Wspólny kredyt hipoteczny bez ślubu — czy to możliwe?

Udostępnij

kredytWiele par wspólne życie postanawia zacząć jeszcze, zanim podejmie decyzje o ślubie. Niektórzy uważają, że lepiej poznać najróżniejsze aspekty życia razem, zanim zdecydują się na małżeństwo. Istnieją pary, które w ogóle nie czują potrzeby formalizacji swojego związku. Mimo to myślą o wybudowaniu domu lub zakupie własnego mieszkania. Jednak czy mają szansę dostać kredyt hipoteczny, nawet jeżeli nie są po ślubie? Jak bank patrzy, na nieformalne związki?

Na co bank zwraca uwagę przy udzielaniu kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny bez ślubu dla wielu par wydaje się być niemożliwy. Ciekawe jest to, że w oczach banku brak ślubu, to wcale nie jest problem. W dzisiejszych czasach dla banku nie ma najmniejszego znaczenia, czy para jest małżeństwem. Bank w pierwszej kolejności bierze pod uwagę wysokość zarobków obu kredytobiorców. Sprawdza także historię kredytową. Ważne, żeby obie osoby miały pozytywną i jak najlepszą historię kredytową. Istotne dla banku są także lata pracy. Im więcej lat pracy, tym lepiej. Umowa w pracy też ma znaczenie, bank bardziej skłonny jest przyznać wysoki kredyt osobie, która posiada umowę na czas nieokreślony.

Dużo ważniejsze od stanu cywilnego jest to, czy prowadzone jest razem gospodarstwo domowe. W takiej sytuacji proces przyznawania kredytu wygląda identycznie, jak w przypadku małżeństwa. Bank pyta o wspólne dochody oraz łączne koszty utrzymania domu lub mieszkania, takie jak wynajem, standardowe zakupy, rachunki, a także wspólne zobowiązania. Istnieją banki, które nie uznają wspólnego gospodarstwa, jeżeli związek nie jest formalny. Jednak jest naprawdę wiele instytucji i korzystnych ofert, w których para nawet nieplanująca ślub dostanie kredyt hipoteczny.

Warto pamiętać, że jednej osobie dużo trudniej otrzymać kredyt na znaczącą kwotę, która będzie potrzebna do wybudowania domu lub zakupu mieszkania. Dwoje pracujących partnerów razem ma wyższe dochody i lata pracy, niż osoba starająca się o kredyt w pojedynkę. Bank nie decyduje się na przyznanie kredytu, który przekracza możliwości finansowe klienta.

Procedura starania się i przyznania kredytu wygląda identycznie, jak przy każdej innej parze kredytobiorców. Ważne, żeby pamiętać, że kredyt to zobowiązanie na lata. Nawet jeżeli para postanawia się rozstać, to kredyt zostanie, jako ich wspólne zobowiązanie. Obie osoby są nadal odpowiedzialne za spłacanie rat w terminie.

Co zrobić, kiedy chcemy się rozstać?

W życiu bywa różnie i najtrwalsze związki przechodzą kryzysy, które mogą doprowadzić do rozpadu relacji. Małżeństwo także nie gwarantuje trwałej i szczęśliwej przyszłości razem, w końcu wiele par decyduje się na rozwód. Niestety kredyt to zobowiązanie, które zostaje, nawet jeżeli postanawiamy się rozejść.

Bank nie bierze pod uwagę rozstania, dla niego para kredytobiorców pozostaje nią, aż do spłacenia całości pożyczki. Bardzo ważne, żeby dokładnie przemyśleć, co zrobić w sytuacji rozstania i omówić wszystkie możliwe wątpliwości. Oczywiście istnieje kilka rozwiązań, które pomogą spłacić kredyt po zakończeniu związku. Warto wiedzieć, jakie są możliwe rozwiązania.

Jeżeli rozstanie przebiegło spokojnie, a oboje partnerów pozostaje w dobrych stosunkach, można rozważyć wynajem nieruchomości, na którą został wzięty kredyt. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie, które pozwala na spokojne spłacenie pożyczki z pieniędzy za wynajem. Warto jednak omówić, co stanie się z domem lub mieszkaniem już po spłaceniu całości pożyczki.

Czasem pary chcą zakończyć związek od razu definitywnie i nie zamierzają utrzymywać ze sobą kontaktu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości, na którą został wzięty kredyt. Ceny nieruchomości wciąż idą do góry, więc pieniądze powinny spokojnie wystarczyć na spłatę należności.

Co zrobić, jeżeli jedna ze stron chciałaby zostać we wspólnym mieszkaniu?

Po rozstaniu sprzedaż lub wynajem wspólnej nieruchomości nie jest jedynym rozwiązaniem. Jeżeli któraś ze stron chciałaby nadal mieszkać w domu lub mieszkaniu, na które został wzięty kredyt, można przenieść go na jedną osobę. W takiej sytuacji zostanie ona jedynym właścicielem nieruchomości. Trzeba ten fakt zabezpieczyć u notariusza i udać się do banku w celu zmiany warunków umowy.

Bank nie zawsze będzie chciał przenieść kredyt na jedną osobę, ponieważ w takiej sytuacji automatycznie zmniejszają się dochody oraz lata pracy. Istnieje kilka rozwiązań, które umożliwią renegocjację warunków spłaty. Pierwszą możliwością jest danie pod zastaw inną nieruchomość, może to być przykładowo dom rodzinny. Nie zawsze istnieje taka ewentualność, dlatego drugim sposobem jest nadpłacanie kredytu. W takiej sytuacji bank będzie bardziej skłonny przenieść kredyt na jedną osobę. Ostatnią możliwością jest dodanie innego, nowego kredytobiorcy. Może to być rodzeństwo, rodzic lub nowy partner. Wtedy automatycznie zwiększają się dochody oraz lata pracy.

Jak wybrać kredyt idealny dla nas?

Zanim podejmie się decyzję o kredycie hipotecznym, trzeba dobrze przemyśleć kilka kwestii. Warto dokładnie sprawdzić wszystkie oferty i porównać warunki różnych banków. W celu znalezienia najlepszej umowy dla siebie można skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Jeżeli para nie jest po ślubie, konieczne jest sprawdzenie, jak bank podejdzie do wspólnego gospodarstwa.

Pary powinny dobrze przemyśleć i przeanalizować raty, koszty oraz oprocentowanie. Zanim podejmie się decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego, można zorientować się mniej więcej, na co chcemy go przeznaczyć. Jeżeli myślimy o zakupie mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę, w jakim staniem planujemy zakupić nieruchomość. Budowa domu wiąże się z nieco innym kosztami, niż wykończenie lub remont nieruchomości w bloku.

Przed podjęciem decyzji o wzięciu wspólnie kredytu hipotecznego, trzeba porozmawiać o tym, co zrobić w momencie rozstania. Oczywiście para, która podejmuje decyzje o wspólnej pożyczce raczej nie myśli o zakończeniu relacji. W życiu bywa różnie, dlatego naprawdę ważne, żeby obie strony przemyślały, jakie możliwości spłaty biorą pod uwagę w momencie rozstania. Można jeszcze przed wizytą w banku ustalić, kto miałby zamieszkać w domu lub mieszkaniu po ewentualnym rozpadzie związku.

Polskie prawo umożliwia wzięcie kredytu razem nawet osobom niespokrewnionym, które nie są w żadnym formalnym związku. Jest to naprawdę prosta procedura. Nawet w momencie rozstania istnieje wiele możliwości, które pozwalają szybko spłacić kredyt, jeżeli para chce definitywnie się rozejść. Najważniejsze, żeby dobrze przemyśleć taką decyzję. Kredyt hipoteczny, to zawsze zobowiązanie na lata. Mówi się czasem, że to właśnie kredyt tak naprawdę łączy pary na lata, bardziej, niż ślub, czy nawet dzieci.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również