Od czwartku w Anglii zostanie zniesiony wymóg, by osoby zakażone koronawirusem poddawały się izolacji. Informację ogłosił w poniedziałek premier Boris Johnson.

Koniec pandemii?

Johnson przemawiał w Izbie Gmin. Przedstawił mapę drogową ostateczne wychodzenia z pandemii. Powiedział, że sytuacja w kraju pozwala już na przejście z rządowych nakazów do rekomendacji i poleganiu głównie na osobistej odpowiedzialności obywateli.

Przestaje więc obowiązywać zalecenie dla nauczycieli i uczniów w szkołach oraz pracowników systemu opieki nad dziećmi, by dwa aż razy w tygodniu wykonywać testy na obecność koronawirusa. To jednak nie koniec. Od czwartku osoby, u których wykryto zakażenie koronawirusem, nie będą już miały obowiązku izolowania się. Nakaz przechodzi w zalecenie.

Od czwartku zaszczepione osoby będące bliskimi kontaktami zakażonych nie będą też proszone o wykonywanie codziennych testów przez tydzień. Z kolei niezaszczepione kontakty zakażonych nie będą zobligowane do odbywania kwarantanny.

Za miesiąc, dokładnie od 24 marca, przestają obowiązywać przepisy dotyczące zasiłku chorobowego dla zakażonych i jednocześnie wprowadzone zostaną nowe wytyczne, które dotyczą bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Od 1 kwietnia szybkie testy na obecność koronawirusa nie będą już jednak też dostępne za darmo dla wszystkich, ale tylko dla osób najstarszych oraz najbardziej podatnych na zakażenie.

„Dzięki wysiłkom, które podjęliśmy jako kraj w ciągu ostatnich dwóch lat, możemy teraz radzić sobie z tym problemem w zupełnie inny sposób, przechodząc od ograniczeń rządowych do osobistej odpowiedzialności, tak abyśmy chronili się bez utraty naszych możliwości, utrzymując zarazem szereg zdolności do szybkiej reakcji na każdy nowy wariant” – powiedział Johnson. „Do 1 kwietnia nadal będziemy zalecać osobom, które uzyskały wynik pozytywny, aby pozostały w domu, ale po tym terminie będziemy zachęcać osoby z objawami Covid-19 do podejmowania osobistej odpowiedzialności, tak jak zachęcamy osoby, które mogą mieć grypę, aby były ostrożne wobec innych” – dodał

Minister zdrowia Sajid Javid twierdzi, że od wiosny niektórym grupom – tym najbardziej narażonym na zachorowanie na COVID-19 – będzie oferowana czwarta dawka szczepionki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments