Rozmawiamy z banqUP o otwartej bankowości [VIDEO]

666

Impact Fintech, który odbył się w Katowicach, był świetną okazją do rozmowy z różnymi interesującymi firmami i startupami. Udało się nam przeprowadzić wywiad m.in. z prezesem zarządu fintechowej spółki banqUP, Krzysztofem Pulkiewiczem, który tłumaczył nam, czym jest banqUP, do kogo jest skierowany oraz czym jest otwarta bankowość. Zapytaliśmy go także o stan i przyszłość rynku w naszym kraju.

Czym jest banqUP?

Na początku warto wyjaśnić, czym jest banqUP. Jest spółką polsko-belgijską. Jej podstawową działalnością jest otwarta bankowość. Firma jest agregatorem danych. Umożliwia m.in. innymi podmiotom dostęp do informacji bankowych nt. ich klientów.

„Otwarta bankowość jako sieć zawiera kilku graczy. My sami pozycjonujemy się jako element łączący dostawców usług końcowych dla konsumenta (…) ze światem, gdzie mamy wiele różnych banków. (…) Pozwala to naszym klientom skupić się na ich core’owym rozwiązaniu, budowanie świetnych aplikacji, a całą kwestie integracji, dostosowywania się do zmian, jakie zachodzą, pozostawiają nam”

– tłumaczył nam rolę jego firmy na rynku Pulkiewicz.

Firma za granicą

Dziś banqUP działa w Belgii, Polsce, na Węgrzech, Słowacji i w Bułgarii, ale też na terenie Irlandii.

„Kolejne nasze plany to kraje bałtyckie i możliwe, że Skandynawia. Podchodzimy do naszej roadmapy dość dynamicznie”

– mówił nam także Pulkiewicz. Dodał jednak, że kolejne ruchy spółki są plastyczne i raczej uzależnione o potrzeb jej klientów.

Fintech w Polsce

Pytany o polski fintech, nasz rozmówca odpowiedział:

„Rynek fintechu w Polsce jest bardzo specyficzny, bowiem bardzo wysoko poprzeczkę postawiły tu banki, które dzięki swoim rozwiązaniom i naprawdę nowatorskim usługom, które są na rynku, pozostawiają coraz mniej przestrzeni dla samego fintechu, by można było zaoferować coś nowego dla klientów. To w przeciwieństwie do rynków Europy Zachodniej, gdzie takich rozwiązań nie ma i te fintechy wypełniają większą lukę.”

Dodał jednak, że widzi współpracę pomiędzy tego typu innowacyjnymi firmami a dużymi graczami pokroju banków. To też przyszły kierunek polskiego rynku, jak sugeruje prezes banqUP.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments