Dzień Inwestora Indywidualnego

Czym jest zielony dach i dlaczego warto go zrobić?

Udostępnij

Dach to niezaprzeczalnie bardzo istotna część każdego budynku. Dzięki niemu domownicy, a także konstrukcja całego budynku są chronieni przed szkodliwym oddziaływaniem wielu czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, grad, wiatr czy promieniowanie UV. Dach jest najbardziej narażoną na niekorzystne oddziaływanie pogody częścią budynku. W końcu musi on sobie radzić z bardzo dużymi różnicami temperatury, wodą, wilgocią czy silnymi podmuchami wiatru.

Choć najpopularniejszymi dachami w Polsce nadal są te pokryte dachówką, to z każdym rokiem coraz bardziej na znaczeniu zyskują zielone dachy. Mało tego, choć nie mają one w naszym kraju zbyt długiej tradycji, to już dziś uchodzą one za przyszłość nowoczesnych i zrównoważonych miast, a inwestycja w to rozwiązanie niezaprzeczalnie przynosi wiele korzyści ekonomicznych i środowiskowych. Czym dokładnie są zielone dachy i dlaczego warto zdecydować się na taką konstrukcję? Przekonamy się poniżej:

Zielony dach – co to? Zielony dach

Zielony dach to pokrycie dachowe, składające się z warstw umożliwiających uprawę na nim roślin. Zamiast tradycyjnej hydroizolacji jako warstwa wykończenia występuje bowiem na nim zazielenienie, czyli warstwa roślinna.

Konstrukcja zielonego dachu

Istnieją dwa warianty zazielenienia dachu: intensywny i ekstensywny. Oba warianty różnią się rodzajem szaty roślinnej i dają inne obciążenia konstrukcji dachowej. W wariancie ekstensywnym na dachu sadzi się rośliny o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych takie jak trawa, mech, rozchodniki i niskie krzewy. W wariancie intensywnym, podobnie jak w ogrodzie, zakłada się trawniki, sadzi krzewy i drzewa a nawet zakłada oczka wodne. Taki ogród na dachu wymaga regularnej pielęgnacji polegającej na podlewaniu, przycinaniu, pieleniu i czyszczeniu.

Wbrew potocznym opiniom, zielony dach nie powinien być traktowany jako ekstrawagancja czy potencjalne źródło wilgoci w domu. Poprawnie i zgodnie ze sztuką wykonany, nie przecieka, jest trwały.

Warstwy zielonego dachu

Zielony dach składa się z poniższych warstw ułożonych w tej kolejności, od góry do dołu:

  1. Warstwa roślinna – umożliwia prawidłowy rozwój wszelkiego typu roślinom
  2. Warstwa filtrująca – zabezpiecza ona drenaż przed zanieczyszczeniem
  3. Warstwa drenażu – zbiera i odprowadza wodę
  4. Warstwa zabezpieczająca – chroni niższe warstwy przed rozwojem korzeni
  5. Warstwa termoizolacyjna – zapewnia izolację cieplną i dodatkowo odprowadza resztki wody
  6. Warstwa hydroizolacyjna – zabezpiecza strop przed przenikaniem do niego wilgoci

Pierwsze zielone dachy budowano w starożytności

Zielone dachy, czyli ogrody na dachach konstruowano głównie w celach rekreacyjno-estetycznych już w VI wieku przed naszą erą w Babilonii i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Znaczenie utylitarne zyskały w Skandynawii, gdzie stosowane były jako naturalna ochrona przed niską temperaturą. Dachy trawiaste zakładano również w XIX wieku w Niemczech i na Śląsku ze względów przeciwpożarowych.

Współczesna koncepcja zielonych dachów

Współczesna wersja dachów zielonych została zainicjowana w latach dwudziestych XX wieku przez Le Corbusiera – francuskiego architekta i urbanistę, który sformułował pięć punktów nowoczesnej architektury. Jednym z nich były płaskie dachy i tarasy na dachach. Zdaniem Le Corbusiera, architektura powinna być kształtowana przez trzy podstawowe elementy: słońce, przestrzeń i zieleń.

Zalety zielonego dachu

Kwestie estetyczne

Takie rozwiązanie jest niezwykle oryginalne pod względem estetycznym, ponieważ kwitnący dach przykuwa uwagę i zachwyca swoją piękną formą. Zielony dach może być remedium na wiele negatywnych skutków urbanizacji – pomaga zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła, sprzyja poprawie jakości powietrza, pozwala choć częściowo odzyskać biologicznie czynną powierzchnię przeznaczoną pod budowę obiektu. Świat betonu, aluminium, szkła, dzięki przełamaniu zielonymi oazami, zyskuje nowy wymiar – bardziej ludzki, przyjazny, ciepły, urozmaicony pod względem kolorystycznym i estetycznym.

Idealne miejsce do odpoczynku

Powyższy aspekt przekłada się bezpośrednio na komfort psychiczny i samopoczucie ludzi zamieszkujących współczesne miejskie przestrzenie. Zieleń działa kojąco, wyciszająco, pozwala “naładować akumulatory”, odstresować się.

Zwiększa się również funkcjonalność obiektu – na zagospodarowanym dachu można zaprojektować taras widokowy, ogród, stworzyć miejsce komfortowego wypoczynku i relaksu dla dorosłych i dla dzieci. Przestrzeń ta ma własny, przyjazny mikroklimat wytwarzany przez porastającą ją roślinność z większą wilgotnością względną, bardziej umiarkowaną temperaturą – latem kilka stopni niższą, zimą – wyższą niż otoczenie.

Czynniki proekologiczne i zdrowotne

To jednak nie wszystko. Dzięki takiemu dachowi budynek jest proekologiczny, gdyż porastające go rośliny stają się naturalnym siedliskiem dla wielu owadów i zwierząt. Mało tego, zielone dachy przyczyniają się także do redukcji szkodliwego dwutlenku węgla i obniżają temperaturę, co jest szczególnie korzystne w dużych aglomeracjach miejskich.

Zielone dachy pełnią także funkcję swego rodzaju filtra, który skutecznie oczyszcza powietrze z pyłów i jednocześnie je nawilża, a porastające go rośliny produkują cenny tlen oraz niwelują hałas. Nie można także nie docenić wpływu dachu zielonego na obniżenie efektu miejskiej wyspy ciepła.

Trwałość

Zieleń wydłuża również trwałość dachu – jest on zabezpieczony za pośrednictwem roślinności i warstwy wegetacyjnej przed promieniowaniem UV, ekstremalnymi temperaturami i wynikającymi z nich naprężeniami, uszkodzeniami mechanicznymi, a także drastycznymi zjawiskami pogodowymi.

Tłumienie hałasu

Kolejną zaletą zielonej konstrukcji na dachu jest zdolność tłumienia dźwięków. Warstwy tworzące konstrukcję neutralizują hałas generowany przez opady; chronią też przed uciążliwymi dźwiękami, które powstają w efekcie użytkowania zielonego dachu, a także ograniczają odbijanie dźwięków nawet o 3 decybele. Dzięki zastosowaniu zielonego dachu można łącznie zmniejszyć hałas w pomieszczeniach średnio o około 8 decybeli.

Wady zielonych dachów

Oprócz niezwykle liczne zalet zielone dachy mają niestety także pewne wady. Głównym mankamentem tych konstrukcji jest ich ciężar dochodzący niekiedy do 800 kilogramów na metr kwadratowy.

Niewątpliwym minusem zielonych dachów jest również ich cena. Budowa ogrodu na dachu, w zależności od wyboru wariantu i pochyłości dachu, to wydatek rzędu od 100 do 200 złotych za metr kwadratowy, a do tego należy jeszcze doliczyć koszty projektu i robocizny.

Czy zatem warto zdecydować się na zielony dach? Koncepcja zielonego dachu

Zdecydowanie tak. Obecny rozwój zielonych dachów podyktowany jest absolutnie nie z powodu ekstrawagancji i ich kwestii estetycznych, tylko podstawowo względami ekologicznymi i ekonomicznymi. Rozwiązanie to daje nam niezwykle szeroki wachlarz korzyści praktycznych, które zdecydowanie obniżają koszty użytkowania budynku (głównie przez wyżej wymienione czynniki termoizolacyjne), a znacząco zwiększają komfort mieszkania w nim.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również