Dzień Inwestora Indywidualnego

Warning: Array to string conversion in /home/u216582/domains/portfelpolaka.pl/public_html/wp-includes/shortcodes.php on line 433

Analitycy wierzą w polskie akcje! Chińskie auta podbijają świat! UE reguluje AI

Array

Udostępnij

Emitowany na antenie Telewizji Biznesowej program „Rynki na papierze” to cotygodniowy przegląd prasy papierowej. Prowadzący Ludwik Sobolewski oraz Jan Szpetulski-Łazarowicz przedstawiają najciekawsze i najważniejsze bieżące informacje ze świata biznesu i finansów.

W najnowszym odcinku programu omówione zostały między innymi takie kwestie, jak regulacja sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej, prognozy wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie czy chiński sektor motoryzacyjny. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Regulacja sztucznej inteligencji w UE

Obecnie w Unii Europejskiej kraje rywalizują o to, który będzie miał suwerenność w dziedzinie sztucznej inteligencji. Na lidera obecnie wyrastają Niemcy i Francja. Drugi z tych krajów oczekuje wprost liberalizacji regulacyjnej w tym zakresie.

Oznacza to, że Francja uważa, że należy regulować produkty, które powstają na bazie sztucznej inteligencji, dopiero gdy będą miały one być komercjalizowane. Niemcy i inne kraje uważają zaś, że regulacje powinny wkraczać już na etapie trenowania tych algorytmów opartych o AI przez twórców.

Nikt nie spodziewa się strat z polskich akcji w tym roku

Analitycy i osoby zarządzające polskimi funduszami inwestycyjnymi nie spodziewają się w tym roku spadku kursów polskich akcji. Co więcej, zdecydowana większość z ankietowanych ekspertów jest w 2024 roku nastawiona do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nastawiona pozytywnie, a nie neutralnie.

Ile samochodów produkuje się w Chinach?

Warszawski dealer Auto Fus Group postanowił włączyć do swojego portfolio elektryczny samochód o nazwie VOYAH FREE.

Nie powinno to dziwić, gdyż według najnowszych danych Chiny produkują nawet 50 milionów samochodów rocznie. Co więcej, Państwo Środka odpowiada dziś za 76% światowych mocy produkcyjnych ogniw akumulatorowych.

W efekcie, aby walczyć z chińską motoryzacją Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że chińskie firmy produkujące samochody, które są dotowane przez państwo, zostaną wzięte na celownik w Unii Europejskiej.

Wedel zamiast swojej reklamy w TV Republika wyemitował planszę o mowie nienawiści

Najwięksi reklamodawcy – w tym takie firmy, jak Ikea czy Wedel – wycofali lub ogłosili, że wycofają swoje reklamy z Telewizji Republika tak szybko, jak to możliwe.

Co ciekawe, firma Wedel w czasie reklamowym w Telewizji Republika, który miała wykupiony, zaczęła prezentować planszę, na której wyświetlały się informacje o mowie nienawiści, w tym jej definicja.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również