Wywiad z Zoltánem Csiba z Finax

244
Finax, Invest Cuffs

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie, przeprowadzony został wywiad z Zoltánem Csiba – Chief Business Development Officer w firmie Finax. Opowiedział on o planach Finax, a także przedstawił receptę na sukces tego fintechu. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Czym zajmuje się firma Finax?

Finax jest platformą inwestycyjną i doradczą działającą online. Firma oferuje klientom portfele zarządzane, dostosowane do ich potrzeb i profilu ryzyka. Jej celem jest globalna skalowalność produktu.

Finax jest firmą słowacką nadzorowaną przez Słowacki Bank Narodowy, a od kwietnia 2022 roku fintech ten ma również oddział w Warszawie.

Jak Zoltán Csiba trafił do firmy Finax?

Zoltán Csiba rozpoczął swoją karierę w dziedzinie finansów ponad 15 lat temu. Zaczynał jeszcze w wieku studenckim, na stanowisku w lokalnej węgierskiej firmie brokerskiej, gdzie poznał obecnego CEO firmy Finax, który pracował tam jako compliance officer.

Zoltán Csiba zakochał się w idei fintechu Finax i ostatecznie dołączył do niej już na samym początku, w 2018 roku. Początkowo firma miała tylko 25 pracowników. Teraz zatrudnia już ponad 50 osób. Celem fintechu od samego początku była demokratyzacja inwestowania i dostarczenie łatwo dostępnego produktu dla masowego odbiorcy.

Kolejnym dowodem na to, jak prężnie Finax się rozwija, jest fakt, że jeszcze 2018 rok firma zakończyła z 3 milionami euro aktywów pod zarządzaniem. Natomiast dziś z jej usług korzysta 50 tysięcy klientów, a liczba aktywów wzrosła do 400 milionów euro.

W jakich krajach Finax prowadzi swoją działalność?

Finax zdobyło już silną pozycję na Słowacji. Teraz celem firmy jest osiągnięcie takiego sukcesu w kolejnych krajach. Obecnie Finax działa również w krajach Grupy Wyszehradzkiej – czyli Polsce, Czechach i na Węgrzech, oraz w Chorwacji.

W tych krajach fintech skupia się dodatkowo na edukacji finansowej, ponieważ ich obywatele mają na ogół złe doświadczenia z instytucjami finansowymi, a także niestety niską świadomość finansową. Co istotne, Finax praktykuje indywidualne podejście do każdego kraju i dostosowuje produkt oraz treści do lokalnych potrzeb.

Na jakie kolejne rynki Finax planuje wejść?

W tym roku Finax planuje rozszerzyć swoją działalnością o Rumunię i Słowenię. Z kolei, w ujęciu długoterminowym firma zamierza działać w całej Europie, za pomocą Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego.

Dzięki temu produktowi klienci będą mogli skutecznie zarządzać swoim przyszłym dobrobytem, bez konieczności obniżania swoich dochodów, gdy zbliżają się do emerytury.

W jaki sposób Finax zdobywa kolejne rynki?

Każdy kraj ma swoją specyfikę, w tym zachowanie klientów i poziom zaufania, który trzeba zbudować. Recepta na sukces Finax polega na zrozumieniu i uwzględnieniu lokalnych potrzeb ludzi, dostarczaniu treści dostosowanych do lokalnych warunków.

To ogromne wyzwanie, zwłaszcza gdy działa się jednocześnie na pięciu różnych rynkach, ale Finax uważa to za swoją unikalną strategię i wartość dodaną tego fintechu. Jeszcze w tym roku Finax zamierza wprowadzić tę strategię i dostarczać swoje główne produkty, czyli inteligentne portfele inwestycyjne, do Rumunii i Słowenii.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym wywiadem, nagranie znajduje się poniżej:

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments