Gdzie warto wyskoczyć w październiku? – 3 ciekawe miejsca na jesienny weekend

305

jesienny weekend w PolsceNiestety, lato i wakacje dobiegły już końca. Nie oznacza to jednak, że obecna pora roku nie nadaje się na urlop. Co więcej, decydując się na jesienny weekendowy wypad w październiku istnieją duże szanse, że unikniemy tłumów, a przy tym zbytnio nie nadszarpniemy swojego portfela. Jakie miejsca są warte szczególnej uwagi na początku ostatniego kwartału roku kalendarzowego? Poznajmy miejsca na jesienny weekend w Polsce.

Masz blisko na południowy zachód Polski? Sprawdź Kotlinę Kłodzką!

W pobliżu Wrocławia znajduje się prawdziwa perła na jesiennej mapie Polski. To idealny obszar zarówno na aktywny wypoczynek, jak i zrelaksowanie się, wytchnienie od problemów codziennego życia podczas jesiennego weekendowego wypadu.

Kłodzko często nazywane jest “Małą Pragą”. W pierwszej kolejności wzrok w tym mieście przykuwa stojąca na wzgórzu rozbudowana w XVIII wieku monumentalna kanciasta pruska twierdza. Co roku odwiedza ją 150 tysięcy turystów. Jedną z jej atrakcji jest spacer podziemnymi korytarzami. Łączna ich długość sięga 40 kilometrów, do zwiedzania został udostępniony jednak fragment liczący około tysiąc metrów.

Kolejnym interesującym miejsce w tym mieście jest przerzucony nad kanałem Młynówki gotycki most z figurami świętych. Wygląda jak miniaturka słynnego praskiego Mostu Karola, z tym… że jest od niego starszy. To nie jedyne podobieństwo do stolicy Czech. Kilka kamieniczek, które w nim wybudowano obok siebie do złudzenia przypomina te ze Złotej Uliczki.

Jednak samo Kłodzko nie jest jedyną atrakcją na weekendowy jesienny wypad do tego regionu. W Kotlinie funkcjonuje pięć uzdrowisk i 26 sanatoriów. Z kolei, dla osób oczekujących aktywnego wypoczynku, o ile pogoda dopisuje, do dyspozycji jest wiele wspaniałych szlaków turystycznych oraz górskich miasteczek.

Dlaczego warto je odwiedzić właśnie jesienią? Ceny są niższe, nie mamy do czynienia z takim natłokiem turystów jak latem, a poza tym to właśnie o tej porze roku górzyste obszary prezentują się najkorzystniej. Złociste kolory jesieni po prostu idealnie podkreślają skalne twory regionu.

Jakie miejsca po prostu trzeba w Kotlinie Kłodzkiej odwiedzić? Choćby Polanicę Zdrój z urokliwym Parkiem Zdrojowym, Kudowę Zdrój z jedyną i niepowtarzalną Kaplicą czaszek czy Duszniki Zdrój z interesującym i dokształcającym Muzeum Papiernictwa. Koniecznie nie można również przegapić okazji by wybrać się na Błędne Skały w Górach Stołowych.

Preferujesz leśne klimaty? Idealne miejsce to Podlasie i Puszcza Białowieska!

Trudno wyobrazić sobie piękniejszy region Polski w jesiennej odsłonie przyrody niż Puszcza Białowieska. W końcu to ostatni tak duży obszar w naszym kraju niemal wcale nienaruszony przez człowieka. Tereny są tu dzikie i odludne, a lasy absolutnie wyjątkowej urody.

Dodatkowo, ścisłą ochroną objęty jest tylko niewielki fragment pierwotnej puszczy – zwany Rezerwatem Ścisłym, do którego można wejść tylko z przewodnikiem. Całą resztę tej wspaniałej przestrzeni możemy eksplorować tak długo, jak tylko sobie tego życzymy, a z pewnością i tak nie zdołamy zachwycić się wszystkim co oferuje.

W lasach poprowadzono wiele szlaków turystycznych, a co więcej rowerowych – jest to więc doskonały sposób na aktywne jesienne spędzanie weekendu. Poza tym to jedno z niewielu miejsc, gdzie możemy zobaczyć żubry – w rezerwacie żyje ich około 300 sztuk.

Kolejną zaletą jest fakt, że w jesieni nigdy nie spotkamy w tej okolicy tłumów, wydaje się być stosunkowo zapomniana przez turystów o tej porze roku, całkowicie niesłusznie. Z tego powodu, o ile szczęście dopisze, istnieje szansa, że uda się dostrzec wilka czy nawet żubra, który żyje dziko. Przy okazji pobytu w tym miejscu, warto także udać się do Białegostoku i zwiedzić zjawiskowy Pałac Branickich.

Wyjątkowe miejsce do podziwiania na południu Polski? Jura Krakowsko-Częstochowska!

Obszar ten, jak sama nazwa wskazuje, rozciąga się między Krakowem a Częstochową. Co ma do zaoferowania? Skaliste wzgórza, zapierające dech wąwozy oraz jaskinie. Jednak znakiem rozpoznawczym krajobrazu są białe ostańce. Nazwa “Jura” pochodzi oczywiście od ery mezozoicznej, w której wykształciła się właśnie ta zjawiskowa rzeźba terenu.

Jesień to idealna pora, aby się tutaj wybrać, ponieważ wiosną i latem wapienne ostańce nie są tak dobrze widoczne z powodu bujnej roślinności. Idealnym miejscem do ich podziwiania jest Rezerwat Sokole Góry.

Co więcej, w pobliżu znajduje się także zjawiskowy Ojcowski Park Narodowy, słynący z Maczugi Herkulesa, Doliny Prądnika, czy najciekawszych, niezwykle malowniczych jaskiń, takich jak Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna czy Jaskinia Nietoperzowa. Zwłaszcza stworzenia na cześć których nazwano ostatnią grotę są swego rodzaju symbolem tego Parku Narodowego – spośród 21 gatunków nietoperzy żyjących w Polsce zaobserwowano w nim aż 17.

Nie podlega także dyskusji, że krajobrazy na tym terenie są absolutnie bajkowe i fantazyjne. Kolejnymi atrakcjami są popularne zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie, z pewnością na ich odwiedziny także warto poświęcić czas.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments