Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć?

218

kredyt gotówkowyW życiu każdego z nas przychodzi moment, kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki na remont domu, urządzenie ogrodu, wymarzony urlop lub realizację innych planów. Zaczynamy zastanawiać się, jak sfinansować nasze marzenia. Idealnym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Jeżeli zależy Ci na wyborze najlepszej oferty kredytu, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

Zacznijmy od najbardziej podstawowej informacji − kredyt gotówkowy w wielu przypadkach może być przeznaczony na dowolny cel. Do Ciebie należy zatem decyzja, na co przeznaczysz środki. Nie musisz przedstawiać żadnych dokumentów potwierdzających ich wykorzystanie, ale trzeba pamiętać, że dostępność kredytu zależy od pozytywnej oceny zdolności kredytowej.

Przy podejmowaniu decyzji bardzo ważne są następujące aspekty:

 • oprocentowanie,
 • okres kredytowania,
 • liczba wymaganych dokumentów oraz akceptowalne źródła dochodu,
 • sposób złożenia wniosku,
 • oczekiwanie na decyzję kredytową,
 • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego.

Oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu gotówkowego to jedne z ważniejszych parametrów oferty. Jest procentową miarą kosztu, który zostanie doliczony do comiesięcznych rat kredytu. Oprocentowanie stałe czy zmienne − co warto wybrać? Kiedy koronawirus powodował negatywne zmiany w gospodarce, Rada Polityki Pieniężnej kilkukrotnie decydowała się na obniżenie głównych stóp procentowych. Ten okres mamy już jednak za sobą. Od października co miesiąc RPP ogłasza ich wzrost i to zapewne jeszcze nie koniec. Dlatego w tak niepewnych czasach dobrym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Polski Oddział Ikano Banku gwarantuje stałe oprocentowanie, co oznacza, że nie zmieni go przez cały okres kredytowania. Warto pamiętać, że przy ocenie kredytu gotówkowego to RRSO określa, jaki będzie rzeczywisty jego koszt. Wskaźnik ten uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem. W Ikano Banku RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania dla kredytu gotówkowego wynosi 16,48%. Dostępność kredytu zależy od pozytywnego wyniku oceny zdolności kredytowej. Po więcej szczegółów można zajrzeć na ikanobank.pl.

Okres kredytowania

Okres kredytowania to czas, na jaki bank rozkłada podzielone na raty zadłużenie wynikające z kredytu gotówkowego. Dłuższy okres kredytowania zapewnia mniejszą wysokość raty. Ikano Bank Oddział w Polsce oferuje okres spłaty aż do 120 miesięcy.

Wymagane dokumenty

Starając się o kredyt gotówkowy, oprócz wypełnionego wniosku, należy przedstawić szereg innych dodatkowych dokumentów wymaganych przez bank. W polskim oddziale Ikano Banku musisz mieć jedynie:

 • dowód osobisty lub kartę stałego pobytu (ważne: bank nie akceptuje e-dowodów i kart tymczasowego pobytu),
 • dokumenty dochodowe w zależności od formy zatrudnienia.

Atutem polskiego oddziału Ikano Banku jest akceptacja wielu źródeł dochodu:

 • umowa o pracę,
 • umowa cywilno-prawna (umowa zlecenia, umowa o dzieło, kontrakt, umowa o współpracę),
 • emerytura, świadczenia przedemerytalne,
 • renta rodzinna lub strukturalna,
 • renta i emerytura zagraniczna,
 • działalność gospodarcza – zasady ogólne, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa (brak możliwości finansowania spółek prawa handlowego, z wyjątkiem spółki jawnej i partnerskiej),
 • kontrakt marynarski,
 • działalność rolnicza,
 • osoby duchowne,
 • wynajem nieruchomości.

Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy

Są dwa sposoby na złożenie wniosku o kredyt gotówkowy w Polskim Oddziale Ikano Banku:

 • u eksperta jednej z firm pośrednictwa finansowego, z którą współpracuje bank (BRS, Expander Advisors, Fines, Grupa ANG, Lendi, Notus Finanse),
 • za pośrednictwem infolinii (opcja tylko dla obecnych lub byłych klientów banku).

Ikano Bank Oddział w Polsce wszystkie formalności − od złożenia wniosku o kredyt gotówkowy do podpisania umowy i wypłaty środków − oferuje bez konieczności wychodzenia z domu.

Decyzja kredytowa

Decyzja kredytowa jest informacją od banku na temat tego, czy otrzymasz kredyt gotówkowy, o który wnioskowałeś. Oczekiwanie na nią bywa stresujące − od tego czasami zależy, czy będziesz mógł zrealizować swoje plany. Ile czasu minie od złożenia wniosku do otrzymania decyzji? To zależy od banku. Może to być kilkanaście minut lub kilka dni roboczych. Ogromną zaletą oferty polskiego oddziału Ikano Banku jest szybkość podejmowania decyzji kredytowej. Otrzymasz ją już w ciągu kilkunastu minut, choć w wyjątkowych sytuacjach trzeba będzie na nią poczekać maksymalnie jeden dzień roboczy.

Możliwość wcześniejszej spłaty

Ustawa o kredycie konsumenckim przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego. Banki często naliczają prowizję od spłaty przed terminem. Polski oddział Ikano Banku umożliwia wcześniejszą spłatę bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów!

Pamiętaj! Aby dokonać trafnego wyboru, powinieneś przede wszystkim dopasować warunki oferty do swoich potrzeb i możliwości, jakie stwarza Twój budżet domowy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments