Jak walka o podbój kosmosu wpłynęła na naszą rzeczywistość – czyli o wynalazkach, które dała nam NASA

559

Przez wieki człowiek marzył o podboju i eksploracji wszechświata. Rozwijająca się technologia rakietowa sprawiła że tego typu marzenia stały się możliwe. Człowiek natomiast bez wahania wykorzystał możliwości tej technologii do realizacji swych marzeń o podboju kosmosu. Od początku jego eksploracji minęło już ponad pół wieku. Naukowcy na całym świecie wciąż pracują nad technologiami, które pozwolą nam na bardziej efektywne i sprawne poznanie przestrzeni kosmicznej. Ich odkrycia nadal pozwalają ludzkości sięgać dalej i formułować coraz to bardziej śmiałe plany podboju kosmosu. Jak się jednak okazuje, technologie tworzone na rzecz sektora kosmicznego, wykorzystywane są także na Ziemi.

Kiedy dokładnie i w jaki sposób ta walka o podbój kosmosu się zaczęła? W jaki sposób wpłynęła na nasze codzienne życie i jakie wynalazki stworzone dla kosmonautów są obecnie powszechnie używane na Ziemi? Dowiemy się poniżej.

Spis treści

Początki podboju kosmosu i powstanie NASA

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, czyli NASA (z angielskiego National Aeronautics and Space Administration) powstała oficjalnie 1 października 1958 roku, pod silnym wpływem sukcesu wystrzelenia Sputnika w 1957 przez Związek Radziecki. Gdy Stany Zjednoczone zaangażowały się w zimną wojnę ze Związkiem Radzieckim, nacisk na naukowo-technologiczne przywództwo Stanów Zjednoczonych miał ogromne znaczenie. Eksploracja kosmosu była punktem wielkiej rywalizacji pomiędzy tymi dwoma państwami, ostatecznie prowadząc do kosmicznego wyścigu. Utworzenie NASA połączyło już istniejące grupy i ośrodki badawcze, takie jak Krajowy Komitet Doradczy ds. Aeronautyki NACA (z angielskiego National Advisory Committee for Aeronautics), Laboratorium Aeronautyczne Ames i Langley, w celu utworzenia NASA, które znamy dzisiaj.

W ramach odpowiedzi na pierwsze sputniki, rząd Stanów Zjednoczonych zastanawiał się, jak najlepiej poprowadzić swoje działania kosmiczne. W tym czasie służby wojskowe, zwłaszcza lotnictwo i armia, miały nadzieję, że będą odgrywać wiodącą rolę w Kosmosie. Jako alternatywę dla tej rywalizacji między służbami, prezydent Eisenhower w lutym 1958 roku utworzył Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (dziś znana jako DARPA) i wyznaczył jej odpowiedzialność za wszystkie projekty kosmiczne w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce potem postanowił oddzielić działania cywilne od działań wojskowych w Kosmosie i zaproponował utworzenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej do zarządzania segmentem cywilnym. Po zatwierdzeniu przez Kongres, NASA rozpoczęła działalność 1 października 1958 roku. Pierwszym programem załogowego lotu kosmicznego NASA był projekt Mercury – ruszył on rok po rozpoczęciu ery kosmicznej przez ZSRR udanym startem satelity Sputnik 1.

Ważnym celem obu programów kosmicznych było testowanie granic wytrzymałości ludzkiego ciała w przestrzeni. W związku z tym w kosmos zostały wysłane roboty i zwierzęta – najbardziej znane to szympans Ham z misji Mercury oraz sowiecki pies Łajka. Ham powrócił na Ziemię i przeszedł na wygodną emeryturę w Zoo Narodowym w Waszyngtonie, Łajka nie miała tyle szczęścia – padła na pokładzie Sputnika 2 w 1957 roku.

Ponadto, między 1961 a 1963 rokiem w ramach projektu Mercury odbyło się sześć załogowych lotów kosmicznych. 5 maja 1961 roku, Alan Shepard, Jr. został pierwszym obywatelem Stanów Zjednoczonych w przestrzeni kosmicznej, gdy został wysłany na pokładzie rakiety Mercury-Redstone 3. Trwający 15 minut lot, nazwany “Freedom 7”, obejrzało w telewizji około 45 milionów widzów. Pierwszym człowiekiem w kosmosie był jednak radziecki kosmonauta Jurij Gagarin. odbył on lot po orbicie satelitarnej Ziemi na statku kosmicznym Wostok 12 kwietnia 1961 roku. Zaledwie kilka tygodni po tych wydarzeniach, prezydent John F. Kennedy ogłosił swój zamiar wysłania człowieka na Księżyc przed końcem dekady.

Po otrzymaniu wezwania do wysłania Amerykanów na Księżyc, NASA wyrosła na olbrzymią organizację. W szczytowym czasie programu Apollo NASA miała 34 tysiące pracowników. Program Apollo był realizowany w latach 1966-1972. Celem programu było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię, co zostało zrealizowane w 1969 roku, w czasie misji Apollo 11. Lądowanie człowieka na Księżycu wymagało zaledwie sześciu lotów próbnych. W ramach misji Apollo człowiek lądował na Księżycu 6 razy: Apollo 11, 12, 14, 15, 16 i 17 (misja Apollo 13 ze względu na awarię wróciła na Ziemię bez lądowania na Księżycu). Planowane były jeszcze 3 misje, ale zostały anulowane. Ostatni raz na Księżycu człowiek postawił stopę 7 grudnia 1972 roku. Łącznie po Księżycu chodziło 12 ludzi.

Na początku lat siedemdziesiątych, po sukcesie Apollo, NASA postawiła na rozwój systemu transportu kosmicznego wielokrotnego użytku w postaci wahadłowców kosmicznych (Space Shuttle). Pierwszym w historii astronautyki wahadłowcem był amerykański statek kosmiczny Columbia. Swój debiutancki lot kosmiczny odbył w dniach 12-14 kwietnia 1981 roku.

Dziś poza główną siedzibą w Waszyngtonie, NASA posiada także szereg laboratoriów i ośrodków badawczych w innych częściach kraju, w tym Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland; Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii; Johnson Space Center w Houston w Teksasie; oraz Centrum Badawcze Langley w Hampton w Wirginii. Działalność NASA dzieli się na 4 obszary:

  • Badania Aeronautyki – w celu rozwoju zaawansowanych technologii lotniczych – w końcu NASA to nie tylko kosmos, ale też awiacja i lotnictwo, pierwsza A w nazwie nie wzięło się znikąd
  • Nauka – zajmowanie się badaniami naukowymi, które prowadzą do zrozumienia pochodzenia, struktury i ewolucji wszechświata, Układu Słonecznego i Ziemi
  • Inżynieria kosmiczna w celu rozwoju technologii kosmicznych
  • Eksploracja Kosmosu – dotycząca zarządzania załogowymi misjami kosmicznymi, w tym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także operacji związanych z transportem kosmicznym i komunikacją kosmiczną w programach eksploracji załogowych i robotycznych

Czas przejść do zagadnienia “wynalazki NASA w życiu codziennym”. Z jakich dobrodziejstw, które zostały stworzone ze względu na potrzeby kosmonautów, może korzystać dziś każdy z nas? Dowiemy się poniżej, zacznijmy od kwestii jedzenia:

Wynalazki NASA w życiu codziennym – żywność

Początkowo w kosmos zabierano jedzenie w tubkach. Pierwszym człowiekiem, który jadł w kosmosie, był Jurij Gagarin, który w 1961 roku na orbicie z metalowych tubek wycisnął do ust najpierw przecier z mięsa, a na deser z drugiego takiego samego pojemnika sos czekoladowy.

Z kolei pierwszym Amerykaninem, który spożył posiłek w stanie zerowej grawitacji, był John Glenn w 1962 roku. W czasie swojej kilkunastominutowej wycieczki w przestrzeń kosmiczną miał sprawdzić między innymi, czy ludzki organizm będzie w stanie połykać i trawić pożywienie w kosmosie. Został on wyposażony w aluminiową tubkę wypełniona przecierem z wołowiny i warzyw, którego smak określił jako obrzydliwy. Eksperyment zakończył się sukcesem i z podobnej formy pożywienia korzystali astronauci biorący udział w programie Mercury. Niesmaczną pastę zastąpiono jednak przecierami z racji żywnościowych amerykańskiego wojska, co pozytywnie wpłynęło na doznania smakowe.

Następnie podjęto pierwsze próby karmienia astronautów liofilizowanymi produktami. Liofilizacja to proces schładzania pożywienia, a następnie pozbawiania go wody pod niskim ciśnieniem. W ten sposób przetwarzać można różnego rodzaju produkty, które następnie mogą być nawodnione, żeby przywrócić je do stanu bliskiego oryginałowi. Na potrzeby misji Apollo (1968-75) opracowano metody tego typu. Możliwe stało się zalewanie dań wodą i zamiana suszu na pełnowartościowy posiłek. Dzięki temu w diecie astronautów mogły pojawić się choćby owoce i warzywa, już nie w postaci past lub przecierów.

Liofilizowane produkty mają same zalety: są lekkie, pełnowartościowe, nie zmieniają znacząco swoich kształtów i objętości, a przede wszystkim mają oryginalną strukturę, której nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami suszenia. Zachowują zapach i smak, zmienia się tylko jego odczucie. Dlatego suszone sublimacyjnie owoce znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym. Dodając do materiału tyle wody, ile odparowano jej w procesie suszenia, odtwarzamy jego pierwotną formę. Dlatego liofilizacji poddaje się już nie tylko owoce czy warzywa, lecz także całe dania: zupy, mięso, koktajle. Osoby przebywające w stanie nieważkości powinny spożywać około 3 tysiące kalorii dziennie. Z powodu panujących warunków ich nosy są wciąż zatkane, przez co smak jest mniej wyczuwalny i mdły. Dlatego wszystkie dania przygotowywane z myślą o podróży w kosmos są pikantne i mocno przyprawione, zawierają za to niewiele soli.

Jak wiele technologii stworzonych na potrzeby kosmonautów, także ta zyskała popularność na Ziemi. Suszone sublimacyjnie potrawy coraz częściej można kupić w specjalistycznych sklepach z asortymentem dla sportowców i podróżników. Łatwość przygotowania i wysokie walory smakowe oraz estetyczne sprawiają, że liofilizaty zwiedzają najbardziej niedostępne miejsca naszego globu.

Co ciekawe, to nie koniec wynalazków NASA wykorzystywanych w życiu codziennym, jeśli chodzi o jedzenie. Podczas pracy nad podtrzymywaniem życia astronautów na kosmicznych misjach, naukowcy NASA odkryli naturalne źródło kwasu tłuszczowego omega-3, przedtem znanego głównie z obecności w mleku karmiących matek. Naukowcy z amerykańskiej agencji przestrzeni kosmicznej NASA, którzy zajmowali się badaniem alg i sprawdzali, jakie są ich wartości odżywcze, odkryli, że niektóre ich gatunki są naturalnym źródłem kwasu tłuszczowego omega-3. Od momentu tego odkrycia, omega-3 zaczęło być dodawane do większości sztucznych mlek dla dzieci. Pomaga rozwijać zdrowy mózg, oczy i serce noworodków.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa także jest wynalazkiem, który z całą pewnością na zawsze odmienił świat. Kto za niego odpowiada, a konkretnie za jej odmianę memory foam? Oczywiście również NASA. W połowie lat sześćdziesiątych naukowcy zatrudnieni w NASA odkryli i z powodzeniem wykorzystali w budowie statków kosmicznych, materiał poliuretanowy o niezwykłych właściwościach. Pianka syntetyczna pod wpływem ciepła człowieka przyjmowała kształt jego ciała. Pomysł był wykorzystany do zwiększenia bezpieczeństwa astronauty. W razie katastrofy, tworzywo wkomponowane w fotel dopasowywało się do ciała kosmonauty, a dzięki temu zapewniało ochronę od nadmiernych wstrząsów.

Dzisiaj dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej mamy niezwykle wygodne materace, rewelacyjne sportowe buty (podeszwy wykonane z tej pianki syntetycznej), kaski, sportowe piłki oraz materiały budowlane (gąbki poliuretanowe charakteryzują się wyjątkową termoizolacją).

Wynalazki NASA w życiu codziennym – pierwszy przenośny odkurzacz

Aby pobrać próbki z jakiegokolwiek innego ciała niebieskiego, astronauci do swoich narzędzi badawczych potrzebowali zasilania bateryjnego. Z tego powodu NASA zwróciła się do znanej firmy produkującej narzędzia – Black & Decker z prośbą o skonstruowanie lekkiego narzędzia mającego służyć do pobierania próbek gruntu z Księżyca. Dzięki temu firma użyła opracowanej wówczas technologii do stworzenia swojego legendarnego już dziś bezprzewodowego odkurzacza Dustbuster.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – specjalne wytrzymałe opony zimowe bez kolców od Goodyear Tire and Rubber

W latach siedemdziesiątych Goodyear Tire i Rubber Company stworzyła dla NASA materiał pięć razy silniejszy niż stal, który był wykorzystywany w spadochronach marsjańskich sond Viking. Łańcuchowa struktura molekularna włókna dawała mu niesamowitą siłę proporcjonalną do jego wagi. Uznając zwiększoną wytrzymałość i wytrzymałość materiału, w 1976 roku firma Goodyear rozszerzyła technologię i wyprodukowała nową zimową bezkolcową oponę radialną, której żywotność jest o 10 tysięcy mil większa niż konwencjonalnych radialnych.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – bieżnikowanie nawierzchni

Przy okazji lądowania wahadłowca na mokrych pasach NASA spotkała się z niebezpieczeństwem wpadnięcia maszyny w poślizg i spowodowania przez nią potencjalnego wypadku. Aby temu zaradzić, w centrum badawczym Langley Research Center opracowano połączenie wielowypustowe, zwane także bieżnikowaniem. Chodziło tu o wycinanie w betonie dróg, które miały polepszyć technologię odprowadzanie wody z powierzchni mokrej jezdni.

System bieżnikowania przyjął się, następnie prowadząc do zwiększenia bezpieczeństwa mokrych powierzchni. Współcześnie jest używany nie tylko na lotniskach czy uczęszczanych drogach, ale także w okolicach basenów, na schodach, parkingach czy nawet w kojcach dla zwierząt.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – termometr na podczerwień

Będące częścią NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) opracowało specjalny czujnik na podczerwień do mierzenia temperatury planet i gwiazd na odległość (za pośrednictwem sondy IRAS).

Szybko okazało się jednak, że ta sama technologia sprawdza się na Ziemi, do tworzenia błyskawicznie działających termometrów. Właśnie z tej technologii skorzystała w roku 1991 firma Diatek w celu wytworzenia pierwszego termometru mierzącego temperaturę przy pomocy czujnika na podczerwień. Opracowała ona pierwszy termometr tego typu, Diatek Model 7000 (dzisiaj sprzedawany pod marką SureTemp), który ważył 220 gramów i podawał temperaturę w mniej niż dwie sekundy. Mierzył on ilość promieniowania podczerwonego emitowanego przez bębenek uszny. W przypadku chorej osoby pozwala to na szybkie i bezpieczne mierzenie temperatury ciała. Dziś tego typu termometry są używane powszechnie.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – protezy bioniczne

NASA intensywnie inwestuje w obszary badań koniecznych do eksploracji powierzchni planet, takie jak robotyka czy produkcja materiałów służących do amortyzacji wstrząsów. Dzięki postępowi rozwoju sztucznych systemów mięśniowych, przez Robots Environmental Inc., z automatycznym wykrywaniem i uruchamianiem, w celu wykorzystania w przestrzeni również podczas aktywności ekstrawostatycznych kosmonautów przez NASA, systemy te są przystosowywane do tworzenia bardziej dynamicznych funkcjonalnie sztucznych kończyn. Ponadto inne adaptacyjne technologie pianki uspokajającej NASA zastosowane w sektorze prywatnym doprowadziły do wytworzenia niestandardowych materiałów nadających się do formowania, oferujących naturalny wygląd i odczucie miąższu, a także zapobieganie tarciu między skórą a protezą oraz gromadzenie się ciepła lub wilgoci.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – diody LED

Diody generujące promieniowanie podczerwone były i są nadal stosowane przez NASA do eksperymentalnej uprawy roślin w kosmosie. Mimo że nie ma tam grawitacji, możliwa jest hodowla choćby warzyw, co jest istotnym odkryciem ze względu na późniejsze plany kolonizacji Księżyca czy Marsa. Te małe półprzewodniki są w stanie emitować duże natężenie światła w porównaniu do konwencjonalnych źródeł. Dioda LED działa, gdy prąd elektryczny jest podawany w kierunku do przodu urządzenia, a światło jest emitowane przez diodę półprzewodnikową.

Obecnie diody LED są również wykorzystywane do oświetlenia domowego, w zastosowaniach przemysłowych oraz w centrach handlowych, ponieważ są jaśniejsze, zużywają mniej energii i zajmują mniej miejsca. Co więcej, choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, diody LED na Ziemi uzdrawiają ludzi. Ich czerwone światło łagodzi bóle mięśni i stawów oraz objawy artretyzmu czy skurcze mięśni. Diody przyczyniają się do rozluźnienia mięśni i polepszają krążenie krwi.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – cyfrowe czujniki obrazu

Pracujący w laboratoriach Jet Propulsion Laboratory Eric Fossum potrzebował zmniejszyć kamery tak, aby zmieściły się na pokładach kosmicznych promów lub by można je było przymocować do sond. W roku 1993 wynalazł ze swym zespołem matrycę CMOS, za pomocą której znacznie zwiększył jakość zdjęć, jednocześnie obniżając zużycie energii w tego typu urządzeniach.

Potencjał swego wynalazku Eric Fossum rozwinął w założonej przez siebie firmie Photobit i obecnie jest właścicielem ekskluzywnej licencji na używanie matrycy CMOS. Korzysta się z niej nie tylko w telefonach komórkowych, ale także w medycynie, gdzie umożliwiają stworzenie kamer tak małych, że mogą one zostać przez pacjenta połknięte.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – odporne na zarysowania szkła w okularach

Centrum Badawcze imienia Johna H. Glenna (dawniej Lewis Research Center) opracowało technologię utwardzania powierzchni ochronnych w systemach lotniczych. Na początku chodziło o wynalezienie efektywnych soczewek chroniących pilotów przed silnym promieniowaniem słonecznym. Następnie doszła do tego technologia, która miała poprawiać kolory i dodatkowo być odporna na zarysowania. Wszystko dla lepszego pola widzenia i komfortu astronautów pracujących w kosmosie.

Dziś tej technologii używa się do produkcji odpornych na zarysowania szkieł do okularów. Na czym ona polega? Na powlekaniu powierzchni warstwą bezbarwnego węgla diamentopodobnego.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – czujniki dymu i gazu

Ogień na stacji kosmicznej, to niezbyt dobra wiadomość. Badacze z Johnson Space Center o tym wiedzieli i gdy w latach siedemdziesiątych na orbicie miała pojawić się stacja badawcza Skylab, potrzebny był system wczesnego ostrzegania. Wykrywacze dymu już istniały, ale NASA potrzebowała nowej wersji z możliwością ustawienia czułości systemu. Stworzono go wykorzystując izotop ameryk 241, który jonizuje czyste powietrze. Gdy w mieszance tlenu i azotu pojawią się cząsteczki dymu, proces zostaje przerwany i włącza się alarm.

W roku 1979 firma Honeywell AC wykorzystała to rozwiązanie tworząc Battery Backup Smoke and Fire Detector – wykrywacz dymu do zastosowania we własnym domu. Dziś tego typu detektory spotkamy niemal wszędzie.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – filtr wody

Filtrowanie wody znane jest od setek lat. NASA nie wymyśliła samego procesu. Jej technologie pozwoliły jednak na udoskonalenie domowych filtrów, których używamy do dzisiaj. W ramach programu “Spin off” Firma Ambassador Marketing stworzyła w 1982 roku mały i lekki elektrolityczny sterylizator wody Bon Del wytwarzający w systemie przepływu wody jony srebra w stężeniu od 50 do 100 części na miliard. Jony srebra działały bakteriobójczo, a dodany do konstrukcji wzbogacony węgiel drzewny usuwał zapach i smak obecny w „kranówce” z powodu dodawania do niej chloru i innych związków chemicznych.

Dziś tę samą technologię stosuje się w filtrach do wody w czajnikach czy kranach.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – słuchawki bezprzewodowe

Z pewnością większość z nas ich używa, ale mało kto wie, że komunikację bezprzewodową wynaleziono z myślą o podboju kosmosu. Taka komunikacja potrzebna była astronautom na spacerach w otwartej przestrzeni. Dzięki temu mogli utrzymywać kontakt z dowódcą misji, będąc na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To właśnie systemy komunikacji bezprzewodowej stosowane w hełmach stały się pierwowzorami współczesnych słuchawek bezprzewodowych.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – hermetyczne opakowania

Dla NASA szczególnie ważne było absolutne bezpieczeństwo paczkowanych produktów spożywczych, które astronauci mieli zabierać w przestrzeń kosmiczną. Zepsute jedzenie mogło grozić im śmiercią głodową. Dzięki temu udało się stworzyć skuteczne metody pakowania produktów przemysłowych, które utrzymują żywność wolną od potencjalnych zagrożeń chemicznych, fizycznych i biologicznych, a do tego niezwykle trwałą.

To rozwiązanie trafiło z czasem także na komercyjny rynek, a dziś korzystamy z niego niemal codziennie, robiąc zakupy w supermarkecie.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – lasery do obrazowania przestrzennego

Systemy lidarowe, takie jak VCL (Vegetation Canopy Lidar) umieszcza się na satelitach okołobiegunowych. Przykładowo przy realizacji projektu ESSP (Earth System Science Pathfinder) ten satelita NASA dostarczał danych dla obszarów Ziemi przy wykorzystaniu pięciu wiązek lasera impulsowego MBLA (Multi-Beam Laser Altimeter) o wielkości plamki rzędu 25 metrów, odległych od siebie o 2 kilometry. Urządzenia tego typu są wykorzystywane do tworzenia map o wysokiej rozdzielczości.

NASA zaprojektowała też mniejsze wersje, które są wykorzystywane na Ziemi. Używają ich archeolodzy, by odnaleźć zakopane w ziemi artefakty.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – nakrętka „Spiralock” w kijach golfowych

W 1984 roku firma Holmes Tool Company stworzyła specjalną nakrętkę o nazwie „Spiralock”. NASA zwróciła się do niej, ponieważ potrzebowała elementu, który będzie w stanie wytrzymać ciśnienie, temperaturę i inne czynniki występujące podczas startu rakiety. Nakrętka jest dziś także wykorzystywana do składania kija golfowego.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – narzędzia do operacji na mózgu

Od początku lotów kosmicznych NASA korzysta z nowatorskiego rozwiązania o nazwie ciepłowody. To niewielkie rurki wypełnione cieczą, które przenoszą energię cieplną. Pod wpływem temperatury ciecz, która znajduje się w rurce, paruje i przenosi energię cieplną do drugiego końca rurki, gdzie skrapla się, oddając w ten sposób energię.

Z kolei neurochirurdzy podczas operacji korzystają z kleszczyków podłączonych do prądu, by przecinać i przypalać tkanki. Ale prąd płynący przez owe narzędzia generuje ciepło, co sprawia, że chirurdzy muszą być wyjątkowo ostrożni, by nie naruszyć tkanki mózgowej. Rozwiązanie tego problemu, wykorzystujące technologię od NASA, znalazła firma Thermacore. Stworzyła ona specjalne pasujące do wspomnianych kleszczyków ciepłowody, znacznie zwiększając bezpieczeństwo operacji.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – płynne paliwo do zabezpieczania przed trzęsieniem ziemi

NASA znalazła również sposób, by powstrzymać wibracje w rakiecie Ares 1. Wykorzystała do tego płynne paliwo. Ta technologia została zaadaptowana do tego, by stabilizować budynki i mosty podczas trzęsień ziemi. Licencję na nią zdobyła firma Thornton Tomasetti, która kilka lat temu po raz pierwszy zabezpieczyła w ten nowatorski sposób jeden z budynków w Nowym Jorku.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – wyjątkowy nawóz

Uprawa roślin na statku kosmicznym, a kiedyś także na innych planetach, jest oczywiście poważnym wyzwaniem. Jednym z narzędzi, które czyni to łatwiejszym jest specjalny nawóz, opracowany w 2004 roku we współpracy z NASA, przez firmę Florikan z Florydy. Jest to specjalny środek powlekany polimerami, które kontrolują jak wiele i jakiego składnika jest uwalniane w okresie od sześciu miesięcy do roku. W 2015 roku po raz pierwszy wykorzystywano ten nawóz w praktyce. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyhodowano wtedy, a następnie zjedzono chrupiącą czerwoną sałatę rzymską.

Dziś ten rodzaj nawozu jest wykorzystywany przez plantatorów na całym świecie.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – kamery do testów zderzeniowych

NASA potrzebowała także szybkich (w kontekście przetwarzania danych) i wyjątkowo wytrzymałych kamer, aby nagrywać próby lądowania z wykorzystaniem spadochronów. W tym celu organizacja zwróciła się do kalifornijskiej firmy Integrated Design Tools, która buduje kamery zdolne do nagrywania 1000 klatek na sekundę i gromadzi te wszystkie dane.

Następnie ta sama technologia została wykorzystana w kamerach nagrywających testy zderzeniowe.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – koce ratunkowe

Folia NRC została pierwszy raz opracowana w laboratoriach NASA w 1964 roku. Miała ona służyć jako izolatory do ochrony statków kosmicznych i ludzi w kosmosie. Dziś ta wysoce odblaskowa folia wykorzystywana jest w ratownictwie medycznym (koce ratunkowe) i powszechnie stosowane choćby przez biegaczy długodystansowych po zakończeniu biegu, aby uniknąć dużych wahań temperatury ciała. Stosuje się ją także w przemyśle odzieżowym, czy w turystyce do produkcji śpiworów. Powszechnie ratują więc one życie i chronią przed ekstremalnymi temperaturami.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – odladzanie samolotów

NASA poświęciła dziesięciolecia na pozbycie się problemu gromadzenia lodu na skrzydłach i silnikach wahadłowców. Teraz wynaleziona przez nią technologia pozwala na odladzanie nie tylko kosmicznych pojazdów, lecz także komercyjnych samolotów pasażerskich, a nawet torów kolejowych.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – polimerowe skafandry

NASA rozwinęła również linię tekstyliów polimerowych, które wykorzystywane są w niezawodnych skafandrach astronautów i pojazdach kosmicznych. Technologia ognioodpornych włókien polimerowych stosowana jest dziś także w ubraniach straży pożarnej, pracowników elektrowni jądrowych, wojska czy kombinezonach kierowców Formuły 1. Zapewniają ratownikom bezpieczne przetrwanie przy temperaturze otoczenia sięgającej tysiąca stopni.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – stroje kąpielowe pływaków

Skafandry astronautów testowane w tunelu aerodynamicznym w siedzibie NASA – Langley Research Center – odegrały kluczową rolę w rozwoju strojów kąpielowych profesjonalnych pływaków. Udało się wynaleźć materiały i szwy, zmniejszające tarcie w momencie, w którym zawodnik przecina wodę. Zadebiutowały na Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku. Miał je na sobie prawie każdy medalista i rekordzista świata. Szybko zostały zabronione w międzynarodowych zawodach, ale ich zmodyfikowana wersja nadal jest popularna wśród profesjonalnych pływaków.

Wynalazki NASA w życiu codziennym – nawigacja satelitarna

Zaangażowanie wielu pokoleń inżynierów wymagało stworzenia systemu nawigacji satelitarnej. Z naszej perspektywy nawigacja to wygodna aplikacja, a kryje się za nią cała konstelacja satelitarna, stacje naziemne oraz wiele lat prac badawczych i rozwojowych. Aby powstał system GPS, trzeba było umieścić na orbitach geostacjonarnych odpowiednią liczbę satelitów, które utworzyły system pozycjonowania. Dzięki tej pracy dziś nawigacja satelitarna jest zainstalowana niemal w każdym telefonie.

Podróże w kosmos = nowe wynalazki i technologie w życiu codziennym, czyli podsumowanie

Nie da się zaprzeczyć, iż wyścig o podbój kosmosu wymógł na inżynierach opracowanie zupełnie nowatorskich, wcześniej wprost niewyobrażalnych wynalazków. Gdy te egzotyczne pomysły trafiły do cywilnego przemysłu, trwale zmieniły wiele sektorów gospodarki. Dzięki tej rewolucji także zwykły konsument może dziś wybierać w kosmicznych technologiach. Wiele z nich ma po prostu w zasięgu ręki i nie potrafi się bez nich obejść. Wniosek jest taki, iż jeżeli coś jednak sprawdzi w tak wymagających warunkach, jakie panują w kosmosie, to z pewnością sprawdzi się również na Ziemi. Obecnie możemy więc tylko puszczać wodze wyobraźni i zastanawiać się jakie obszary naszego życia diametralnie zmienią się w przyszłości dzięki kolejnym odkryciom NASA, które pierwotnie będą miały mieć zastosowanie w celach kosmicznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments