Około 1500 artystów popierających akcję #LetTheMusicPlay ostrzega przed problemami finansowymi rynku muzycznego. Wszystko z powodu epidemii COVID-19.

Pomocy!

Wśród artystów, którzy apelują o wsparcie, są m.in. Ed Sheeran, Dua Lipa, zespół The Rolling Stones czy Rita Ora. Wszyscy oni podpisała list do Olivera Dowdena, sekretarza stanu ds. kultury, mediów i sportu, wzywając jego samego i rząd o stworzenie funduszu, który ma ratować rynek muzyczny.

– Bez takiego (…) wsparcia finansowego ze strony rządu, przyszłość koncertów i festiwali oraz setek tysięcy ludzi, którzy pracują [na tym rynku], wygląda ponuro – napisali artyści we wspólnym liście.

Aby nagłośnić inicjatywę artyści będą publikować filmy i zdjęcia oznaczając je hasztagiem #LetTheMusicPlay.

Ciężka dola muzyka

trasy koncertoweOczywiście problemy wynikają z tego, że w czasie epidemii władze na całym świecie zakazały organizowania koncertów. Efektem może być fala bankructw agencji artystycznych i samych muzyków. Część zespół zapewne zakończy kariery.

O jakiej skali mówimy? Kilka dni temu Tous Pour La Musique, francuskie stowarzyszenie muzyczne, pokazało nowe badanie, z którego wynika, że straty samego francuskiego przemysłu muzycznego wyniosą w tym roku 4,5 mld EUR (5 mld USD). Prawie 250 milionów euro zostanie utraconych z tytułu samych praw autorskich.

– Kryzys zdrowotny, przez który przechodzimy, to tsunami dla tego rynku – powiedział Billboardowi Jean-Christophe Bourgeois, prezes Tous Pour La Musique.

Co prawda na terenie całej Europy postęp w walce z COVID-19 doprowadził rządy do otwarcia różnych sektorów gospodarki, w tym restauracji i barów plażowych na świeżym powietrzu. Loty pomiędzy poszczególnymi krajami i kontynentami także są już reaktywowane.

Problem polega jednak na tym, że trasy koncertowe zostały już przeniesione na 2021 r., a organizacja nawet pojedynczych występów do czasochłonne przedsięwzięcie logistyczne. Do tego rządy nadal zakazują tego typu większych skupisk ludzki.

Dziś w Wielkiej Brytanii rynek koncertowy zapewnia 210 000 miejsc pracy. Zatrudnienie straciło już kilkaset osób, ale prognozuje się, że dołączą do nich dziesiątki tysięcy.

– Każdego dnia słyszę o tym, jak moi przyjaciele traci pracę, zamykają sklepy i zmieniają branże – dodaj Billboradowi Ben Lovett z Mumford & Sons.

Jak na razie nie jest jasne, czy rząd Wielkiej Brytanii przystanie na propozycje muzyków.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments