– W czwartek razem z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawimy pakiet rozwiązań epidemicznych na całe wakacje – zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że „proces luzowania obostrzeń jest rozsądny”.

Adam Niedzielski: czekają was wolne wakacje!

W wywiadzie dla TVP Info minister komentował aktualne dane epidemiczne. Obecnie mamy w Polsce 428 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 108 osób z COVID-19. Łącznie od marca 2020 r. potwierdzono u nas aż 2 876 289 przypadków. Zmarło 74 363 osób z COVID-19.

– Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną, ponieważ jeden z podstawowych parametrów obserwowanych w toku pandemii, czyli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców, zredukowany został do jednego przypadku w skali kraju na 100 tys. To dosyć symboliczne – powiedział Niedzielski.

Przypominał, że w czasie apogeum trzeciej fali pandemii – dotąd największej, jaka spotkała nas w okresie pandemii – przykładowo w woj. śląskim było średnio 100 przypadków na 100 tys.

– Widać, że zmiana skali jest ogromna. Ale to też pokazuje, że nasz proces luzowania obostrzeń jest rozsądny. Krok po kroku obserwowanie efektów i podejmowanie dalszych decyzji musi być robione w spokojnej atmosferze – powiedział.

Okazuje się jednak, że wakacje będą najpewniej w miarę wolne od obostrzeń.

Prawdopodobnie jutro bądź w piątek razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim przedstawimy pakiet rozwiązań, który będzie dotyczył całego okresu wakacji, by pokazać dłuższą perspektywę i dać Polakom zaplanowania wakacji. Proszę o odrobinę cierpliwości. Jutro razem z panem premierem będziemy komunikowali te informacje – poinformował minister.

Koniec pandemii? Nie tak szybko!

Czy nowe dane pokazują, że pandemia wygasa? Lekarze są w tej sprawie podzieleni, ale większość wskazuje, że jesienią czeka nas 4. fala zachorowań. Ma być mniejsza od poprzedniej, bowiem sporo Polaków przyjęło już szczepionki na COVID-19.

Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje jednak, że w kwestii luzowania obostrzeń należy być ostrożnym. W tym kraju wykryto już 23 przypadki nepalskiej mutacji koronawirusa. To hybryda wirusa Delta (indyjskiego) i Alfa (brytyjskiego). Jak informują media, z tego powodu termin zniesienia wszystkich obostrzeń pandemicznych na Wyspach, 21 czerwca, staje powoli pod znakiem zapytania.

Poprzedni artykułPolacy boją się inflacji
Następny artykułKonto oszczędnościowe czy lokata? Co wybrać?
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments