Afera KNF: Marek Chrzanowski kłamał?

203

Media piszą o nowych faktach dotyczących śledztwa w sprawie słynnej afery KNF. Chodzi o  korupcyjną propozycję, jaką były szef KNF Marek Chrzanowski złożył bankierowi Leszkowi Czarneckiemu. Badanie wariografem wykazało, że ten pierwszy jednak kłamał, mówiąc, że nie proponował Czarneckiemu parasola ochronnego nad jego biznesem w zamian za pieniądze.

Ikar

Chrzanowski od lat piął się po szczeblach kariery niejako będąc podopiecznym obecnego prezesa NBP Adama Glapińskiego. Szczyt kariery osiągnął już po wygranych przez PiS wyborach, gdy został szefem KNF.

Upadek rozpoczął się dość szybko, wraz z artykułem „Gazety Wyborczej” w listopadzie 2018 roku. Gazeta opisała aferę, której głównymi bohaterami byli Chrzanowski i właściciel Getin Banku Leszek Czarnecki. Ten pierwszy chciał od drugiego 40 mln złotych w zamian za ochronę banku.

Zapłacisz, to my pomożemy

Według Czarneckiego szef KNF uzależniał pomoc udzieloną Getinowi od konkretnej kwoty – 1 proc. wartości banku. Dałoby to 40 mln zł. Chrzanowski słynny już jeden procent zapisał na karteczce i pokazał bankierowi. Tyle miano przekazać człowiekowi Chrzanowskiego, którego ten chciał wprowadzić do Getinu – chodzi o prawnika Grzegorza Kowalczyka.

Były już szef KNF zarzekał się wtedy, że to wszystko kłamstwa. Dlatego też śledczy poddali go badaniu wariografem. Takie samo badanie przeprowadzono z udziałem Leszka Czarneckiego. Wyniki wypadły na niekorzyść Chrzanowskiego.

Wyniki badania wariografem

„Biegły stwierdził, że Marek Chrzanowski, udzielając odpowiedzi na pytanie: ‚Czy pisemnie zasugerował Panu Czarneckiemu procentową wartość wynagrodzenia Kowalczyka? Czy na spotkaniu z Czarneckim napisał procent odnoszący się do wynagrodzenia Kowalczyka?’, reagował w sposób, jaki zwykle obserwuje się u osób odpowiadających nieszczerze (sprzecznie ze swoją wiedzą)” – wynika z aktu oskarżenia, jaki cytują media.

„Ponadto wyniki badań Marka Chrzanowskiego (w czasie czterech testów) wraz z obserwacją biegłego uzasadniają podejrzenie nieudolnych prób intencjonalnego zniekształcenia rejestrowanych danych” – napisali także śledczy.

Akt oskarżenia przeciwko Chrzanowskiemu trafił do sądu 31 grudnia 2019 roku. Zarzuca się mu przekroczenie uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego państwa w celu osiągnięcia korzyści osobistej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments