Zakładanie spółek za granicą – co warto wiedzieć?

Udostępnij

Zakładanie spółek za granicą to obserwowana już od pewnego czasu na polskim rynku i zyskująca na popularności tendencja. U jej podstaw leżą głównie względy ekonomiczne. Taki proces może przynieść wiele korzyści, przede wszystkim finansowych, jednak jest złożony i skomplikowany. Prawo handlowe w poszczególnych krajach różni się w sposób istotny, dlatego niedoświadczona osoba łatwo może popełnić poważny w skutkach błąd. Właśnie dlatego w procesie rejestracji spółki warto skorzystać z pomocy prawnej. Przybliżamy, jak wygląda rejestracja spółki i o czym warto pamiętać na poszczególnych etapach?

zakładanie spółek za granicąO jakich krajach warto pomyśleć przy prowadzeniu działalności gospodarczej za granicą? Możliwości jest sporo. Listę państw mających na ten moment najlepszą ofertę, wraz ze szczegółami dotyczącymi zakładania spółek, znajdziesz na https://oniszczuk.com/uslugi/zakladanie-spolek-za-granica/.

Zakładanie spółek za granicą – korzyści

Współcześnie firmy prowadzone przez Polaków są rozsiane na całym świecie, często w dość zaskakujących lokalizacjach. Skąd w ogóle bierze się taka tendencja? Powody są różne, a do najczęstszych motywacji zaliczamy:

  • dążenie do obniżenia obciążeń podatkowych,
  • bardziej korzystne rejestrowanie firmy,
  • korzystniejsze regulacje prawne,
  • rozszerzenie oferty o nowe rynki,
  • możliwość łatwiejszego pozyskania zagranicznych inwestorów,
  • zabezpieczenie majątku przed wierzycielami,
  • korzystanie z możliwości bardziej anonimowego zaangażowania w prowadzenia biznesu,
  • zwolnienie z podatku dochodowego,
  • korzystniejsze warunki gospodarcze dla rozwoju firm,
  • niższe koszty zatrudnienia pracowników.

Rozmowy z przedsiębiorcami bardzo często ujawniają, że podstawowym powodem założenia spółki za granicą są rosnące obciążenia finansowe działalności gospodarczej w Polsce. Ponieważ podatki i składki płaci się tam, gdzie zarejestrowana jest firma, można sporo zyskać.

Przeniesienie czy założenie spółki?

Na gruncie istniejących przepisów można wybrać jedną z dwóch opcji. Pierwszą jest rejestracja firmy, czyli założenie firmy za granicą, drugą zaś – przeniesienie działalności. Czym różnią się obie procedury i która z nich jest korzystniejsza?

Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od przepisów dotyczących zakładania firmy w danym kraju. Rozbieżności można dostrzec także na etapie kosztów czy nawet poziomu biurokracji. Podjęcie decyzji zawsze powinno zatem zostać poprzedzone dokładną analizą stanu prawnego – i tu warto zdać się na eksperta w zakresie zakładania spółek, który doradzi najkorzystniejszą opcję. Pomoże on także przygotować niezbędne dokumenty.

Istnieje także opcja przeniesienia biznesu w całości lub części za granicę. Tutaj także istnieją różnice pomiędzy krajami. W niektórych przypadkach taki zabieg może oznaczać konieczność otwarcia nowego podmiotu i przeniesienia działań operacyjnych. Innym sposobem działania jest stworzenie holdingu, czyli grupy podmiotów samodzielnych prawnie i organizacyjnie, ale finansowo związanych z jednym, nadrzędnym względem pozostałych. Podmiot zagraniczny staje się wówczas właścicielem podmiotu polskiego. W dopełnieniu wszelkich formalności również wspomoże ekspert.

Zakładanie spółki za granicą w praktyce

Jak wspomnieliśmy, w poszczególnych krajach obowiązują odrębne zasady rejestracji firmy. Z reguły jednak proces składa się z podobnych etapów. Najpierw należy przygotować komplet dokumentów, a później poczekać na stosowne zgody i pozwolenia.

Najnowsze

Zobacz również