Wyścigi konne – na czym polegają i czy można na nich zarobić?

Udostępnij

Wyścigi konne to sport, który jak chyba żaden inny kojarzy się z zakładami bukmacherskimi. Choć obecnie w Polsce nie są tak popularne jak w Wielkiej Brytanii, to zawody w tej dyscyplinie rozgrywane na takich torach jak Służewiec czy Partynice przychodzą tysiące osób. Co więcej, zakłady bukmacherskie na gonitwy przyjmowane są w dzisiejszych czasach już nie tylko w tradycyjny sposób, ale również przez Internet.

Na czym polegają wyścigi konne i czy naprawdę można na nich zarabiać? Jakiego rodzaju zakłady bukmacherskie na gonitwy można obstawiać? Przekonamy się w dalszej części tekstu. Zacznijmy jednak od przedstawienia historii tej dyscypliny i przyjmowania zakładów na nią:

Historia zakładów bukmacherskich i wyścigów konnych Gonitwa koni

Narodziny zakładów i wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii

Choć gonitwy były organizowane już przez starożytnych Rzymian, to za początek znanych współcześnie wyścigów konnych uznaje się 1780 rok, kiedy to angielski lorda Derby zorganizował gonitwę. Co więcej, to właśnie wtedy postawiony został zakład sportowy. W zakładzie udział wzięli lord Derby i sir Bunbury. Była to gonitwa trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej na płaskiej powierzchni. Wygrał koń sir Bunbury’ego. Wyścigi konne do dziś są uznawane za jeden ze sportów narodowych Wielkiej Brytanii.

Wyścigi konne w Polsce

Początki

Z kolei do Polski moda na wyścigi konne dotarła w latach trzydziestych XIX wieku, kiedy to obserwatorzy gonitw zaczęli zakładać się o wyniki wyścigów. Wszystko odbywało się w trybie nieformalnym i tylko na Polach Mokotowskich, a następnie na Służewcu. Historycy porównują ówczesne gonitwy konne pod względem popularności do dzisiejszych meczów piłki nożnej. Wyścigi konne stanowiły wtedy centrum życia towarzyskiego elit, do czego odwoływał się nawet Bolesław Prus w swojej legendarnej powieści pod tytułem “Lalka”.

Szczyt popularności

Jednak największą popularnością wyścigi konne cieszyły się w latach siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to trybuny pękały w szwach, a zakładali się niemalże wszyscy – niezależnie od statusu społecznego czy zasobności portfela. Warto również zaznaczyć, że PRL wprowadził zakaz na zakłady bukmacherskie – wyścigi konne były od niego jedynym wyjątkiem, co miało niebagatelne znaczenie dla ich popularności. Ich legalną organizacją już wtedy zajmował się Totalizator Sportowy, choć nielegalni bukmacherzy również przyjmowali zakłady na gonitwy. Kiedy zakłady bukmacherskie na inne dyscypliny sportowe przestały być niezgodne z prawem, znaczna część graczy przeniosła swoje zainteresowanie na obstawianie innych dyscyplin.

Wyścigi konne obecnie

Wyścigi konne nadal są jednak nieodłącznie kojarzone z zakładami bukmacherskimi i prestiżem, a w ostatnich latach można zauważyć wzrost zainteresowania takimi zakładami wśród graczy, którzy dotychczas nie mieli z nimi do czynienia. Wiąże się to zapewne z faktem, że zakłady bukmacherskie na gonitwy konne stanowią jeden z najbardziej dochodowych rodzajów gry – lecz tylko pod warunkiem, że gracz ma odpowiednio dużą wiedzę na ich temat. Jak zatem wyglądają zasady tego sportu?

Zasady wyścigów konnych Wyścigi konne

Wyścigi konne polegają na rywalizacji jeźdźców (dwóch lub większej liczby) dosiadających koni na pewnym dystansie i odbywają się na specjalnych torach wyścigowych (hipodromach). Same gonitwy konne różnią się od siebie wieloma czynnikami, takimi jak długość dystansu, rodzaj nawierzchni, rasa ścigających się koni czy ich sposób poruszania się. Zasady wyścigów są bardzo proste – konie startują z reguły z boksów, a wygrywa ten, który jako pierwszy przekroczy linię mety, przy czym obowiązkowo dżokej musi utrzymywać się na grzbiecie konia. Czas przybycia na metę jest kluczowy, jednak obok wyścigów rozgrywanych na płaskiej powierzchni, organizowane są też widowiskowe gonitwy z przeszkodami. Innym urozmaiceniem są wyścigi konne z sulkami, czyli specjalnymi pojazdami konnymi, gdzie konie mogą tylko kłusować, a galop powoduje dyskwalifikację.

Co ważne, dżokeje powinni niewiele ważyć i być stosunkowo niscy, tak aby nie obciążać za bardzo konia. Przed wyścigiem każdy jeździec jest ważony wraz z siodłem, a w razie potrzeby jest ono dociążane tak, aby konie ścigały się z takim samym ciężarem. Wyjątkiem są wyścigi konne z handicapem, gdzie konie otrzymują dodatkowe obciążenie w zależności od zajmowanej w rankingu pozycji – im wyższa pozycja konia, tym więcej ciężarków zostaje doczepionych do jego siodła. Z kolei konie, które mogą zostać dopuszczone do udziału w wyścigu, to w Polsce konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, półkrwi oraz kłusaki francuskie. Konie uczestniczące w wyścigach mają z reguły 2 lub 3 lata.

Rodzaje gonitw

Jeśli chodzi o najbardziej popularne rodzaje gonitw konnych są nimi:

  • Flat Racing – standardowy wyścig po płaskim torze, gdzie na galopujące konie nie czekają żadne przeszkody.
  • Jump Racing (Hurdling) – gonitwa z przeszkodami, która przeważnie przechodzi z flat racing w hurdling. Najczęściej konie mają do przebycia dłuższy dystans.
  • Boxed Racing – wyścigi konne na krótkich dystansach, czyli sprinterskie.

Warto od razu zaznaczyć, że jeśli chcemy obstawiać zakłady bukmacherskie na gonitwy konne, na początek warto wybrać sobie jeden rodzaj gonitwy i wyspecjalizować się w jego typowaniu.

Gdzie w Polsce odbywają się wyścigi konne?

Aktualnie profesjonalne i w pełni legalne wyścigi konne organizowane są w Polsce w czterech miejscach. Największy i najbardziej znany w świecie polski tor znajduje się w Warszawie – jest to oczywiście Tor Wyścigów Konnych Służewiec. Pozostałe trzy tory to:

  • Tor Wyścigów Konnych Partynice we Wrocławiu
  • Hipodrom Sopot
  • Krakowski Tor Dąbrówka – Buczków.

Najbardziej prestiżowe zawody w kraju odbywają się oczywiście na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Jedną z najważniejszych gonitw organizowaną w Polsce jest “Wielka Warszawska”, która pierwszy raz odbyła się już w 1895 roku z inicjatywy Augusta Potockiego. Biorą w niej udział konie trzyletnie i starsze, a zawody rozgrywane są właśnie na Torze Wyścigów Konnych Służewiec na przełomie września i października (w tym roku odbyły się 26 września).

Z kolei Tor Wyścigów Konnych Partynice we Wrocławiu również zaczął w ostatnich latach zyskiwać na renomie, dzięki swoim gonitwom “Wielka Partynicka” i “Wielka Wrocławska”, czyli gonitwie płotowej i przeszkodowej. Na sopockim Hipodromie wyścigi konne są okazjonalne – odbywają się w czasie letniej przerwy w gonitwach warszawskich i wrocławskich.

Jak można zarobić na obstawianiu wyścigów konnych? Wyścigi konne

Rodzaje zakładów na wyścigi konne

Warto najpierw przedstawić jakie w ogóle mamy rodzaje zakładów na wyścigi konne. Najbardziej ogólny podział mówi o zakładach jednogonitwowych i wielogonitwowych. Zakłady bukmacherskie jednogonitwowe dzielą się na:

  • Zakład zwyczajny (ZWC) – najmniej skomplikowany rodzaj zakładu, w którym trzeba wytypować zwycięzcę gonitwy konnej
  • Zakład porządek (PDK) – ten zakład polega na wskazaniu, które konie zajmą pierwsze i drugie miejsce, choć ułatwieniem jest to, że ich kolejność nie ma tu znaczenia
  • Zakład dwójka (DWJ) – podobnie jak w zakładzie PDK konieczne jest wskazanie koni, które zajmą 2 pierwsze miejsca, jednak tu trzeba przyporządkować pierwsze i drugie miejsce do wybranych typów
  • Zakład trójka (TRJ) – zasady analogiczne do zakładu DWJ, z tym że gracz musi określić też, kto zakończy wyścig na trzecim miejscu
  • Zakład czwórka (CZW) – zasady analogiczne do zakładu TRJ, jednak dodatkowo konieczne jest też wytypowanie, kto zajmie miejsce czwarte.

Zakłady bukmacherskie wielogonitwowe to kombinacje zakładów jednogonitwowych i dzielą się na:

  • Zakład dubla (DBL)
  • Zakład trypla (TPL)
  • Zakład kwinta (KWN)
  • Zakład septyma (SPT).

Dla przykładu zakład dubla wymaga wskazania tych koni, które zajmą pierwsze miejsce w 2 wyścigach – wtedy jest to (DBL/ZWC) albo pierwsze i drugie miejsce w 2 wyścigach (DBL/DWJ) albo też pierwsze, drugie i trzecie miejsce w 2 wyścigach (DBL/TRJ). W takiej sytuacji dwie obstawiane gonitwy konne stanowią grupę rozrachunkową gracza.

Poza tym, że zakłady bukmacherskie na wyścigi konne mogą być różnego rodzaju można je także typować w różnych systemach. Do wyboru najczęściej mamy:

  • System BOX – dzięki niemu można zagrać wszystkie możliwe kombinacje z wybranych koni. System stosowany jest do zakładów jednogonitwowych (poza zakładem zwyczajnym). Przykładowo, jeśli gracz wskaże w zakładzie dwójka konie nr 3 i 5, zakład postawiony będzie zarówno na wynik: 3;5 jak i 5;3.
  • System ŚCIANA – przy jego użyciu można zagrać wszystkie konie biorące udział w gonitwie na określone miejsce. Przykładowo, jeśli w zakładzie trójka mamy wytypowane pierwsze i drugie miejsce, ale nie wiemy, jak wytypować miejsce trzecie, możemy zagrać ŚCIANĄ na miejsce trzecie – wytypowany zostaje wtedy dowolny koń.

Wysokie kursy – wysokie ryzyko

Uwzględniając mnogość kombinacji zakładów i ich systemów, trzeba uczciwie przyznać, że obstawianie zakładów bukmacherskich na wyścigi konne jest dość wymagającą sztuką. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że kursy są wysokie, dlatego wygrana może przynieść naprawdę duże zyski. Z drugiej strony – jak to zawsze bywa z atrakcyjnymi kursami – wiąże się z nimi duże ryzyko przegranej.

Wiedza i analiza kluczem do sukcesu

Jak nietrudno się domyślić, im większą wiedzę na temat gonitw posiadamy, tym lepiej. Aby zwiększyć szanse na trafne typowanie, na pewno trzeba dokładnie analizować dane dotyczące zarówno startujących dżokejów, jak i koni. Ważne są wyniki ostatnich gonitw, aktualna forma konia, a nawet zmiany w jego wadze, a w przypadku jeźdźców doświadczenie i ostatnie sukcesy, bądź porażki. Pod uwagę należy także wziąć tor, na jakim odbędzie się gonitwa, a już na pewno warto sprawdzać, jakie są prognozy pogody na dzień, kiedy mają się odbyć wyścigi konne – poszczególne konie lepiej radzą sobie podczas opadów deszczu, a inne natomiast osiągają znakomite rezultaty, gdy temperatura oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza.

Do obstawiania gonitw należy podchodzić poważnie, nie tylko korzystając ze statystyk, które udostępniają bukmacherzy, ale również prowadząc własną, osobistą listę ze statystykami i obserwacjami na temat koni, dżokejów i torów. Dzięki temu, analizy dokonywane przed gonitwą będą na pewno bardziej precyzyjne i łatwiej będzie trafnie wytypować, jakimi wynikami zakończą się dane wyścigi konne.

Zakłady bukmacherskie na gonitwy konne to na początku także wdrożenie się w stosowaną terminologię oraz poznanie podstawowych pojęć i zasad. Warto czytać jak najwięcej na temat samych wyścigów, ucząc się między innymi jakie są charakterystyczne cechy koni i jak wpływają one na ich szybkość, ale także na temat samego obstawiania gonitw. W tym celu warto zaglądać na profile poszczególnych stajni, trenerów koni czy dżokejów w mediach społecznościowych, ale również na blogi zaawansowanych typerów i korzystać z ich doświadczeń.

Uwaga na emocje

Należy także zdawać sobie sprawę, że wyścigi konne to sport, któremu towarzyszą duże skoki adrenaliny, a ta może bardzo źle wpłynąć na stawiane typy. Dlatego należy trzymać się wykonanych analiz i konsekwentnie obstawiać zgodnie z przyjętą taktyką, a dopiero gdy zyskamy wystarczające doświadczenie (czyli przeanalizujemy na żywo ponad setkę gonitw) można zacząć ufać swojej “intuicji typera”. Ponadto, jeśli zdarzy się seria zwycięstw, bądź przeciwnie – seria porażek, również nie powinny mieć one wpływu na to, jak będziemy obstawiać kolejne wyścigi konne. Zakłady bukmacherskie niezależnie od dyscypliny sportu wymagają przede wszystkim dużej wiedzy sportowej i zdolności analitycznych, a wszelkie emocje jednoznacznie wpływają niekorzystnie na nasze wyniki.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również