800+ od 1 stycznia – prezydent podpisał ustawę

Udostępnij

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Nowela podwyższy od 1 stycznia świadczenie 500+ do 800 złotych na dziecko. Zmiana nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci podpisana przez prezydenta 500 plus

Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przez prezydenta Andrzeja Dudę odbyło się na pikniku rodzinnym w Tarczynie, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku – kwota świadczenia zostanie podniesiona automatycznie. Nie zmienią się także żadne inne warunki programu – świadczenie będzie przysługiwać na każde dziecko, do ukończenia 18. roku życia.

Wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024. Świadczenie wychowawcze jest wypłacane na każde dziecko. Co roku od 1 lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych otwiera nabór na kolejny okres trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego.

Program „Rodzina 500 plus” funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do wsparcia mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Minister Maląg, prezydent Duda i premier Morawiecki o 800+

Minister Maląg podała, że wzrost świadczenia oznacza dodatkowe koszty dla budżetu państwa w wysokości 24 miliardy złotych. Świadczenie w przyszłym roku będzie kosztowało łącznie 70 miliardów PLN. Obecnie pobiera je około 7 milionów dzieci.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził zaś, że środki przeznaczane na świadczenie 800+ “to inwestycja. To są być może najlepiej zainwestowane w ogóle pieniądze. Trudno wyobrazić sobie lepszą inwestycję niż inwestycję w człowieka, w społeczeństwo, w rodzinę, w dzieci”. Andrzej Duda

Prezydent dodał, że zwiększenie świadczenia z kwoty 500 do 800 złotych to „realne zwiększenie świadczenia, a nie tylko wyrównanie strat, które wywołała inflacja. To realne wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci”.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił z kolei, że zmiana wysokości świadczenia jest „zabezpieczeniem polskich rodzin przed kłopotami, które są wokół”.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również