1000+ pomoże PiS wygrać wybory?

Udostępnij

Kampania wyborcza nieoficjalnie ruszyła. Politycy obiecują nam nisko- lub w ogóle nieoprocentowane kredyty hipoteczne. Do tego posłowie PiS sugerują, że możliwe jest podniesienie podniesienie 500+ do 1000 zł. O to, czy to dobry pomysł wyborczy, zapytano Polaków w ramach sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.

1000+

Z wyników nowego sondażu wynika, że 28 proc. ankietowanych stwierdziło, że pomysł podniesienia świadczenia 500+ do aż 1000 zł pomoże PiS wygrać wybory. 42 proc. odpowiedziało, że raczej tak się stanie – partia wygra wybory dzięki waloryzacji 500+. Tylko 10 proc. odparło, że tak się nie stanie, a 20 proc., że raczej nie uda się PiS wygrać kolejnych wyborów za pomocą takiej obietnicy.

PiS nie wie, co robić?

Gazeta zauważa, że na razie brak jest jasnych deklaracji ze strony polityków PiS dot. tego, czy rząd podniesie świadczenie.

– Należy podnieść to świadczenie np. do 800 zł – stwierdził jednak w rozmowie z se.pl europoseł Ryszard Czarnecki. Takiego samego zdania jest poseł klubu PiS Tadeusz Cymański. On jednak dodał, że nowa wersja 500+ wymagałaby wprowadzenia progu dochodowego, by pomoc trafiła do najuboższych. Dziś 500 zł pobierać może każdy – bez względu na to, ile kto zarabia.

„Super Express” dodał, że badanie wykonano 13 i 14 marca na próbie 1037 dorosłych Polaków.

Czy nas na to stać i czy 1000+ napędzi inflację?

Koszt programu 500+ to ok. 40 mld zł rocznie. Oczywiście od 2016 r., kiedy program wprowadzono, wartość 500 zł spadła i dziś – jak wyliczają ekonomiści – można za tę kwotę kupić nawet o połowę mniej produktów niż 7 lat temu.

Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie do obiegu kolejnych partii pustych pieniędzy doprowadzi do następnego skoku inflacji. Ta dziś ponownie zbliża się do poziomu 20 proc. To bardzo dużo.

Co gorsza, w tle trwa już nieoficjalna kampania wyborcza, która dodatkowo napędza polityczny populizm. Donald Tusk, lider KO, obiecuje wprowadzenie nieoprocentowanych kredytów na mieszkania. Nie jest wykluczone, że wkrótce będzie chciał przebić też PiS obietnicą 1500+. Wszystkie takie pomysły prowadzą tylko do wzrostu inflacji.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również