Zawód aktor – czyli jak załapać się do filmu?

421

Osobom, które dobrze czują się na scenie i lubią występować przed kamerą lub ludźmi, często marzy się zawód aktora. Budzące wyobraźnię perspektywy zarobkowe także kuszą wielu młodych ludzi do rozważenia kariery w tej branży. Jak zostać aktorem? Jakie predyspozycje trzeba mieć w tym zawodzie? Jak zdobywać role w filmach? Na te pytania, odpowiedzi zostaną zaprezentowane w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od przybliżenia historii zawodu aktora.

Aktor – zawód znany już w starożytności

Pierwsze zapiski o aktorach pojawiły się już w 534 roku przed naszą erą. Oznacza to, że już od starożytności zawód aktora pełnił szczególną rolę w społeczeństwie. Jednak aż do drugiej połowy XVII wieku był on wykonywany jedynie przez mężczyzn, a kobieta, która parała się aktorstwem, była spychana na margines społeczeństwa.

Początkowo aktorzy występowali wyłącznie na deskach teatru. Wynalezienie kamery i rozwój kinematografii sprawiły jednak, że obok aktorów scenicznych pojawili się również aktorzy filmowi. Dziś podział ten wciąż jest stosowany, choć wielu aktorów łączy pracę w teatrze z pracą na planie filmowym. Należy mieć jednak świadomość, że występowanie przed kamerami zazwyczaj zapewnia lepsze wynagrodzenie finansowe.

Jak zostać aktorem?

Kółka teatralne dla dzieci

Osoby przejawiające zainteresowanie zawodem aktora i mające predyspozycje w tym kierunku powinny już od najwcześniejszych lat inwestować w swój rozwój i szlifowanie warsztatu aktorskiego. Rodzice dostrzegający talent swoich dzieci zapisują je na zajęcia kółek teatralnych. Dzięki temu od wczesnych lat można ćwiczyć recytację, dykcję czy prawidłową artykulację oraz wcielanie się w różne role. To z pewnością pomoże w dostaniu się do wymarzonej szkoły aktorskiej.

Państwowa wyższa szkoła aktorska

Jeśli zastanawiamy się jak zostać aktorem, to pierwszym bardzo przydatnym krokiem na pewno okaże się zdobycie zawodowego wykształcenia. Dyplomowany aktor powinien skończyć szkołę aktorską. W Polsce mamy tylko trzy państwowe szkoły wyższe przygotowujące do tego zawodu:

  • Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
  • Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (z wydziałem aktorskim również we Wrocławiu)
  • Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Ukończenie wyższej szkoły aktorskiej oczywiście nie gwarantuje zatrudnienia, jednak z pewnością pomaga w rozwoju kariery i zdobyciu roli. Wynika to z prestiżu – ograniczona liczba miejsc na roku i liczba chętnych na jedno miejsce utarły przeświadczenie, że szkoły teatralne w Polsce kończą tylko najlepsi w tym zawodzie.

Predyspozycje do bycia aktorem

Przyszli aktorzy nie zawsze muszą jednak mieć zawodowe wykształcenie. Zdarza się, że udział w castingu wystarcza, by móc zaistnieć w świecie filmu. Nie da się zaprzeczyć, że w zawodzie aktora tak naprawdę absolutnie kluczowy jest talent i… szczęście. Osoba, która marzy o karierze aktora, musi przede wszystkim posiadać talent wcielania się w różne postacie i w przekonujący (naturalny) sposób oddawać emocje wynikające z odgrywanej roli. Ważnym warunkiem jest też prawidłowa wymowa oraz umiejętność recytacji. Poza powyższymi wymogami aktorem właściwie może zostać każdy. Nie ma znaczenia wygląd, wzrost, płeć, wiek, kolor skóry czy barwa głosu. Do ról i projektów poszukiwane są różne osoby, w tym często te, które posiadają jakąś cechę charakterystyczną.

Jak zdobyć rolę w filmie?

Castingi Plakat reklamujący casting

Aktorzy chcący zagrać w filmie lub serialu telewizyjnym muszą przejść casting. Podczas niego staje się twarzą w twarz z reżyserem, a naszym zadaniem jest przekonanie go, że to właśnie dla nas stworzona jest dana rola. Najważniejsze, by pokonać stres i pozbyć się tremy – to decyduje o tym, jak wypadniemy przed komisją. Możemy zostać poproszeni o odegranie jakiejś scenki, zaśpiewanie piosenki lub powiedzenie wiersza.

Większość aktorów decyduje się grać w filmach różnego gatunku. Takie rozwiązanie jest po prostu praktyczne – dzięki niemu możliwe jest wykonywanie opłacalnej pracy zgodnie ze swoimi umiejętnościami, predyspozycjami i zainteresowaniami. Potencjalnych pracodawców warto szukać w Internecie. Na portalach z ogłoszeniami o pracę często pojawiają się oferty nawet dla amatorów czy propozycje ról epizodycznych. Nawet te drobne role pomogą w zbudowaniu doświadczenia, warsztatu, a także portfolio, co może zaprocentować w przyszłości.

Bank twarzy

Kolejny ciekawy sposób, aby mieć szansę zaistnieć w zawodzie aktora to bank twarzy. Warto skorzystać z takiej formy promocji siebie. Tego typu firmy posiadają ogromną ilość zdjęć, filmów i nagrań osób, które się do nich zgłaszają. Zgromadzone dane udostępniają później agencjom reklamowymi i producentom filmowym. Jeśli poważnie myślimy o aktorstwie, warto działać także w ten sposób. Wystarczy wysłać swoje zdjęcia wraz z informacją o wzroście, kolorze włosów, oczu i wieku do takiego banku oraz podać numer kontaktowy. Jeśli się spodobamy, firma zorganizuje nam specjalną sesję zdjęciową i trafimy do bazy danych.

Współpraca z agentem

Warto dodać, że aktorzy – zwłaszcza ci z profesjonalnym wykształceniem – często korzystają z usług specjalnych agentów, którzy wyszukują castingi/przesłuchania pasujące do ich podopiecznych. Agenci często osobiście znają osoby odpowiadające za casting lub producentów filmowych, którzy mają znaczące zdanie w podejmowaniu decyzji związanych z realizowanym projektem. Dzięki temu mogą “podsuwać” propozycje swoich aktorów, tym samym zwiększając ich szanse na otrzymanie roli.

Casting do filmu się nie udał? Nie poddawaj się! Początkująca aktorka występująca na castingu

Czasem otrzymanie roli w filmie wymaga od aktora udziału w setkach zdjęć. Zawsze jednak warto. Zawsze również miejmy uśmiech na ustach. Nie ma gorszego pracownika niż aktor zrezygnowany i zniechęcony. Mając takie nastawienie, z pewnością nie otrzymamy wymarzonej roli. W zawodzie aktora niezbędna jest wytrwałość. Jeśli raz zrezygnujemy z obranej ścieżki, najprawdopodobniej nigdy już na nią nie wrócimy, a nasze marzenia się nie spełnią.

Każdy casting do filmu przynosi nowe doświadczenia, nawet jeśli już któryś raz z rzędu nie zdobyliśmy wymarzonej roli. Wszystkie uwagi od komisji należy przyjmować z pokorą. Starajmy się cały czas poprawiać nasz warsztat aktorski. Zawsze, gdy tylko mamy okazję, pytajmy o przyczyny odrzucenia naszej kandydatury i prośmy o feedback. Niech każdy dzień na scenie lub poza nią wzbogaca nasze doświadczenia.

Zatrudnij się jako statysta

Nawet bycie statystą może przynieść nam wiele dobrego. W ten sposób nauczymy się walczyć z tremą, będziemy obserwować profesjonalistów w pracy i zobaczymy, jak naprawdę działa maszyna filmowa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments