe, że opisane powyżej gwarancje dla tego kraju mają być straszakiem na Rosję i zachęcić Putina do rozmów pokojowych.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments