Zawód lokalny przewodnik – warto wiedzieć

851
Lokalna przewodnik

Branża turystyczna uchodzi za wyjątkowo interesującą i często budzi zainteresowanie wielu młodych ludzi. Większość z nas zakłada, że dla wielu lokalnych przewodników praca to po prostu swego rodzaju przyjemność – robią to, co kochają, realizują swoje pasje, a rozmowy z turystami sprawiają im wielką przyjemność. W końcu podróże, dzielenie się swoją wiedzą z innymi ludźmi może stanowić coś wspaniałego i fascynującego, co nigdy się nie znudzi.

Czy tak jest naprawdę? Czym w rzeczywistości zajmuje się lokalny przewodnik? Jak prezentują się zarobki w tej branży? Przekonamy się poniżej:

Lokalny przewodnik – kto to? Przewodnik miejska

Lokalny przewodnik to po prostu osoba, która zawodowo zajmuje się oprowadzaniem turystów bądź innych osób, pracująca w wybranym obszarze. Bez względu na charakter swojej pracy, przewodnik musi zawsze posiadać szeroką i szczegółową wiedzę o obszarze, po którym oprowadza turystów.

Lokalny przewodnik musi być w stanie udzielić najważniejszych informacji, znać historię danego miejsca i odwiedzanych obiektów wraz z ich zbiorami, najciekawsze legendy, anegdoty i wydarzenia, związane ze zwiedzanymi terenami.

Podstawowe zadania lokalnego przewodnika

Ponadto, przewodnik musi orientować się w sprawach geograficznych, politycznych, kulturowych czy gospodarczych, aby w razie potrzeby przedstawić odwiedzane miejsca w szerszym kontekście. Do jego zadań nie należy więc tylko przedstawianie historii danego miejsca, ale również opowiadanie o jego zwyczajach i kulturze.

Lokalny przewodnik ponadto odpowiada za sprawowanie opieki nad turystami. Do jego zadań należy zatem także dbanie o bezpieczeństwo uczestników i ich komfortowe samopoczucie. Musi on zawsze pamiętać o zorganizowaniu miejsc postoju czy dbaniu o odpowiedni ekwipunek turystów. Na wypadek nieprzewidzianych okoliczności przewodnik powinien mieć również opracowaną alternatywną trasę wycieczki.

Przewodnicy przedstawiają miasto i jego konkretne zabytki w takiej formie, aby w pamięci turysty pozostały zarówno słowa jak i widoki. Jeżeli turyści pochodzą z zagranicy, dobry przewodnik powinien zadbać o to, aby przedstawić im różnice oraz podobieństwa danego miasta do kraju, z którego pochodzą.

Podstawowym zadaniem lokalnego przewodnika jest z kolei oczywiście pozytywne przedstawienie miasta i rozbudzanie wśród odwiedzających chęci do dalszego poznawania danego regionu.

Czym charakteryzuje się dobry lokalny przewodnik?

Lokalni przewodnicy powinni w pierwszej kolejności dobrze sobie radzić z nawiązywaniem relacji społecznych z innymi ludźmi – czyli konieczne jest bycie osobą komunikatywną, posiadającą poczucie humoru i wzbudzającą zaufanie. W tym zawodzie istotna jest również doskonała dykcja, umiejętność łatwego wypowiadania się oraz silny głos.

Przewodnik powinien oczywiście charakteryzować się kulturą osobistą, potrafić skutecznie łagodzić konflikty i być cierpliwy oraz wyrozumiały. Bardzo pożądana jest również podzielność uwagi, tak aby jednocześnie opowiadać, wskazywać i zwracać uwagę na uczestników wycieczki. Ponadto, im bardziej kreatywny przewodnik, tym turyści będą bardziej zainteresowani wycieczką.

Najważniejsza jest pasja Wycieczka z przewodnikiem na Segwayach

Nie powinno także nikogo dziwić, że przewodnicy cechują się dobrą kondycją fizyczną, gdyż trasy potrafią trwać nawet kilka godzin i wymagać dobrego zdrowia. Przede wszystkim należy jednak mieć świadomość, że praca lokalnego przewodnika wymaga w pierwszej kolejności prawdziwej i głębokiej pasji oraz zamiłowania do danego regionu. W końcu naszym zadaniem będzie opowiadanie tej samej historii i być może odpowiadanie na te same pytania nawet kilkanaście razy w ciągu miesiąca.

Jak zostać lokalnym przewodnikiem?

Lokalny przewodnik od 2014 roku jest zawodem wolnym. Aby być przewodnikiem lokalnym nie trzeba posiadać żadnych uprawnień ani pozwoleń. Jedyne warunki, jakie należy spełnić aby zostać przewodnikiem lokalnym, to:

  • Ukończone 18 lat
  • Niekaralność za przestępstwo umyślne bądź inne dokonane w związku z pełnieniem funkcji przewodnika
  • Minimum wykształcenie średnie

Należy dodać, że powyższe zasady dotyczą przewodników miejskich i terenowych. Przewodnik turystyczny górski nadal musi ukończyć kurs przewodnika turystycznego oraz zdać egzamin państwowy.

Warto zdobyć dodatkowe wykształcenie i zyskać dodatkowe certyfikaty

Warto jednak mieć na uwadze, że zdecydowana większość lokalnych przewodników posiada ukończone studia licencjackie bądź magisterskie na kierunkach dotyczących turystyki, historii czy historii sztuki. Izby turystyczne oraz stowarzyszenia posiadają również własny system certyfikowania przewodników. Na przykład Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze szkoli i egzaminuje kandydatów na przewodników turystycznych lokalnych.

Lokalny przewodnik a pilot wycieczek

Zdarza się, że zawód lokalnego przewodnika jest mylony z zajęciem pilota wycieczek. Tymczasem są to dwie różne profesje. Podczas gdy lokalny przewodnik ma rozległą wiedzę i przekazuje ją turystom, pilot wycieczek skupia się na odpowiedniej organizacji samej wycieczki.

Jego wiedza często kończy się na formalności, znajomości logistyki i miejscowego prawa. Pilot wycieczek dba o to, by turyści otrzymali bezproblemowo wszystkie założone przez biuro podróży świadczenia. Jego opieka pozwala cieszyć się wycieczką bez obaw związanych ze zderzeniem się z innym językiem czy kulturą.

Ile zarabia lokalny przewodnik? Przewodnik wykonuje gest pieniędzy

Wynagrodzenie lokalnego przewodnika jest uzależnione od jego kompetencji, doświadczenia, ilości oprowadzanych grup, czy stopnia turystyki miasta. Przewodnik za oprowadzenie jednej grupy trwające od 3 do 5 godzin zarobi nawet do 400 złotych, co oznacza zarobki na poziomie około 4800 złotych brutto miesięcznie.

Na wysokość zarobków wpływa znajomość innych języków, zwłaszcza tych niestandardowych, a popularnych wśród zorganizowanych grup turystów – takich jak koreański czy japoński. Ponadto, jako że lokalny przewodnik to zawód wykazujący się pewną sezonowością, to na najwyższe zarobki przewodnicy mogą liczyć latem.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments