ZBP: Dokonano 1,89 tys. prób wyłudzeń kredytów na ok. 61 mln zł w III kw. br.

381

Wykorzystując cudzą tożsamość, próbowano wyłudzić 1 888 kredytów na łączną kwotę ponad 61 mln zł w III kw. 2020 r., poinformował Związek Banków Polskich (ZBP) w 43. edycji raportu InfoDOK.

W okresie lipiec-wrzesień 2020 r. baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone wzrosła o 44 172 szt. dokumentów i zawierała łącznie 2 007 123 szt. dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy i innych dokumentów, które potwierdzają tożsamość osób nimi się legitymujących, podano.

„W badanym kwartale odnotowano 1 888 prób wyłudzeń – to najwyższy wynik od niemal czterech lat – patrząc tylko na rok 2020, z kwartału na kwartał widać tendencję wzrostową. Za wcześnie jednak na wyciąganie daleko idących wniosków, ale na pewno będziemy sytuację obserwować. Warto podkreślić bardzo wysoką skuteczność Systemu DZ w walce z wyłudzeniami kredytów – od 2008 r. zablokowano blisko 90 tys. takich przypadków na łączna kwotę 4,9 mld zł” – powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w komunikacie.

„Codziennie do międzybankowej bazy Systemu Dokumenty Zastrzeżone trafiało aż 480 dokumentów, to tak, jakby przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu co 3 minuty zastrzegano jakiś skradziony lub zagubiony dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Od trzynastu lat prowadzimy społeczną kampanię informacyjną i bardzo nas cieszy to, jak znakomite efekty udało się osiągnąć – na początku Polacy zastrzegali jedynie 83 tys. dokumentów rocznie, dziś jest to już poziom 182 tys. Jednocześnie, według danych Policji, regularnie maleje liczba przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innej osoby” – dodał koordynator kampanii Grzegorz Kondek.

System Dokumenty Zastrzeżone ZBP to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba zrobić natychmiast, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Poprzedni artykułT-Bull ma ramową umowę wykonawczą dot. współfinansowania gry symulatorowej
Następny artykułRząd zdecydował, że kolejny zakaz międzylądowania obejmie 34 państwa
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments