XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022

585

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczną się już w piątek 4 lutego. To wtedy właśnie Pekin stanie się pierwszym w historii miastem, który gościł zarówno letnią, jak i zimową edycję najważniejszej imprezy sportowej świata. W piątek o godzinie 12:00 na słynnym chińskim Stadionie Narodowym nazywanym “Ptasim Gniazdem” odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia, na której odbędzie się między innymi pochód reprezentacji. Kadrę polskich sportowców poprowadzą chorążowie Zbigniew Bródka i Natalia Czerwonka. Przez następne 17 dni polskich kibiców z całą pewnością będą czekać niezapomniane emocje. Stadion "Ptasie Gniazdo" w Pekinie zimą

W programie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 znajdzie się 15 dyscyplin sportowych i 109 konkurencji. Olimpijskie zmagania odbywać się będą na 12 arenach. Ponadto, organizatorzy zapowiedzieli, że w tej sportowej imprezie udział weźmie ponad 90 Narodowych Komitetów Olimpijskich, które reprezentować będzie aż około 2900 sportowców.

Co ciekawe, mają to być, jak do tej pory, najbardziej zrównoważone igrzyska pod względem płci – odsetek mężczyzn wyniesie 54,6%, a kobiet – 45,4%. Warto wiedzieć, że z powodu COVID-19, XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 zostaną rozegrane w rygorze sanitarnym. Więcej informacji na temat rozpoczynających się igrzysk zaprezentujemy poniżej:

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 – rozgrywane dyscypliny

Uczestnicy zimowych igrzysk w Pekinie w 2022 roku rywalizować będą w 109 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportowych. Po raz pierwszy w historii na igrzyskach zostaną rozegrane następujące konkurencje: kobiecy monobob w bobslejach, Big Air w narciarstwie dowolnym, oraz zawody mieszane w: skokach akrobatycznych, skokach narciarskich, snowboardingu oraz short tracku.

Lista dyscyplin i liczba konkurencji medalowych

Łącznie w programie znajduje się 15 poniższych dyscyplin:

 • Biathlon – 11 konkurencji medalowych
 • Biegi narciarskie – 12 konkurencji medalowych
 • Bobsleje – 4 konkurencje medalowe
 • Curling – 3 konkurencje medalowe
 • Hokej na lodzie – 2 konkurencje medalowe
 • Kombinacja norweska – 3 konkurencje medalowe
 • Łyżwiarstwo figurowe – 5 konkurencji medalowych
 • Łyżwiarstwo szybkie – 14 konkurencji medalowych
 • Narciarstwo alpejskie – 11 konkurencji medalowych
 • Narciarstwo dowolne – 13 konkurencji medalowych
 • Saneczkarstwo – 4 konkurencje medalowe
 • Short track – 9 konkurencji medalowych
 • Skeleton – 2 konkurencje medalowe
 • Skoki narciarskie – 5 konkurencji medalowych
 • Snowboarding – 11 konkurencji medalowych.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 – polscy sportowcy Łyżwiarze

W stolicy Chin podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 o medale powalczy 57 polskich sportowców, w tym 30 kobiet i 27 mężczyzn. Dodatkowo, do Pekinu uda się 71 osób członków sztabów szkoleniowych i medycznych, członków misji czy oficerów covidowych.

Biało-czerwoni na IO w Pekinie wystartują w biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short tracku, biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, snowboardzie i saneczkarstwie. Najwięcej – aż 10 sportowców będzie reprezentować Polskę w łyżwiarstwie szybkim.

Szanse medalowe polskich sportowców

Natalia Maliszewska – short track

Na dziś niestety niewiele wskazuje na to, by igrzyska w Pekinie miały przynieść nam wiele powodów do radości. Jedyną faworytką do zdobycia medalu jest Natalia Maliszewska – wicemistrzyni świata z 2018 roku i mistrzyni Europy z 2019 w short tracku. 26-latka przed olimpijskim startem prezentowała wysoką formę, trzykrotnie stając na podium zawodów Pucharu Świata, w tym raz na jego najwyższym stopniu. W klasyfikacji generalnej swojej koronnej konkurencji, biegu na 500 metrów, uplasowała się na trzecim miejscu, ale do ostatnich zawodów liczyła się w walce o zwycięstwo. Co więcej, Polka ma szansę nawet na kilka medali, ponieważ zdobyła olimpijskie kwalifikacje na każdym z możliwych dystansów.

Zmagania w short tracku z udziałem Natalii Maliszewskiej odbędą się w następujących terminach:

 • 5 lutego, 14:18 – finał sztafet mieszanych
 • 7 lutego, 13:41 – finał wyścigu na 500 metrów
 • 11 lutego, 13:37 – finał wyścigu na 1000 metrów
 • 16 lutego, 14:11 – finał wyścigu na 1500 metrów.

Andżelika Wójcik i Zbigniew Bródka – łyżwiarstwo szybkie

Andżelika Wójcik

W łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 metrów, ale na torze długim, medalową niespodziankę sprawić będzie natomiast chciała Andżelika Wójcik. Sprinterka jest rewelacją obecnego sezonu. Wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City, dokonując tego jako druga Polka w historii. Trzykrotnie uplasowała się także tuż za podium. Finał zmagań w łyżwiarstwie szybkim na 500 metrów odbędzie się 13 lutego o godzinie 14:50.

Zbigniew Bródka

W gronie panczenistów warto także zwrócić uwagę na starty Zbigniewa Bródki, który wznowił karierę specjalnie, aby pojechać na igrzyska. Mistrz Olimpijski na dystansie 1500 metrów z 2014 z Soczi, tym razem celuje w medal w innej konkurencji – biegu masowym. Kilka tygodni temu udowodnił już swoje umiejętności, wywalczając miejsce na podium w zawodach Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim. Finał zmagań w łyżwiarstwie szybkim w biegu masowym odbędzie się 19 lutego o godzinie 9:30.

Skoczkowie narciarscy Sylwetka skoczka narciarskiego w locie

Jeszcze kilka miesięcy byliśmy wprost przekonani, że głównymi faworytami do olimpijskich medali będą polscy skoczkowie narciarscy. Niestety w ostatnich tygodniach nasza kadra znalazła się w poważnym kryzysie, a kolejne próby jego zażegnania nie przynoszą efektu. Tak złej pierwszej połowy sezonu polscy skoczkowie nie mieli od wielu lat. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż należy trzymać za nich kciuki i liczyć, że sprawią niespodziankę – zarówno w konkursach indywidualnych jak i drużynowym. Z całą pewnością piąty medal olimpijski dla Kamila Stocha byłby wspaniałym ukoronowaniem wielkiej kariery.

Olimpijskie konkursy w skokach narciarskich mężczyzn odbędą się w następujących terminach:

 • 6 lutego, 12:00 – konkurs indywidualny na skoczni normalnej
 • 12 lutego, 12:00 – konkurs indywidualny na skoczni dużej
 • 14 lutego, 12:00 – konkurs drużynowy na skoczni dużej.

Maryna Gąsienica-Daniel – narciarstwo alpejskie

Wielu ekspertów wśród kandydatek do sprawienia sensacji widzi natomiast polską narciarkę – Marynę Gąsienicę-Daniel. Zawodniczka przed świętami Bożego Narodzenia dwukrotnie zajęła szóste miejsce w Pucharze Świata w slalomie gigancie. W ubiegłym roku zajmowała także miejsca w czołowej dziesiątce mistrzostw świata, i to w dwóch konkurencjach. W Pekinie będzie potrzebowała życiowej formy i splotu korzystnych wydarzeń, by sięgnąć po medal, jednak nic nie jest tutaj wykluczone.

Zmagania na narciarskich stokach z udziałem Maryny Gąsienicy-Daniel odbędą się w następujących terminach:

 • 7 lutego, 3:15 – slalom gigant kobiet (największa szansa medalowa)
 • 9 lutego, 3:15 – slalom kobiet
 • 11 lutego, 4:00 – supergigant kobiet.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments