– Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 1 czerwca 2022 r. zatrzymali na terenie Gdyni Konrada W., który działał w porozumieniu z Joanną S. i jej synem Mikaelem S. – organizatorami fikcyjnego obrotu dziełami sztuki na wielką skalę – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W. miał zarobić w ten sposób ponad 18 mln zł.
Na czym polegało oszustwo?
Stanisław Żaryn wyjaśnił, na czym polegał proceder. W trakcie śledztwa funkcjonariusze ABW ustalili, że jedną z osób współpracujących z Joanną S. w od 1 listopada 2012 r. do co najmniej 1 stycznia 2017 r. był właśnie Konrad W. – Mężczyzna pozyskiwał środki pieniężne od osób fizycznych, obciążając je ryzykiem poprzez oferowanie kontrahentom produktów finansowych w postaci inwestycji w dzieła sztuki – mówił rzecznik.
Na czym dokładnie polegała rola W.?
– Konrad W. aktywnie poszukiwał i zyskiwał inwestorów, pośredniczył także przy zawieraniu z nimi umów sprzedaży, a następnie odsyłał podpisane umowy do siedziby firmy w Szwecji. Działając w ten sposób, pośredniczył w zawarciu co najmniej 25 umów nabycia i sprzedaży dzieł sztuki. Pełniąc funkcję agenta Joanny S., jego stałym źródłem dochodów były pieniądze z popełniania przestępstwa. Z tytułu otrzymywanych prowizji osiągnął korzyść majątkową w kwocie ponad 18,5 mln złotych – tłumaczył dalej Żaryn.
W. usłyszał zarzut
Zatrzymany Konrad W. usłyszał w efekcie zatrzymania zarzut prowadzenia działalności parabankowej. Prokurator nadzorujący śledztwo zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego.
Śledztwo prowadzone jest przez funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku pod nadzorem białostockiej Prokuratury Regionalnej. Dotychczas zarzuty w tej sprawie przedstawiono 12 osobom, łącznie z zatrzymanym.