Zjednoczona Prawica traci, gdy startuje w wyborach bez Solidarnej Polski

48

W przypadku samodzielnego startu w wyborach Solidarnej Polski, poparcie dla Zjednoczonej Prawicy spada z 38,2 proc. do 34,1 proc. — wynika z sondażu Research Partner. Co to oznacza dla opozycji i PiS-u?

Ważny sondaż

Wspomniane badanie przeprowadzono w dwóch wariantach. W pierwszym założono start polityków PiS i Solidarnej Polski na wspólnej liście Zjednoczonej Prawicy. Ta może liczyć wtedy na 38,2 proc. głosów (wzrost o 4,3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego pomiaru tej pracowni).

Druga byłaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 25,8 proc. (spadek o 0,8 pkt proc.). Na 3. miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce zagłosować 7,7 proc. pytanych (bez zmian).

W parlamencie znaleźliby się też posłowie z takich formacji jak: Lewica – 7,4 proc. (spadek o 0,7 pkt proc.) Konfederacja – 6,1 proc. (wzrost o 1,3 pkt proc.) oraz PSL – 5,7 proc. (wzrost o 0,9 pkt proc.).

Poza parlamentem byliby politycy z Kukiz’15 (2 proc.) i Porozumienia Jarosława Gowina (0,1 proc.). Odpowiedź „inna partia” padła z ust 0,3 proc. respondentów.

6,8 proc. pytanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

PiS i Solidarna Polska walczą o mandaty oddzielnie

Drugi wariant zakładał już oddzielny start w wyborach PiS i Solidarnej Polski. Wtedy partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć tylko na 34,1 proc. (o 4,1 pkt proc. mniej niż w przypadku koalicji z Solidarną Polską). Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry nie weszłoby zaś do Sejmu (poparcie 3,6 proc. głosów to za mało, by wziąć udział w podziale mandatów – konieczne jest 5 proc.).

Poparcie dla pozostałych partii jest podobne jak w pierwszym wariancie, natomiast rośnie liczba niezdecydowanych wyborców (7,9 proc.).

Powyższe pokazuje, że PiS jest raczej skazany na współpracę z ziobrystami. Bez Solidarnej Polski może stracić cenne parę procent poparcia. Z kolei Ziobro i jego ludzie nie weszliby do parlamentu, co mogłoby oznaczać koniec ich politycznych karier.

Sondaż został przeprowadzony przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach od 28 lipca do 1 sierpnia na ogólnopolskiej próbie 1030 dorosłych osób, dobranych według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments