Banki centralne zmieniły swoją strategię dot. rynku złota. Już drugi miesiąc z rzędu ograniczają skup kruszcu. To zwłaszcza zaskakujące, gdy zestawi się obecną sytuację z tą z ostatnich lat. Jaki jest tego powód?
Banki centralne już nie chcą złota?
Ostatnie lata, gdy złoto było relatywnie tanie, banki centralne skupywały spore jego ilości. Jedną z instytucji, która podążała tym trendem, był m.in. Narodowy Bank Polski (NBP).
Okazało się, że czas na takie zakupy był wtedy niemal idealny. Kruszec był dość tani, zaś – jak się okazało – kryzys gospodarczy wybuchł w pełniej okazałości początkiem 2020 r. Teraz, gdy kryzys covidowy trwa w najlepsze, banki centralne zmieniły swoją strategię.
W lipcu i sierpniu ich zaangażowanie na rynku kruszców znacznie spadło. Przoduje tu Uzbekistanu, który sprzedał 31,7 ton złota. Inne banki centralne zmniejszyły zaś swoje zasoby żółtego metalu o łącznie 19,1 ton kruszcu. W lipcu zakupiły 0,8 ton złota, podczas gdy średnia dla 2019 roku wynosiła aż 46,1 ton miesięcznie. Takie dane przedstawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
To pokłosie polityki z poprzednich lat. Wielkie zapasy złota gromadził Bank Rosji czy Ludowy Bank Chin. Ten drugi po raz ostatni zaraportował wzrost oficjalnych rezerw kruszcu w październiku 2019 roku. Od tego czasu przestał kupować złoto.
Które banki nadal skupują kruszec?
Okazuje się, że niewielkie zakupy kontynuowały ostatnio Indie (4 tony w sierpniu), Kazachstan (1,3 t.), Serbia (0,2 t.) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (2,4 t.) i Katar (1,6 t.).
Wyprzedał się z kolei bank centralny Turcji, ale tylko o 3 tony. Potem tureckie banki komercyjne dokupiły 3,9 t. Po przerwie na rynek powrócił Kirgistan, który wstawił do swojego skarbca 5 ton złota.
Banki liczą na krach na rynku?
Dlaczego banki przestały skupować złoto? Czy liczą, że na rynku tym dojdzie do znacznej korekty, a obecna cena jest już zbyt wysoka?
Prawdę powiedziawszy wiele będzie zależało od samych władz monetarnych. Jeżeli nadal będą drukowały pieniądze i to w takim tempie, jak ma to miejsce teraz, należy założyć, że kurs złota czy srebra nadal będzie rósł.
Dziś za 1 uncję złota płaci się 1 904 USD, czyli podobną cenę co wczoraj.