Zmieniony wniosek ARK Invest dot. ETF-a rynku spot bitcoina jest byczym sygnałem

Udostępnij

Zmieniony wniosek ARK Invest dot. ETF-a rynku spot bitcoina jest „dobrym znakiem”, uważa ekspert ds. ETF-ów Bloomberga.

Byczy sygnał

Zmieniony wniosek ARK złożony 11 października w biurze Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych zawiera dodatkowe informacje na temat proponowanego funduszu ETF dot. rynku spot bitcoina, w tym opis procesu dot. sposobu, w jaki fundusz będzie przechowywał cyfrowe aktywa i ustalał ich wartość.

Starszy analityk ds. rynku ETF Bloomberga, Eric Balchunas, powiedział, że zmiany we wniosku mogą stanowić bezpośrednią reakcję na obawy, o których rozwinięcie SEC zwróciła się do emitentów ETF.

„Oznacza to, że ARK zapoznała się z uwagami SEC i poradziła sobie z nimi wszystkimi, a teraz ponownie oddała głos SEC” – powiedział Balchunas. „[Moim zdaniem] to dobry znak, solidny postęp.”

Co zawiera wniosek?


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


W nowym wniosku S-1 jest 5 dodatkowych stron, ale nowe elementy są porozrzucane po rożnych częściach wniosku.

Nowa forma zgłoszenia m.in. zawiera zapis, że aktywa ETF-a ARK przechowywane przez Coinbase Custody znajdują się na „oddzielnych rachunkach […] i dlatego nie są połączone z aktywami korporacyjnymi lub innymi aktywami klientów”.

Warto dodać, że według byłego dyrektora zarządzającego BlackRocka, Stevena Schoenfielda, spotowe fundusze ETF na bitcoiny trafią na rynek w ciągu najbliższych od trzech do sześciu miesięcy.

„SEC prawdopodobnie zatwierdzi wszystkie wnioski o wydanie ETF typu spot bitcoin w tym samym czasie. Nie sądzę, że chcą dać komukolwiek przewagę jako pierwszemu graczowi. Zamiast całkowicie odrzucić całą listę, poprosili o komentarze, co stanowi marginalną, ale znaczącą poprawę w dialogu” – powiedział Schoenfield.

Dziś SEC znajduje się pod silną presją, aby zatwierdzić różne ETF-y na bitcoiny. Ostatnio swoje zdanie na ten temat wyraziło kilku amerykańskich senatorów, prosząc SEC o jak najszybsze zatwierdzenie wniosków.

Dziś 1 BTC kosztuje 26 800 USD. Oznacza to 3-proc. spadek w skali 7 dni i 1,5-proc. od wczoraj. Z kolei 1 ETH kosztuje ok. 1550 USD. W skali tygodnia ether potaniał o 5 proc., zaś od wczoraj o 1,5 proc.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również