Wycofanie czy sprzedaż McDonald’s z Rosji?

230

To już pewne. Po 32 latach działania McDonald’s wycofuje się z Rosji i sprzedaje swój biznes lokalnemu kupcowi. Firma spodziewa się, że transakcja wyniesie od 1,2 miliarda do 1,4 miliarda dolarów. Amerykańska sieć miała w Rosji, przed wojną na Ukrainie 857 lokali, natomiast już dwa miesiące temu ogłosiła ona zawieszenie swojej działalności na rynku rosyjskim.

McDonald’s szuka lokalnego inwestora McDonald's

McDonald’s wydało oświadczenie, że kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie oraz nieprzewidywalne warunki prowadzenia działalności doprowadziły firmę do wniosku, że dalsze prowadzenie działalności w Rosji nie jest już możliwe, ani zgodne z wartościami McDonald’s.

Następnie sieć dodała, że szuka lokalnego inwestora, który mógłby przejąć biznes w Rosji. Po zmianie właściciela, restauracje te zaprzestaną używania nazwy, logo, brandingu i menu McDonald’s, choć spółka nadal zachowa swoje znaki towarowe w Rosji.

Jak już zostało wspomniane, McDonald’s miał w Rosji przed wojną na Ukrainie około 857 restauracji. 100 z nich było prowadzonych przez franczyzobiorców, przez co część restauracji działała w Rosji pomimo oficjalnego zawieszenia działalności przez koncern, co było dla niego niezwykle problematyczne i negatywnie wpływało na wizerunek marki. Firma zatrudnia w Rosji około 62 tysiące pracowników.

Nowy nabywca ma zatrudnić obecnych pracowników

Do priorytetów McDonald’s należy oczywiście zapewnienie pracownikom rosyjskiego oddziału firmy wynagrodzenia do czasu zamknięcia jakiejkolwiek transakcji oraz zapewnienie pracownikom możliwości zatrudnienia w przyszłości u potencjalnego nabywcy.

Koniec pewnej ery

Wejście McDonald’s do Moskwy 32 lata temu symbolizowało rozpad ZSRR oraz otwarcie się Rosji na Zachód. W styczniu 1990 roku setki ludzi ustawiały się w kolejce, aby spróbować hamburgerów i frytek z McDonald’s na Placu Puszkina w Moskwie. Wczorajsza decyzja amerykańskiej sieci jest zatem z całą pewnością gorzkim symbolem końca pewnej ery.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments