Wybór miejsca zamieszkania – przesłanki, którymi kierują się Polacy

mieszkanie dom

Jakie kryterium jest ważne przy wyborze miejsca do życia i czego oczekujemy dziś? Centrum Badania Opinii Społecznej w jednym ze swoich ostatnich sondaży zapytało Polaków co jest dla nich najważniejsze, jeśli chodzi o miejsce zamieszkania. Respondenci mieli wskazać cztery najistotniejsze dla siebie aspekty. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Najważniejsza bezpieczna okolica mieszkanie dom

Spośród wszystkich aspektów, wskazanych do wyboru przez Centrum Badania Opinii Społecznej, tylko jeden okazał się najistotniejszy dla większości badanych. 57% respondentów wskazało bowiem, że najważniejsza przy wyborze miejsca zamieszkania jest bezpieczna okolica.

Ma być wszędzie blisko, tanio i zielono

Na drugim miejscu pod względem liczby wskazań – która już jednak wynosiła mniej niż połowę, konkretnie 43% – usytuowały się koszty utrzymania mieszkania lub domu. Na najniższym stopniu podium znalazła się natomiast dobra infrastruktura – a konkretnie dostęp do szkół, przedszkoli, sklepów, punktów usługowych. 36% naszych rodaków wskazało tę odpowiedź.

Niemal tak samo istotny okazał się kontakt z naturą. Posiadanie ogrodu znalazło się na czwartym miejscu (35% wskazań), a bliskość terenów zielonych – na piątym (33%). Ważną kwestią okazało się także dobre skomunikowanie okolicy, 24% naszych rodaków wskazało dobry dostęp do komunikacji publicznej, a 23% – czas dojazdu do pracy i/lub szkoły.

Na czym nam nie zależy?

Co piąta osoba wskazała natomiast, że istotna dla niej jest wielkość domu lub mieszkania. Pozostałe odpowiedzi były już natomiast udzielane zdecydowanie rzadziej. Mowa tutaj o: Rynek mieszkaniowy

  • Przyjaznej okolicy dla dzieci – 14%
  • Posiadaniu balkonu lub tarasu – 11%
  • Dostępności miejsc parkingowych – 10%
  • Wysokim standardzie domu lub mieszkania – 8%.

Wnioski

Jak zatem widzimy, zależy nam przede wszystkim, aby było bezpiecznie, tanio, zielono i najlepiej wszędzie blisko – a przynajmniej byśmy mieli dobry dostęp do komunikacji miejskiej. Natomiast powierzchnia, posiadanie balkonu, miejsca parkingowe czy wysoki standard stają się dla nas coraz mniej istotne.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments