20% stopy zwrotu rocznie – Tomasz Góra, ekspert inwestowania w nieruchomości

341

Tomasz GóraGościem programu „Nieruchomości” w Comparic24.tv był Tomasz Góra, który od lat inwestuje w nieruchomości, realizując wiele innowacyjnych projektów deweloperskich. W programie dotyczącym przygotowania, finansowania i poprowadzenia projektów deweloperskich, dzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem dotyczącym inwestycji w branży o wysokich stopach zwrotu.

Początki w branży deweloperskiej

Tomasz Góra początki swojej kariery rozpoczynał w branży finansowej. Zajmował się finansowaniem wielu projektów deweloperskich. Porównując rynek finansowy z branżą nieruchomości, zobaczył że posiada ona ogromny potencjał zysku, jak również cechuje się dużym bezpieczeństwem dla inwestora.

Postanowił sprawdzić się samodzielnie w branży deweloperskiej, realizując kilka projektów rewitalizacji kamienic w różnych częściach Polski. Rozpoczął pracę z Wojciechem Orzechowskim, znanym chociażby z Warsztatów Inwestowania w Nieruchomości (WIWN). Obecnie Tomasz Góra realizuje kilka inwestycji deweloperskich, jak np. „Słoneczne Tarasy”, czy „Wiszące Ogrody” w Łodzi.

Jak rozpocząć projekt deweloperski?

Rozpoczęcie projektu że składa się z wielu elementów. Podstawą jest przede wszystkim przygotowanie. Musimy dokładnie wiedzieć gdzie chcemy zlokalizować swoją nieruchomość. Należy sprawdzić czy nasz plan jest możliwy do zrealizowania. W procesie deweloperskim jest bardzo dużo pracy której nie widać. Chodzi o wszelkie dokumenty, które są niezbędne w celu rozpoczęcia procesu.

Dodatkowo należy pamiętać, że należy odpowiedzieć na wiele pytań, które mogą uniemożliwić realizację projektu deweloperskiego. Czy nasz pomysł nie będzie przeszkadzał okolicznym lokatorom? Co z wtopieniem się w okoliczne tło? Czy nie przysłania światła okolicznym lokatorom? Czy nasz projekt rozwija miasto i okolicę?

Zawsze warto pamiętać o tym, że to klienci będą ostatecznie decydować o jakości danego projektu, dlatego też projekt ten musi być dostosowany do oczekiwań końcowego odbiorcy

Jak sfinansować projekt?

W naturalny sposób, deweloper udaje się do banku, w celu uzyskania finansowania projektu. Banki posiadają standardy, które deweloper jest zobligowany spełnić. Przede wszystkim chodzi o 25% wkładu własnego, dla firm które posiadają doświadczenie w branży. Z kolei te, które doświadczenia nie posiadają muszą posiadać wkład własny w wysokości 30%. Jest to rozwiązanie kapitałochłonne, zatem stawiając pierwsze kroki w branży, ten krok może się okazać problematyczny.

Alternatywą dla kredytu z banku, jest znalezienie inwestora. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest znalezienie osoby, która zdecyduje się finansować nasz projekt za określony udział w zyskach. Tworzy to możliwości dla osób, których środki do inwestycji są niewystarczające.

Dodatkową możliwością jest wykorzystanie tzw. grupy inwestorów. Dzięki takiej grupie inwestorzy dysponujący częścią kapitału, mają możliwość  tworzenia grupy kilku osób, która umożliwi zebranie całego wkładu własnego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Ile można zarobić na deweloperce?

Nie jest tajemnicą, że deweloperzy zarabiają bardzo dobrze. Średnioroczna stopa zwrotu inwestycji w nieruchomości Tomasza Góry wynosi ok. 20%, co pokazuje że branża deweloperska stanowi bardzo intratny biznes, który może być dodatkowym źródłem dochodu inwestora.

Czy inwestycje w grupie inwestorów są bezpieczne?

Inwestycje w grupie inwestorów stanowi bardzo ważny punkt dla wielu osób zainteresowanych startem w biznesie nieruchomości. Jednakże obawy związane z ryzykiem utraty części, bądź całości pieniędzy przyczyniają się do rezygnacji z takiej formy finansowania.

Otwieramy spółki celowe do każdego nowego projektu, żeby ograniczać ryzyko – mówi Tomasz Góra w wywiadzie. Spółka której właścicielem jest Tomasz Góra i Wojciech Orzechowski, odpowiada całym swoim kapitałem. Inwestor wchodzi jako komandytariusz, który odpowiada finansowo do maksymalnie 1000 zł. Zabezpieczeniem finansowym jest majątek spółki. Dodatkowo komandytariusze mają prawo pierwokupu, który umożliwia im zakup mieszkania, które jeszcze nie zostało wystawione na sprzedaż.

Co to jest Maraton WIWN (Warsztaty Inwestowania w Nieruchomości)?

W niedzielę 16 czerwca 2019 roku w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw odbyła się konferencja Maraton WIWN, na której inwestorzy oraz osoby zainteresowane rynkiem nieruchomości, spotkały praktyków rynku deweloperskiego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o