Podpowiadamy, kiedy możesz dostać zwrot z podatku

553

Zbliża się okres składania zeznań podatkowych za 2019 r. Przypomnijmy, że czas na to każdy z nas ma do końca kwietnia. Może jednak nie warto czekać? Zwłaszcza w przypadku, gdy to fiskus ma nam zwrócić nadpłatę…

Jak, kiedy oraz oddajcie moją nadpłatę!

Rozliczenia PIT (PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39) możemy składać już od 1 stycznia. Co jest trochę dziwne, jest to możliwe tylko w formie papierowej. Rozliczenie się z fiskusem przez internet jest realne, ale od 15 lutego. Wtedy uruchomiony zostanie system Twój e-PIT.

Teraz najważniejsze. W zależności od daty złożenia przez nas zeznania podatkowego i formy, w jakiej to zrobimy, terminy ewentualnego zwrotu nadpłaty są różne. Fiskus ma bowiem ustawowo określony przedział czasu, w którym musi zwrócić pieniądze:

  • jeśli złożymy PIT (zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej) od 1 stycznia do 17 lutego, pieniądze otrzymamy do 1 kwietnia;
  • jeśli złożymy PIT elektronicznie od 17 lutego do 30 kwietnia, pieniądze otrzymamy w ciągu 45 dni od jego złożenia;
  • jeśli złożymy PIT w formie drukowanej od 17 lutego do 30 kwietnia, pieniądze otrzymamy w ciągu trzech miesięcy od złożenia, czyli do 31 lipca
  • jeśli PIT zostanie zaakceptowany automatycznie przez system Twój e-PIT, pieniądze otrzymamy do 31 lipca (datą rozliczenia będzie bowiem 30 kwietnia).

Kiedy przysługuje nam zwrot z podatku?

Nadpłatę podatku otrzymujemy zaś w przypadku gdy zostały nam pobrane zaliczki wyższe, niż to wynika z obowiązku i gdy zostały pobrane nam podatki nienależne. Ponadto zwrot występuje, gdy podatnik korzysta z ulg, np. na dzieci.

Fiskus zwraca nam pieniądze robiąc przelew bankowy (to jednak realne, jeśli w formularzu NIP-7, ZAP-3, CEIDG-1 podaliśmy nasz numer konta bankowego) lub gotówką za pośrednictwem Poczty Polskiej.

W tym wszystkim warto zwrócić na jeden szczegół, o którym wie mało osób. Jeśli bowiem nasza nadpłata podatku nie jest wyższa niż 8,70 zł, skarbówka… nie zwróci nam tych pieniędzy. Całe szczęście nie przepadają nam one, ale zostaną zaliczone na poczet obecnych lub przyszłych zaległości podatkowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments