Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło w marcu br. o ponad 39 mld zł

462
Tadeusz Kościński, Minister Finansów

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do natychmiastowo podjęcia radykalnych działań. Zamrożenie gospodarki mające na celu powstrzymanie fali zachorowań przyczyniło się jednak do powstania niezwykle poważnego kryzysu gospodarczego, którego skutki w znacznym stopniu odczuwamy wszyscy.

Zadłużenie Polski rośnie w zastraszającym tempie

Chcąc ratować gospodarkę przed zapaścią rząd stworzył cały szereg tarcz antykryzysowych, mających chronić miejsca pracy. Dziś już chyba nikt nie ma złudzeń, że o zapowiadanym tak dumnie zrównoważonym budżecie możemy zapomnieć.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zadłużenie Skarbu Państwa (SP) na koniec marca 2020 r. wyniosło 1.036.437,2 mln zł. Oznacza to:

  • wzrost o 39,039 mld zł (+3,9%) w marcu 2020 r.,
  • wzrost o 63,099 mld zł (+6,5%) w porównaniu z końcem 2019 r.

Marcowy wzrost zadłużenia o ponad 39 mld zł to historyczny rekord. Zadłużenie SP jeszcze nigdy nie rosło tak szybko. Dotychczasowy rekord z maja 2012 roku został pobity bardzo wyraźnie. Wtedy w ciągu jednego miesiąca zadłużenie urosło bowiem „jedynie” o 26,6 mld złotych.

Warto zwrócić uwagę, jak kryzys wpłynął na poziom zadłużenia. W styczniu br. dług Skarbu Państwa urósł o 14 miliardów, a w lutym o kolejne 10 miliardów złotych czyli łączny przyrost zadłużenia od początku roku sięga już 63 miliardy. Dla porównania, w ciągu trzech poprzednich lat (od 2017 do 2019) dług wzrósł o niecałe 45 mld zł. Okazuje się więc, że w ciągu zaledwie jednego kwartału wzrost zadłużenia przekroczył poziom nieosiągalny na przestrzeni trzech poprzednich lat.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż mimo, że marzec był pierwszym miesiącem kryzysu, to obostrzenia mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa wprowadzone zostały dopiero w połowie miesiąca. Niewykluczone więc, że w kolejnych miesiącach (kwiecień i maj) zadłużenie będzie rosło w podobnym tempie.

Według wstępnych szacunkowych danych, zadłużenie SP na koniec kwietnia 2020 r. wyniosło ok. 1.071,9 mld zł, co oznaczało wzrost o kolejne 35,4 mld zł (+3,4%). Na oficjalne dane musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Kwietniowy raport opublikowany zostanie bowiem dopiero 22 czerwca br.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments