Właściciele Allegro mają plan, by ich spółka pojawiła się na warszawskiej giełdzie. I to już we wrześniu – informuje Reuters. Może to być największy debiut od lat! Do tego pozycja CD Projekt, twórców gier o „Wiedźminie, pod pewnymi względami może okazać się zagrożona.

Allegro na GPW

giełda papierów wartościowych warszawaJuż w ubiegłym miesiącu Bloomberg informował o tym, że fundusze kontrolujące Allegro chcą wprowadzić spółkę na parkiet. Wtedy nie wiedziano jednak o jaką giełdę chodzi. Wiemy już jednak, że chodzi o GPW. Termin debiutu to wrzesień.

Zapadła decyzja o wprowadzeniu spółki jedynie na warszawską giełdę – podaje bankierowi.pl anonimowe źródło agencji.

Właściciele Allegro chcą uzyskać ze sprzedaży części akcji od 2,3 do 3 mld dolarów. Tym samym wycena spółki sięgnęłaby ok. 11 mld dolarów (43 mld zł). Jeśli plan się uda, firma prześcignie nawet obecnego lidera GPW, czyli CD Projekt (35,6 mld zł).

Przypomnijmy przy okazji, że największym debiutem na GPW była emisja akcji PZU w 2010 roku PZU.

Losy platformy aukcyjnej

Jak podaje Wikipedia, Allegro „powstało w związku z sukcesem amerykańskiego serwisu aukcyjnego eBay”, który był inspiracją dla założycieli. Oficjalnie zostało założone 10 grudnia 1999 roku przez spółkę Surf Stop Shop sp. z o.o. Potem parokrotnie było sprzedawane rożnym podmiotom.

Około 3 lata temu Allegro zmieniło właściciela po raz ostatni (przy najmniej na razie). Wcześniej należało do południowoafrykańskiego Naspersa. Ten sprzedał ją za 3,25 mld dolarów funduszom Cinven, Permira i Mid Europa Partners.

Fundamenty Allegro są dziś co najmniej bardzo imponujące. Z usług platformy aukcyjnej korzysta obecnie ponad 20 mln użytkowników. Z ostatnich dostępnych sprawozdań wynika, że w 2018 roku Allegro sp. z o.o. wypracowało 1,75 mld zł przychodów i 230 mln zł zysku netto.

Marka słynie z m.in. innowacyjnych kampanii reklamowych. Pod jej szyldem opublikowano parę lat temu cykl mini-filmów „Legendy polskie”. W ich ramach odświeżono wizje polskich legend m.in. Smoka Wawelskiego czy Pana Twardowskiego, które pokazano w nowych, futurystycznych wersjach. Pana Twardowskiego zagrał topowy aktor Robert Więckiewicz.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments