Wyniki wyborów parlamentarnych – PKW podała ostateczne dane

urna wyborcza

Państwowa Komisja Wyborcza podała finalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023. PiS zwyciężył, lecz różnica między partią Jarosława Kaczyńskiego a Koalicja Obywatelską okazała się mniejsza niż wynikało z podanych wcześniej wyników sondażowych.

Łącznie opozycja uzyskała zdecydowaną większość. Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38%, a w wyborach do Senatu – 74,31%.

Oficjalne wyniki wyborów 2023 do Sejmu czy warto głosować

Wyniki wyborów 2023 do Sejmu wygrała partia Prawo i Sprawiedliwość, która uzyskała 35,38% głosów. Drugą pozycję zajęła Koalicja Obywatelska, z wynikiem 30,7% głosów. Do Sejmu dostały się również takie partie, jak:

  • Trzecia Droga -14,4% głosów
  • Nowa Lewica – 8,61% głosów
  • Konfederacja – 7,16% głosów

Poniżej prezentujemy z kolei, jak będą rozkładać się mandaty do Sejmu:

  • Prawo i Sprawiedliwość – 194 mandaty
  • Koalicja Obywatelska – 157 mandatów
  • Trzecia Droga – 65 mandatów
  • Nowa Lewica – 26 mandatów
  • Konfederacja – 18 mandatów

Do Sejmu nie dostali się zatem Bezpartyjni Samorządowcy ani przedstawiciele komitetu Polska Jest Jedna. Powyższe dane jednoznacznie wskazują, że większość w Sejmie – w przypadku utworzenia koalicji – będą miały Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Nowa Lewica.

Oficjalne wyniki wyborów 2023 do Senatu

Wyniki wyborów 2023 do Senatu także wygrała partia Prawo i Sprawiedliwość, która uzyskała 34,81% głosów. Drugą pozycję zajęła Koalicja Obywatelska, z wynikiem 28,91% głosów. Na kolejnych miejscach uplasowały się takie partie, jak:

  • Trzecia Droga – 11,5% głosów
  • Konfederacja – 6,75% głosów
  • Nowa Lewica – 5,29% głosów
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 4,91% głosów

W efekcie, tak zwanemu “paktowi senackiemu” przypadnie aż 66 na 100 możliwych miejsc. Koalicja Obywatelska zdobyła 41 mandatów, Trzecia Droga – 11, a Nowa Lewica – 9. Do Senatu dostało się także 5 kandydatów, startując z własnych komitetów w ramach paktu senackiego.

Wybory do parlamentu odbyły się w niedzielę 15 października. Uprawnionych do głosowania w wyborach było 29,532 miliona osób. Głosowanie trwało od godziny 7:00 do godziny 21:00.

Część obwodowych komisji wyborczych była otwarta po tym terminie – gdyż według przepisów, każdy, kto stanie w kolejce do lokalu wyborczego przed zakończeniem wyborów ma prawo oddać głos.

Referendum okazało się niewiążące

Równolegle z wyborami parlamentarnymi zorganizowane zostało referendum ogólnokrajowe, w którym zadano cztery pytania. Państwowa Komisja Wyborcza podała po przeliczeniu danych ze 100% obwodów, że frekwencja w referendum wyniosła 40,91%, co oznacza, że jego wyniki nie są wiążące.

Na pytanie: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?” 96,49% odpowiedziało „nie”, a 3,51% – „tak”.

Na kolejne pytanie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?” 94,61% odpowiedziało „nie”, a 5,39% – „tak”. Referendum

Na następne pytanie, o treści: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?” 96,04% odpowiedziało „nie”, a 3,96% – „tak”.

Na ostatnie pytanie: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?” 96,79% odpowiedziało „nie”, a 3,21% – „tak”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments