20% stopy zwrotu rocznie – Tomasz Góra, ekspert inwestowania w nieruchomości

1490

Tomasz GóraNa pytania, czym są i jak rozpocząć inwestycje w nieruchomości odpowiedział gość programu „Nieruchomości” w Comparic24.tv – Tomasz Góra, który od lat inwestuje w nieruchomości, realizując wiele innowacyjnych projektów deweloperskich. W programie dotyczącym przygotowania, finansowania i poprowadzenia projektów deweloperskich, dzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem dotyczącym tego jak wyglądają inwestycje w nieruchomości, czyli inwestycje w branży o wysokich stopach zwrotu.

Początki w branży deweloperskiej

Tomasz Góra początki swojej kariery rozpoczynał w branży finansowej. Zajmował się finansowaniem wielu projektów deweloperskich. Porównując rynek finansowy z branżą nieruchomości, zobaczył że posiada ona ogromny potencjał zysku, jak również cechuje się dużym bezpieczeństwem dla inwestora.

Postanowił sprawdzić się samodzielnie w branży deweloperskiej, realizując kilka projektów rewitalizacji kamienic w różnych częściach Polski. Rozpoczął pracę z Wojciechem Orzechowskim, znanym chociażby z WIWN (Warsztaty Inwestowania w Nieruchomości). Obecnie Tomasz Góra realizuje różne inwestycje deweloperskie w Łodzi, jak np. „Wiszące Ogrody”, Słoneczne Tarasy Łódź, czy Miniakademik.

Jak rozpocząć projekt deweloperski?

Inwestowanie w nieruchomości należy zacząć od przygotowania projektu. Taki projekt składa się z wielu elementów. Podstawą jest przede wszystkim dobre przygotowanie. Musimy dokładnie wiedzieć, gdzie chcemy zlokalizować swoją nieruchomość, albo czy będzie to inwestowanie w kamienice już istniejącą. Należy sprawdzić czy nasz plan jest możliwy do zrealizowania. W procesie deweloperskim jest bardzo dużo pracy której nie widać. Chodzi o wszelkie dokumenty, które są niezbędne w celu rozpoczęcia procesu.

Dodatkowo należy pamiętać, że należy odpowiedzieć na wiele pytań, które mogą uniemożliwić realizację projektu deweloperskiego. Czy nasz pomysł nie będzie przeszkadzał okolicznym lokatorom? Co z wtopieniem się w okoliczne tło? Czy nie przysłania światła okolicznym lokatorom? Czy nasz projekt rozwija miasto i okolicę?

Zawsze warto pamiętać o tym, że to klienci będą ostatecznie decydować o jakości danego projektu, dlatego też projekt ten musi być dostosowany do oczekiwań końcowego odbiorcy.

Inwestycje w nieruchomości – jak sfinansować projekt?

Inwestycje w nieruchomości finansuje się w naturalny sposób, deweloper udaje się do banku, w celu uzyskania finansowania projektu. Banki posiadają standardy, które deweloper jest zobligowany spełnić. Przede wszystkim chodzi o 25% wkładu własnego, dla firm które posiadają doświadczenie w branży. Z kolei te, które doświadczenia nie posiadają muszą posiadać wkład własny w wysokości 30%. Jest to rozwiązanie kapitałochłonne, zatem stawiając pierwsze kroki w branży, ten krok może się okazać problematyczny.

Alternatywą dla kredytu z banku, jest znalezienie inwestora. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest znalezienie osoby, która zdecyduje się finansować nasz projekt za określony udział w zyskach. Tworzy to możliwości dla osób, których środki do inwestycji są niewystarczające.

Dodatkową możliwością jest wykorzystanie tzw. grupy inwestorów. Dzięki takiej grupie inwestorzy dysponujący częścią kapitału, mają możliwość tworzenia grupy kilku osób, która umożliwi zebranie całego wkładu własnego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Ile można zarobić na deweloperce?

Nie jest tajemnicą, że deweloperzy zarabiają bardzo dobrze. Inwestycje w nieruchomości przynoszą duże zyski. Średnioroczna stopa zwrotu inwestycji w nieruchomości Tomasza Góry wynosi ok. 20%, co pokazuje że branża deweloperska stanowi bardzo intratny biznes, który może być dodatkowym źródłem dochodu inwestora.

Czy inwestycje w grupie inwestorów są bezpieczne?

Inwestycje w grupie inwestorów stanowią bardzo ważny punkt dla wielu osób zainteresowanych startem w biznesie nieruchomości. Jednakże obawy związane z ryzykiem utraty części, bądź całości pieniędzy przyczyniają się do rezygnacji z takiej formy finansowania.

Otwieramy spółki celowe do każdego nowego projektu, żeby ograniczać ryzyko – mówi Tomasz Góra w wywiadzie. Spółka której właścicielem jest Tomasz Góra i Wojciech Orzechowski, odpowiada całym swoim kapitałem. Inwestor wchodzi jako komandytariusz, który odpowiada finansowo do maksymalnie 1000 zł. Zabezpieczeniem finansowym jest majątek spółki. Dodatkowo komandytariusze mają prawo pierwokupu, który umożliwia im zakup mieszkania, które jeszcze nie zostało wystawione na sprzedaż.

Co to jest Maraton WIWN (Warsztaty Inwestowania w Nieruchomości)?

Maraton WIWN®, czyli Warsztaty Inwestowania w Nieruchomości to jednodniowa konferencja odbywająca się raz w roku. Podczas niej inwestorzy i osoby zainteresowane rynkiem nieruchomości mogą spotkać praktyków rynku deweloperskiego i dowiedzieć się jak wyglądają inwestycje w nieruchomości i jak rozpocząć swoją karierę w tej branży. To doskonała okazja do zwiększenia swoich możliwości inwestycyjnych i poznania przepisów, jak dzięki inwestycjom w nieruchomości można zwiększyć zawartość swojego portfela.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments