268 miliardów zł na wakacje kredytowe w 2024. Jak skorzystać?

Udostępnij

W najnowszym odcinku programu “Kawa z Ekspertem kredytowym” Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse omawia dwie ulgi, które planuje wprowadzić nowy rząd.

Pierwsza z nich to „Wakacje Kredytowe 2024”, które będą dostępne dla kredytobiorców o kredytach poniżej 400 000 zł, co pozwala na uniknięcie płacenia jednej raty co kwartał. Dla kredytów między 400 000 zł a 800 000 zł, kwalifikacja będzie oparta na warunku, że rata przekracza 50% dochodów gospodarstwa domowego.

Druga z nich to ulgi w składkach ZUS dla przedsiębiorców, pozwalające na rezygnację z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne raz w roku, z opcją otrzymania specjalnego zasiłku w wysokości 50% aktualnego wynagrodzenia za pracę. Składki na ZUS w 2024 roku wzrosną o prawie 13%.

Wakacje kredytowe 2024 – jakie zasady, dla kogo i jak skorzystać?

Wprowadzone w 2022 roku wakacje kredytowe polegają na tym, że każdy z kredytobiorców, którzy wzięli kredyt przed lipcem 2022 roku może skorzystać z bezkosztowego odroczenia jednej raty kredytu w każdym kwartale 2023 roku.

Łącznie więc można było zawiesić w tym roku cztery raty (w 2022 roku także można było odroczyć cztery raty – w sierpniu, wrześniu i dwóch wybranych miesiącach czwartego kwartału), co stanowiło ogromną ulgę dla kredytobiorców dla kredytobiorców. Co więcej, wiele osób zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyło na nadpłatę swojego kredytu.

W ostatnim czasie rząd przygotował projekt przedłużenia wakacji kredytowych – ale na innych zasadach. W grę wchodzić ma także możliwość zawieszenia czterech rat – po jednej w każdym kwartale 2024 roku – lecz tym razem wakacje kredytowe mają nie być dostępne dla wszystkich. Mają obowiązywać limity kwotowe.

W praktyce, z wakacji kredytowych mają mieć możliwość skorzystania wszystkie osoby, które zaciągnęły kredyt do 400 tysięcy złotych oraz osoby, które wzięły kredyt na kwotę od 400 tysięcy do 800 tysięcy złotych – jeśli ich rata przekracza 50% dochodów gospodarstwa domowego.

Nie ma żadnych wątpliwości, że każdy kredytobiorca, który w przyszłym roku będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych, powinien się zainteresować tym naprawdę opłacalnym rozwiązaniem – o ile nowy rząd faktycznie je wprowadzi.

Wakacje od składek ZUS w 2024 roku

Jedną z obietnic wyborczych nowego, złożonego z obecnych partii opozycyjnych rządu była dobrowolna składka ZUS.

W ostatnim czasie Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego wyjaśnił, że projekt ten ma polegać na tym, że obowiązkową składkę ZUS, którą płacą firmy, będzie można raz w roku zawiesić – a w przypadku udokumentowania trudnej sytuacji finansowej, będzie można to zawieszenie rozszerzyć do trzech lub nawet sześciu miesięcy.

Dodatkowo, ma pojawić się również możliwość zasiłku dla przedsiębiorcy korzystającego z wakacji od ZUS, którego forma ma wyglądać, jak zasiłek na zwolnieniu chorobowym (L4) dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Warto również mieć świadomość, że składki ZUS wzrosną od 1 stycznia o kolejne 13% w stosunku do bieżącego roku.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również