Batman – najbardziej oczekiwana premiera roku. Czym zaskoczy?

1186
Sylwetka Batmana

Już dziś w kinach najgłośniejsza premiera 2022 roku. Po 10 latach doczekaliśmy się kolejnego filmu opowiadającego historię Mrocznego Rycerza. Nie jest to jednak kontynuacja poprzedniej części, tylko restart serii przygód Batmana. Będzie to więc zupełnie oddzielna historia, która nie ma absolutnie nic wspólnego z poprzednimi produkcjami DC Extended Universe. Tym razem w rolę głównego bohatera wcielił się Robert Pattinson. Na ekranie zobaczymy również wiele innych znanych postaci z tego uniwersum, zagranych przez hollywoodzkie gwiazdy.

Niewielu jest w historii kina i komiksów postaci równie ikonicznych, jak Batman. Przygody Mrocznego Rycerza od zawsze bowiem odbiegały od typowych historii o komiksowych superbohaterach. Czego możemy spodziewać się, gdy w najbliższych dniach wybierzemy się do kina na “Batmana”? Z dotychczasowych informacji można wywnioskować jedno – nowy film o losach Mrocznego Rycerza okaże się zaskakujący.

Batman – fabuła Logo Batmana

Dwa lata pod postacią Batmana i strach w sercach kryminalistów sprawiły, że Bruce Wayne ujrzał najmroczniejsze oblicze Gotham City. Mając u boku jedynie garstkę zaufanych sojuszników – w tym Alfreda Pennywortha oraz porucznika Jamesa Gordona – i występując przeciwko sitwie skorumpowanych urzędników oraz osobistości, samotny mściciel stał się w mniemaniu obywateli miasta jedynym obrońcą sprawiedliwości.

Nieznany zabójca w sadystyczny i wyrachowany sposób nęka elitę Gotham. Mroczny Rycerz, kierując się zaszyfrowanymi wiadomościami, trafia do półświatka. Tam w trakcie swojego śledztwa spotyka takie postacie jak:

  • Selina Kyle, zwana Kobietą-Kot
  • Oswald Cobblepot, nazywany Pingwinem
  • Carmine Falcone
  • Edward Nashton, zwany Człowiekiem-Zagadką.

Wreszcie dowody zaczynają się konkretyzować, a zamiary sprawcy stają się jasne. Batman zostaje zmuszony do szukania nowych sprzymierzeńców, żeby zdemaskować winowajcę i położyć kres nadużywaniu władzy i korupcji, od dawna nękających Gotham City.

Batman – obsada i reżyseria

Robert Pattinson został Mrocznym Rycerzem

Tym razem w rolę Batmana wcielił się Robert Pattinson. Od samego początku był to dość nieoczywisty i kontrowersyjny wybór, ponieważ aktor ten jest w największym stopniu kojarzony z mocno krytykowaną serią ekranizacji sagi Zmierzch, gdzie zagrał postać wampira Edwarda Cullena.

Postrzeganie go w taki sposób jest jednak całkowicie niesprawiedliwe i krzywdzące, bowiem na swoim koncie posiada on wiele znacznie bardziej spektakularnych ról, wśród których warto przede wszystkim wyróżnić wybitny występ u boku Willema Dafoe w czarno-białym horrorze „Lighthouse” z 2019 roku. Z całą pewnością Pattinson pokazał wtedy, że w pełni zasługuje na to, by zostać nowym Batmanem.

W pozostałych rolach

Na kinowym ekranie ujrzymy również inne gwiazdy. Wyróżnić przede wszystkim należy Zoë Kravitz, znaną przede wszystkim z doskonałego serialu „Wielkie Kłamstewka”. W Batmanie wcieli się ona w rolę Kobiety-Kot.

Rola Pingwina powierzona została natomiast Colinowi Farrellowi. Andy Serkis zagrał z kolei Alfreda Pennywortha, Jeffrey Wright wcielił się w rolę Komisarza Gordona, Paul Dano został Człowiekiem-Zagadką, Johnowi Turturro przypadła rola Carmine’a Falcone. Jak zatem widzimy, obsada Batmana wygląda nadzwyczaj obiecująco.

Reżyseria i scenariusz

Za reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Matt Reeves, mający na swoim koncie dwie z trzech części najnowszej trylogii Planety małp – “Ewolucja planety małp” i “Wojna o planetę małp”, oraz amerykańską wersję fantastycznego szwedzkiego horroru “Pozwól mi wejść”.

Czym nas zaskoczy Batman?

Po pierwsze i najważniejsze, z dotychczas ujawnionych informacji jasno wynika, że tym razem Batman to nie film akcji. Ku zaskoczeniu wielu fanów twórcy postanowili tej produkcji nadać charakter thrillera detektywistycznego, w klimacie zbliżonym do kina noir. Mroczny Rycerz, oprócz starcia z mordercami i złoczyńcami, będzie musiał się zmierzyć także z własnymi lękami i wątpliwościami.

Robert Pattinson w surowy, intensywny sposób przedstawia Batmana jako rozczarowanego, zdesperowanego samozwańczego stróża prawa, który zdaje sobie sprawę z tego, że pochłaniający go gniew nie czyni go wcale lepszym od bezwzględnego seryjnego mordercy, na którego poluje. Inne postacie z tego uniwersum także będą się znacząco różnić od tego, co dotychczas widzieliśmy w filmach o losach Batmana.

Premiera już dziś

Premiera Batmana w Polsce i niemal na całym świecie już dziś, w piątek 4 marca. Z całą pewnością ta produkcja będzie wyświetlana zarówno w największych sieciach kin w Polsce – Cinema City, Multikino i Helios, jak i w niewielkich lokalnych, klimatycznych salach.

Batman nie dla rosyjskich widzów

Warto dodać, że Batmana w najbliższym czasie nie obejrzą widzowie w Rosji. WarnerMedia, do którego należy wytwórnia Warner Bros. przekazało, że wstrzymuje on wprowadzenie na ekrany rosyjskich kin tego filmu. Koncern przekazał również, że będzie dalej obserwował sytuację, czekając na szybkie, pokojowe rozwiązanie tej tragedii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments