Banki centralne zmieniły swoją strategię dot. rynku złota. Już drugi miesiąc z rzędu ograniczają skup kruszcu. To zwłaszcza zaskakujące, gdy zestawi się obecną sytuację z tą z ostatnich lat. Jaki jest tego powód?

Banki centralne już nie chcą złota?

złotoOstatnie lata, gdy złoto było relatywnie tanie, banki centralne skupywały spore jego ilości. Jedną z instytucji, która podążała tym trendem, był m.in. Narodowy Bank Polski (NBP).

Okazało się, że czas na takie zakupy był wtedy niemal idealny. Kruszec był dość tani, zaś – jak się okazało – kryzys gospodarczy wybuchł w pełniej okazałości początkiem 2020 r. Teraz, gdy kryzys covidowy trwa w najlepsze, banki centralne zmieniły swoją strategię.

W lipcu i sierpniu ich zaangażowanie na rynku kruszców znacznie spadło. Przoduje tu Uzbekistanu, który sprzedał 31,7 ton złota. Inne  banki centralne zmniejszyły zaś swoje zasoby żółtego metalu o łącznie 19,1 ton kruszcu. W lipcu zakupiły 0,8 ton złota, podczas gdy średnia dla 2019 roku wynosiła aż 46,1 ton miesięcznie. Takie dane przedstawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

To pokłosie polityki z poprzednich lat. Wielkie zapasy złota gromadził Bank Rosji czy Ludowy Bank Chin. Ten drugi po raz ostatni zaraportował wzrost oficjalnych rezerw kruszcu w październiku 2019 roku. Od tego czasu przestał kupować złoto.

Które banki nadal skupują kruszec?

Okazuje się, że niewielkie zakupy kontynuowały ostatnio Indie (4 tony w sierpniu), Kazachstan (1,3 t.), Serbia (0,2 t.) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (2,4 t.) i Katar (1,6 t.).

Wyprzedał się z kolei bank centralny Turcji, ale tylko o 3 tony. Potem tureckie banki komercyjne dokupiły 3,9 t. Po przerwie na rynek powrócił Kirgistan, który wstawił do swojego skarbca 5 ton złota.

Banki liczą na krach na rynku?

Dlaczego banki przestały skupować złoto? Czy liczą, że na rynku tym dojdzie do znacznej korekty, a obecna cena jest już zbyt wysoka?

Prawdę powiedziawszy wiele będzie zależało od samych władz monetarnych. Jeżeli nadal będą drukowały pieniądze i to w takim tempie, jak ma to miejsce teraz, należy założyć, że kurs złota czy srebra nadal będzie rósł.

Dziś za 1 uncję złota płaci się 1 904 USD, czyli podobną cenę co wczoraj.

Poprzedni artykułT-Bull ma deklarację inwestora dot. objęcia akcji nowej emisji serii G
Następny artykułAll In! Games ma umowę z One More Level na wydanie gry 'Cyber Slash'
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments