Zgubiłeś dowód rejestracyjny? Sprawdź, co musisz zrobić.

Udostępnij

Dowód rejestracyjny to dokument poświadczający, że pojazd jest dopuszczony do ruchu oraz wskazujący jego właściciela. Jeśli go zgubisz, musisz uzyskać nowy dowód z Wydziału Komunikacji. Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć duże problemy podczas przeprowadzania przeglądów technicznych lub podróży samochodem za granicę.

zgubiłeś dowód rejestracyjnyWedług obowiązujących przepisów nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, jednak są takie sytuacje, w których jest on niezbędny. Dlatego, gdy tylko zauważysz jego zniknięcie, warto podjąć kroki w celu uzyskania jego duplikatu.

Zgubiłeś dowód rejestracyjny? Sprawdź, co zrobić

Niezwłocznie po zauważeniu utraty dowodu rejestracyjnego powinieneś odwiedzić Wydział Komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Następnie wypełnij blankiet wniosku o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Jeśli został on skradziony, powinieneś także fakt ten zgłosić na policję. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych kłopotów, gdy np. złodziej wykorzysta skradziony dowód rejestracyjny do oszustwa.

W wydziale komunikacji wraz z wnioskiem trzeba złożyć następujące dokumenty:

  • Oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
  • Kartę pojazdu, w przypadku, jeżeli została wydana,
  • Zaświadczenie o ważnych badaniach technicznych,
  • Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem,
  • Odpis z KRS (w przypadku firmy);
  • Ważną polisę OC,
  • Tablice rejestracyjne w celu umieszczenia nowych znaków legalizacyjnych.

Cena wyrobienia wtórnika dowodu rejestracyjnego wynosi obecnie 90,50 zł wraz z kosztami administracyjnymi. Otrzymasz dowód tymczasowy, a do 30 dni od zgłoszenia się do wydziału, stały dowód rejestracyjny.

Zgubiony dowód rejestracyjny a OC, przegląd i sprzedaż auta

Zastanawiasz, się czy bez dowodu rejestracyjnego możesz wykupić polisę OC? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeżeli będziesz w stanie podać najważniejsze dane, takie jak marka, model oraz pojemność silnika, to nie będzie problemu z zakupem ubezpieczenia. Jednak zgubiony dowód rejestracyjny to nadal duże utrudnienie, bez którego możesz mieć problem na przykład z przejściem przeglądu technicznego. Jest jednak sposób na to, aby udało się uzyskać taki dokument, nawet gdy dowód został zgubiony. W takim przypadku pracownikowi stacji kontroli pojazdów możesz okazać kartę pojazdu albo tymczasowy dowód rejestracyjny. Na ich podstawie będzie on w stanie wydać pozytywną opinię o stanie technicznym auta.

Dowód rejestracyjny będzie potrzebny także wtedy, gdy sprzedajesz auto. Zgodnie z przepisami, sprzedający musi przekazać nowemu właścicielowi komplet dokumentów, w tym także właśnie dowód rejestracyjny. W innym przypadku nie będzie on mógł zarejestrować auta na siebie.

Ubezpieczenie od finansowych skutków zgubienia dowodu rejestracyjnego

W LINK4 możesz zabezpieczyć się na wypadek kradzieży lub zagubienia dowodu rejestracyjnego oraz kradzieży kluczyków i tablic rejestracyjnych. Wszystko, co musisz zrobić to wykupić polisę Kluczyki Plus. W jej ramach zyskujesz ochronę ubezpieczeniową w postaci pokrycia kosztów związanych z wydaniem duplikatu dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych, jak i dorobienia kluczyków do samochodu (do wysokości kwot, określonych w polisie).

W przypadku kluczyków do nowoczesnych pojazdów koszt ich dorobienia może być całkiem duży. Kwota taka często sięga nawet kilkuset złotych. Dlatego wykupując w LINK4 OC lub OC z Autocasco, warto dokupić polisę Kluczyki Plus.

Zgubiony dowód rejestracyjny? Już wiesz, jak sobie poradzić!

Wyrobienie duplikatu dowodu rejestracyjnego nie jest sprawą skomplikowaną. Warto jednak pamiętać o kwestiach, o jakich wspomnieliśmy w tym krótkim poradniku. Praktycznym rozwiązaniem jest także wykupienie polisy Kluczyki Plus w LINK4.

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Ubezpieczenie Kluczyki Plus w LINK4 dostępne w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.

Najnowsze

Zobacz również