Wywiad z Dorotą Zabłocką [d3trust] podczas Invest Cuffs 2023

155
wirtualne aktywa

W drugim dniu Invest Cuffs 2023 wywiadu udzieliła Dorota Zabłocka z projektu d3trust, która na co dzień zajmuje się konsultingiem prawniczym. Projekt d3trust jest ciekawą inicjatywą, która łączy depozyty z rynku tradycyjnego z rynkiem zdecentralizowanym.

Na jakim aktualnie etapie jest projekt d3trust?

Dorota Zabłocka od ponad 10 lat współpracuje w kwestiach prawnych z branżą technologiczną. Niektóre projekty mają bardzo jasny model biznesowy, jednak pojawia się problem przechowywania depozytów. Brakuje w tym przypadku regulacji dla tego typu działalności. Często w takim przypadku pojawia się kwestii tego, czy dana osoba powinna mieć licencje na przechowywanie lub zarządzanie pieniędzmi osób trzecich. To realny problem oraz wyzwanie.

Dorota Zabłocka postanowiła razem z grupą wspólników biznesowych odpowiedzieć na potrzeby osób, które borykały się z podobnymi problemami. Tak właśnie powstał projekt d3trust. D3trust to protokół blockchain, który jednocześnie jest tradycyjnym depozytem. Nowy projekt Doroty Zabłockiej i jej wspólniczki Oli Jagielskiej łączy w sobie tradycyjny świat finansowy ze światem Web3.

Drugim produktem, który klienci znajdą w d3trust jest bezpieczny depozyt bankowy dla wysokiej wartości aktywów wirtualnych. Prościej mówiąc — to wirtualna skrytka bankowa. W tego typu skrytce możemy ukryć obligacje, ale także inne wartościowe aktywa. Na rynku zdecydowanie istniała luka, którą d3trust idealnie zapełni.

Aktualnie projekt jest na etapie budowania protokołu od strony technicznej. Poza tym prowadzone są rozmowy z regulatorem. D3trust ma być w pełni licencjonowanym produktem od strony Web3, ale również od strony tradycyjnej.

Czy d3trust będzie złotym środkiem pomiędzy światem tradycyjnych finansów a decentralizacją?

Zaufanie do tradycyjnego świata bankowego w ostatnim czasie coraz częściej spada. Jeszcze nie tak dawno temu bankowość tradycyjna była uważana za najlepszą i najbezpieczniejszą opcją. Natomiast świat Web3 wiele osób przerażał z uwagi na to, że nie było w nim kontroli regulatora.

Rozwiązanie d3trust chce dać swoim klientom możliwość stanięcia pomiędzy tymi dwoma światami. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z plusów jednego oraz drugiego rozwiązania. To klienci decydują, z jakich produktów i z jakich elementów będą korzystać.
D3trust będzie ciekawą opcją również dla osób, które chciałyby zdywersyfikować swoje aktywa i przenieść część z nich do świata wirtualnego. W takim momencie będziemy mogli skorzystać z tokenizacji lub zdecydować się na zakup aktywów wirtualnych. Aktywa wirtualne trafią do bezpiecznej skrytki w d3trust, a klienci mogą wybrać, w jaki sposób chcą je przechowywać. Jedną z opcji będzie przechowywanie aktywów na smartkontrakcie. Inną opcją będzie zgranie wartość na cold wallet, a nawet dokupienie usługi włożenia aktywów do fizycznej skrytki bankowej. Poza tym d3trust da klientom możliwość ubezpieczenia aktywów.

D3trust będzie również innowacyjnym produktem dla całych rodzin. Dorota Zabłocka zauważa, że często w danej rodzinie jest tylko jednak osoba, która jest aktywna w świecie Web3. Kiedy coś się dzieje, bliscy mogą nie mieć pojęcia, co zrobić z wirtualnymi aktywami lub jak je odzyskać. W tym przypadku d3trust również przyjdzie z pomocą, ponieważ da możliwość wskazania, kto ma odziedziczyć aktywa wirtualne.

D3trust spotkało się ze sporym zainteresowaniem

D3trust już w tym momencie cieszy się pozytywnym odbiorem i coraz więcej partnerów zgłasza się do wsparcia oraz pomocy przy projekcie. Mimo tego, że Dorota Zabłocka z początku obawiała się wejścia w świat tradycyjnych finansów, d3trust zostało bardzo dobrze przyjęte. Możliwe, że miał na to wpływ fakt, że kwestia dywersyfikacji jest coraz ważniejsza.

Sporym plusem projektu jest fakt, że d3trust ma być w pełni licencjonowany. Cały projekt nie jest anonimowy i stoją za nim konkretne osoby. Między innymi dlatego zaufanie do protokołu d3trust jest spore, a z czasem prawdopodobnie będzie jeszcze większe.
Już za jakiś czas d3trust zdobędzie licencje krypto. Natomiast kwestia licencji związanej z bankowością tradycyjną potrwa trochę dłużej. Jednak Dorota Zabłocka jest pozytywnej myśli. Warto też dodać, że d3trust ma być rozwiązaniem multiblockchainowym.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments