Apple zakazuje korzystania z Chat GPT

Udostępnij

Wewnętrzny dokument Apple zawiera informację, że chociaż firma opracowuje własną technologię sztucznej inteligencji, korzystanie przez pracowników z zewnętrznych chatbotów AI będzie ograniczone. Spółka zakazuje np. pracownikom korzystania z ChatGPT w obawie przed wyciekiem danych.

Apple mówi ChatGPT „nie”

Gigant Big Tech, Apple, ograniczył wykorzystanie przez firmę popularnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji (AI), ChatGPT, obawiając się, że jego wrażliwe dane mogą zostać naruszone. Wiadomość ujawnił The Wall Street Journal. Gazeta podaje, że wewnętrzny dokument dla pracowników Apple zakazuje używania wspieranego przez Microsoft ChatGPT i podobnych narzędzi sztucznej inteligencji. W tle firma rozwijała jednak własną technologię sztucznej inteligencji.

Zgodnie z dokumentem, twórca iPhone’a jest zaniepokojony tym, że pracownicy używają programów AI i ujawniają poufne informacje firmowe. W dokumencie wspomniano również o ograniczeniu narzędzia GitHub AI Copilot, aplikacji należącej do Microsoftu, która automatyzuje pisanie kodu oprogramowania.

ChatGPT na iphone’a

Ten wewnętrzny zakaz pojawia się po debiucie aplikacji ChatGPT na iOS w sklepie z aplikacjami Apple. Nowa aplikacja jest obecnie dostępna dla użytkowników iPhone’a i iPada w Stanach Zjednoczonych, ale oferta ma zostać rozrzerzona na kolejne kraje i to już „w nadchodzących tygodniach”. Wersja na Androida pojawi się „wkrótce”.

Oprócz Apple inne duże firmy ograniczyły wewnętrzne użycie ChatGPT. 2 maja Samsung wysłał pracownikom notatkę zakazującą korzystania z generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT. W przypadku Samsunga polityka była następstwem incydentu, w którym pracownicy Samsunga przesłali „wrażliwy kod” na platformę AI.

Samsung powiedział pracownikom, którzy korzystają z takich aplikacji na urządzeniach osobistych, aby nie przesyłali żadnych informacji o firmie, ponieważ grozi im „postępowanie dyscyplinarne, włącznie z rozwiązaniem stosunku pracy”.

Oprócz Samsunga i Apple, firmy takie jak JPMorgan, Bank of America, Goldman Sachs i Citigroup również zakazały wewnętrznego użytku generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Wiele firm zakazujących pracownikom korzystania z chatbotów AI jest w trakcie tworzenia własnych aplikacji. Na początku maja dyrektor generalny Apple, Time Cook, powiedział, że firma planuje „wpleść” sztuczną inteligencję do swoich produktów.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również