PiS chce waloryzacji 500 plus?

200

– Chcemy waloryzacji 500 plus. Trzeba to wszystko dokładnie policzyć, aby było w wysokości ok. 800 zł – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” poseł klubu PiS Tadeusz Cymański. Czy to za pomocą tego programu partia ponownie będzie chciała wygrać wybory?

800 plus

Tadeusz Cymański to członek Solidarnej Polski o poseł klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem jesteśmy w takim momencie, że waloryzacja świadczenia 500 plus jest konieczna. Tyle że podwyżka nie powinna jednak dotyczyć wszystkich, a tylko najbardziej potrzebujących.

– Trzeba wprowadzić progi dochodowe – powiedział.

W podobnym tonie wypowiadał się niedawno eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

– Waloryzacja 500 plus jest potrzebna i byłaby bardzo dobra. Jeśli będzie to możliwe, to należy podnieść świadczenie do np. 800 zł – stwierdził.

Jak na razie rząd nie potwierdza takich planów. Według nieoficjalnych informacji „Super Expressu” pomysł ten ma się jednak znaleźć programie wyborczym Zjednoczonej Prawicy. Ma być to więc wabik dla wyborców. Tak samo jak pierwotna wersja 500 plus z 2015 r., która pomogła PiS wygrać wybory.

Świadczenie jest systematycznie zjadane przez inflację. Pytanie tylko, czy jest waloryzacja ponownie mocno nie podniesie inflacji. Sprawi bowiem, że na rynku pojawi się znów wiele nowego pustego pieniądza.

Komu przysłuchuje 500 plus?

Dziś 500 plus przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Pieniądze należą się bez względu na dochody całej rodziny. W założeniu program miał doprowadzić do zwiększenia liczby urodzin. Pod tym kątem okazał się jednak klęską. Dzietność w Polsce nie wzrosła. Niektórzy tylko sugerują, że bez 500 plus byłaby jeszcze niższa.

Świadczenie w założeniu ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka.

Warto dodać, że 500 zł przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Opiekunem faktycznym jest osoba, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Wojna na populizmy

Ewidentnie widać, że dziś w Polsce trwa populistyczne prekampania wyborcza. PO obiecuje nieoprocentowane kredyty na mieszkania, zaś PiS – jak widać – będzie najpewniej sięgało po waloryzację 500 plus.

Poprzedni artykułJak Polki łączą macierzyństwo z pracą? Raport o sytuacji matek na rynku pracy
Następny artykułRząd potwierdza: będzie nowy podatek
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments