Zawody przyszłości

127
Praca przyszłości

W dobie szybkiego rozwoju technologii, zmian klimatycznych i globalizacji, rynek pracy również ulega dynamicznym zmianom. Wiele zawodów, które były popularne jeszcze dekadę temu, zaczyna zanikać, gdyż pracownicy zostają zastępowani przez maszyny i algorytmy.

Inne stanowiska z kolei przekształcają się w odpowiedzi na nowe wyzwania. Jakie zawody według prognoz ekspertów powinny być dziś zatem określane mianem “praca przyszłości”, gdyż za kilka lat mają stać się kluczowe? Przekonamy się poniżej:

Zawody przyszłości 2030 sztuczna inteligencja

Według specjalistów to właśnie 2030 rok będzie stanowić kluczowy moment zmian na rynku pracy. Dlatego eksperci twierdzą, że nie warto dziś zadawać sobie pytania “jakie są zawody przyszłości 2025”, tylko zastanowić się jak będzie wyglądał rynek pracy jeszcze pięć lat później.

Specjalista do spraw sztucznej inteligencji

W tym kontekście nie ma dziś żadnych wątpliwości, że za najbardziej pożądani na rynku będą specjaliści do spraw sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Dziś jesteśmy bowiem w epicentrum prawdziwej rewolucji – AI już w tym roku stanowi najgorętszy obszar rozwoju technologicznego. Specjaliści w tej dziedzinie będą zatem niezbędni do projektowania, implementacji i zarządzania zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji.

Inżynier biomedyczny

To jednak nie wszystko. Otóż, postępy w medycynie i technologii prowadzą do powstawania nowych rozwiązań, takich jak organy wykonywane za pomocą drukarek 3D czy zaawansowane protezy.

W efekcie, nie ma żadnych wątpliwości, że inżynierzy biomedyczni będą kluczowi w rozwoju medycyny przyszłości – a co za tym idzie, będą oni rozchwytywani na rynku pracy.

Specjalista do spraw energii odnawialnej

Ponadto, zmiany klimatyczne sprawiają, że świat dąży do zredukowania emisji CO2 i zastąpienia paliw kopalnych, czystymi, zrównoważonymi źródłami energii. Z tego powodu, już w najbliższych lata eksperci w dziedzinie energii odnawialnej będą niezwykle pożądani na rynku pracy.

Agroinżynier

Mało tego, zmiany klimatyczne i rosnąca populacja świata sprawiają również, że potrzebujemy nowych metod produkcji żywności. Z tego powodu świat będzie coraz prężniej pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami w rolnictwie.

W tym zakresie będziemy mogli dostrzec ogromny popyt na specjalistów w dziedzinie agroinżynierii.

Urbanista ekologiczny

Co więcej, wyżej wspomniany dynamiczny wzrost populacji sprawi, że miasta będą się rozrastać w coraz szybszym tempie. To natomiast sprawi, że potrzeba zrównoważonego planowania przestrzennego i zarządzania zasobami stanie się coraz bardziej paląca.

W konsekwencji, urbaniści uchodzący za specjalistów od ekologicznego projektowania miejskiego będą rozchwytywani na rynku pracy.

Psychoterapeuta wirtualnej rzeczywistości Psychoterapia VR

Warto również zwrócić uwagę, że prężny rozwój technologii – w tym takich jak rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona (AR), coraz mocniej w społeczeństwie dostrzegalne są problemy ze zdrowiem psychicznym oraz stresem.

Z tego powodu popyt na zawody związane z opieką nad zdrowiem psychicznym – a zwłaszcza na psychoterapeutów specjalizujących się w udzielaniu wsparcia psychicznego osobom korzystających z tego typu najnowszych, coraz bardziej zaawansowanych technologii – w tym przede wszystkim z wirtualnej rzeczywistości.

Kurator treści cyfrowych

Co ciekawe, eksperci nie mają wątpliwości, że wkraczamy właśnie w erę informacji, w której treści są po prostu produkowane w nadmiarze. W takiej rzeczywistości już w najbliższych latach pojawi się wzmożony popyt na tak zwanych kuratorów treści cyfrowych.

Pod tym pojęciem kryją się specjaliści, których zadaniem będzie pomoc w selekcji najważniejszych informacji i odróżnianiu ich od fake newsów.

Analityk big data

Warto zaznaczyć, że za zawody z przyszłością uznawane są także prace, które już dziś cieszą się dużą popularnością. Jednym z takich stanowisk jest analityk big data. Umiejętność analizy ogromnych zbiorów danych i wydobywania z nich użytecznych informacji już teraz staje się niezwykle ceniona.

W efekcie, eksperci od rynku pracy nie mają wątpliwości, że analitycy big data będą w niedalekiej przyszłości odgrywali kluczową rolę w podejmowaniu decyzji biznesowych, medycznych, społecznych czy nawet tych dotyczących obronności.

Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa

Ponadto, w rzeczywistości, w której coraz więcej aspektów naszego życia przenosi się do cyfrowego świata, ochrona danych i systemów informatycznych uchodzi za absolutny priorytet. Z tego powodu specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa już teraz są pożądani w każdej organizacji. Napis "cyberbezpieczeństwo"

Ich zadaniem jest ochrona danych i systemów firmy przed różnego rodzaju zagrożeniami w sieci – takimi, jak choćby ataki hakerów. Jak łatwo się domyślić, zagrożenia te będą narastały wraz z rozwojem świata cyfrowego i nowych technologii, dlatego specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa z całą pewnością będą zyskiwać na znaczeniu na rynku pracy.

Zawody przyszłości dla dziewczyn

Nie jest żadną tajemnicą, że nad takimi zagadnieniami, jak “praca przyszłości”, “kierunki przyszłości” czy “branże przyszłości” bardzo często zastanawiają się rodzice dzieci w wieku szkolnym. Zjawisko to należy traktować pozytywnie, gdyż świadczy ono o tym, że troszczą się oni o przyszłość swoich dzieci i chcą dla nich jak najlepiej.

Okazuje się, że choć wyżej wymienione zawody przyszłości teoretycznie są uniwersalne i dostępne dla wszystkich, niezależnie od płci, to wielu rodziców twierdzi, że zdecydowana większość z nich z całą pewnością przyciągnie uwagę młodych mężczyzn, ale młodych kobiet – już niekoniecznie.

W efekcie, spośród powyższych stanowisk przyszłości, za te skierowane w dużym stopniu dla dziewczyn uchodzi przede wszystkim psychoterapeuta specjalizujący się we wpływie wirtualnej rzeczywistości na ludzki umysł, gdyż dziś w Polsce mamy więcej kobiet studiujących psychologię niż mężczyzn.

Można się również spodziewać, że młode kobiety będą wybierać równie często co młodzi mężczyźni takie zawody, jak inżynier biomedyczny, urbanista ekologiczny czy kurator treści cyfrowych, gdyż wydają się one w 100% uniwersalne.

Co więcej, wydaje się jednak, że wśród zawodów przyszłości znajdziemy również kilka prac, w których to panie zdecydowanie będą dominować, gdyż wiążą się one z typowo “kobiecymi” zainteresowaniami lub wykorzystaniem takich cech, jak wrażliwość czy empatia. O jakich stanowiskach tutaj mowa?

Specjalistka do spraw zrównoważonej mody

Niektórzy eksperci prognozują, że tego typu praca przyszłości, to ekspert do spraw zrównoważonej mody. Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że zrównoważone podejście do mody staje się absolutnie niezbędne we współczesnym świecie.

Wydaje się zatem, że już niebawem młode kobiety będą coraz częściej mogły łączyć pasję do mody z troską o środowisko na specjalnie przeznaczonym do tego stanowisku.

Menedżerka do spraw różnorodności i integracji

Warto także zwrócić uwagę, że już dziś firmy dążą do tworzenia bardziej różnorodnych środowisk pracy. To wszystko sprawia, że w najbliższych latach na znaczeniu bardzo mocno będzie zyskiwać takie stanowisko, jak menedżer do spraw różnorodności i integracji. tęczowe dzieci

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że kobiety będą odgrywać kluczową rolę w promowaniu równości płci i różnorodności w organizacjach – ze względu na empatię, która wciąż uchodzi za “typowo kobiecą” cechę.

Lista zawodów przyszłości

Podsumowując, wszystkie wyżej opisane stanowiska przyszłości powinny, według ekspertów rynku pracy, najmocniej zyskać na znaczeniu w ciągu najbliższych lat. Niewykluczone nawet, że w 2030 roku popyt na specjalistów w tych zawodach będzie przekraczał nawet nasze najśmielsze oczekiwania.

Na koniec poniżej prezentujemy naszą zawody przyszłości lista:

 • Specjalista do spraw sztucznej inteligencji
 • Inżynier biomedyczny
 • Specjalista do spraw energii odnawialnej
 • Agroinżynier
 • Urbanista ekologiczny
 • Psychoterapeuta wirtualnej rzeczywistości
 • Kurator treści cyfrowych
 • Analityk big data
 • Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa
 • Specjalista do spraw zrównoważonej mody
 • Menedżer do spraw różnorodności i integracji

Artykuł powstał przy współpracy Fortuna Outsourcing Pracowniczy.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments