– W czwartek razem z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawimy pakiet rozwiązań epidemicznych na całe wakacje – zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że „proces luzowania obostrzeń jest rozsądny”.

Adam Niedzielski: czekają was wolne wakacje!

W wywiadzie dla TVP Info minister komentował aktualne dane epidemiczne. Obecnie mamy w Polsce 428 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 108 osób z COVID-19. Łącznie od marca 2020 r. potwierdzono u nas aż 2 876 289 przypadków. Zmarło 74 363 osób z COVID-19.

– Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną, ponieważ jeden z podstawowych parametrów obserwowanych w toku pandemii, czyli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców, zredukowany został do jednego przypadku w skali kraju na 100 tys. To dosyć symboliczne – powiedział Niedzielski.

Przypominał, że w czasie apogeum trzeciej fali pandemii – dotąd największej, jaka spotkała nas w okresie pandemii – przykładowo w woj. śląskim było średnio 100 przypadków na 100 tys.

– Widać, że zmiana skali jest ogromna. Ale to też pokazuje, że nasz proces luzowania obostrzeń jest rozsądny. Krok po kroku obserwowanie efektów i podejmowanie dalszych decyzji musi być robione w spokojnej atmosferze – powiedział.

Okazuje się jednak, że wakacje będą najpewniej w miarę wolne od obostrzeń.

Prawdopodobnie jutro bądź w piątek razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim przedstawimy pakiet rozwiązań, który będzie dotyczył całego okresu wakacji, by pokazać dłuższą perspektywę i dać Polakom zaplanowania wakacji. Proszę o odrobinę cierpliwości. Jutro razem z panem premierem będziemy komunikowali te informacje – poinformował minister.

Koniec pandemii? Nie tak szybko!

Czy nowe dane pokazują, że pandemia wygasa? Lekarze są w tej sprawie podzieleni, ale większość wskazuje, że jesienią czeka nas 4. fala zachorowań. Ma być mniejsza od poprzedniej, bowiem sporo Polaków przyjęło już szczepionki na COVID-19.

Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje jednak, że w kwestii luzowania obostrzeń należy być ostrożnym. W tym kraju wykryto już 23 przypadki nepalskiej mutacji koronawirusa. To hybryda wirusa Delta (indyjskiego) i Alfa (brytyjskiego). Jak informują media, z tego powodu termin zniesienia wszystkich obostrzeń pandemicznych na Wyspach, 21 czerwca, staje powoli pod znakiem zapytania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments