Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!
W 24. odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze istotne informacje z rynku nieruchomości w Polsce.
Kawa z agentem #24
Długo oczekiwany moment na rynku nieruchomości. Mieszkania zaczynają tanieć
Przez ostatnie lata zdążyliśmy się przyzwyczaić do ciągłego wzrostu cen mieszkań – zarówno nowych, jak i tych oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym. Jednak obserwowane od pewnego czasu ochłodzenie popytu na rynku nieruchomości sprawiło, że mieszkania zaczęły tanieć. Już drugi miesiąc z rzędu indeks cen mieszkań notuje spadek. W czerwcu jego wartość wyniosła 1481,9 punktu i była o 16 punktów niższa niż od wyniku z kwietnia.
Oznacza to, że strona podażowa reaguje już na osłabienie popytu spowodowanego ograniczeniem dostępności kredytów. Właściciele oferowanych na sprzedaż lokali zaczynają zatem ograniczać oczekiwania cenowe. W efekcie, korektę tych stawek widać już nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale też w Gdańsku, Lublinie czy Szczecinie.
Choć nie są to znaczące spadki, to nie ma wątpliwości, że realnie mieszkania zaczęły tanieć, co oznacza że w najbliższym czasie w korzystnej sytuacji powinni znaleźć się klienci gotówkowi poszukujący idealnego mieszkania.
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym – czerwiec 2022
W Warszawie średnie ceny ofertowe w ciągu ostatnich dwóch miesięcy spadły o 1% i obecnie wynoszą 13 686 złotych za metr kwadratowy. Największe spadki odnotowano w Lublinie – 3,5%, Gdańsku – 3,4% i Krakowie – 1,9%.
Spośród 10 największych polskich miast, ceny mieszkań w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrosły tylko w trzech i to w każdym z nich minimalnie: w Bydgoszczy o 0,6%, we Wrocławiu – o 0,5% i w Poznaniu – o 0,3%.
Związek Banków Polskich: Za wakacje kredytowe zapłacą inni klienci banków!
Według prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza, wakacje kredytowe dla kredytobiorców będą musiały być współfinansowane przez innych klientów banków, którzy otrzymają niższe oprocentowanie depozytów. Jego zdaniem ustawa jest niesprawiedliwa, gdyż promuje ona zamożnych kredytobiorców kosztem osób lokujących pieniądze w bankach.
Według Krzysztofa Pietraszkiewicza udzielenie pomocy powinno być ukierunkowane tylko dla osób, które tej pomocy potrzebują, a nie dla wszystkich posiadaczy kredytu w złotówkach, którzy zaspokajają własne potrzeby mieszkaniowe.
Rząd szykuje nowe granty. Będą dopłaty do remontów
Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatrywał projekt dotyczący finansowania termomodernizacji i remontów, który ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej w budownictwie wielorodzinnym. Inwestycje z tym związane przewidziano w Krajowym Planie Odbudowy.
Grant termomodernizacyjny
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych stanowi przede wszystkim realizację działań związanych właśnie z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy. Przewiduje on między innymi wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głęboką i kompleksową termomodernizację. Ma on wynosić 10% kosztów inwestycji.
Grant OZE
W projekcie jest też mowa o grancie OZE, polegającym na wsparciu inwestorów dokonujących zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zamianę źródeł energii w budynku. Ten grant ma wynieść 50% kosztów przedsięwzięcia.
Grant MZG
Wprowadzony ma być też grant MZG, z przeznaczeniem na poprawę efektywności energetycznej w budynkach Mieszkaniowego Zasobu Gminy.
Pozostałe dofinansowania
Zapowiedziano także dodatkowe bezzwrotne finansowe wsparcie dla inwestycji realizowanych ze wsparciem z funduszu dopłat, polegających na remoncie mieszkań komunalnych zamieszkałych przez osoby zagrożone ubóstwem energetycznym – pod warunkiem zmiany źródła ciepła na niskoemisyjne.
Przewidziano również wyższe wsparcie dla samorządów w związku z budową mieszkań w podwyższonym standardzie efektywności energetycznej dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.