Wrocław na weekend – to musisz zobaczyć

652
Źródło: https://www.pot.gov.pl/pl/pcb/news/wroclaw-miasto-spotkan-i-wydarzen

Wrocław to bezdyskusyjnie jedno z najpiękniejszych polskich miast. Nie bez powodu zostało ono w 2016 roku wybrane przez Unię Europejską na Europejską Stolicę Kultury. To miejsce oferuje tyle atrakcji, że naprawdę trudno się w nim nudzić przez weekend. Wybierz Wrocław na weekend i sprawdź, czego nie można przegapić podczas takiego pobytu?

Wrocław na weekend – Stare Miasto

Przepływająca przez Wrocław Odra wraz z pięcioma mniejszymi rzekami tworzą na terenie miasta 25 wysp, a brzegi łączone są przez 100 mostów oraz 33 kładki dla pieszych. Trudno znaleźć inne tak malowniczo położone miejsce w Polsce, prawda?

Zwiedzanie najlepiej zacząć od rynku, przy którym znajduje się gotycki ratusz powstały pod koniec XIII wieku, który szczęśliwie przetrwał II Wojnę Światową i często porównywany jest ze swoim odpowiednikiem w Pradze. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

Okolica zaś jest wypełniona pięknymi kamienicami. Wiele z nich to efekt powojennej odbudowy zniszczonego Wrocławia. Na Starym Mieście znajduje się także wiele zabytkowych świątyńkościół św. Elżbiety z ponad 90-metrową wieżą, gotycka katedra Marii Magdaleny z łączącym wieże Mostkiem Czarownic (zwanym także Mostkiem Pokutnic), barokowy kościół Najświętszego Imienia Jezus, luterański kościół św. Krzysztofa, synagoga pod Białym Bocianem czy cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

Wschodnia strona Starego Miasta mieści dwa ważne muzea – wrocławskie Muzeum Narodowe oraz Panoramę Racławicką. W tym drugim znajduje się oczywiście największe w Polsce, monumentalne dzieło o wymiarach 15 na 114 metrów przedstawiające polskie zwycięstwo pod Racławicami. Obraz powstawał przez 9 miesięcy i współpracowało nad nim kilku znanych malarzy. Dalej, idąc na południe natrafimy na dawną fosę miejską, a przy niej Operę Wrocławską i Park Staromiejski.

Ostrów Tumski

Odwiedzając Wrocław na weekend po wizycie na Starym Mieście następnie, warto wybrać się na Ostrów Tumski. To dawna posiadłość kościelna i najstarsza część Wrocławia. Mieści się tam siedziba arcybiskupa i Archikatedra Jana Chrzciciela. To najwyższa zabytkowa budowla w całym mieście, ma aż 100 metrów wysokości i 97 długości. Z jej tarasu widokowego rozpościera się zjawiskowa panorama na Wrocław.

Charakterystycznym miejscem jest także Most Tumski, zwany Mostem Zakochanych. Wybudowano go w 1889 roku i mierzy on ponad 52 metry długości. Każdego dnia setki turystów wieszają na nim kłódki na znak swojej miłości, a co wieczór latarnik zapala na nim aż 91 latarni gazowych, co stwarza niepowtarzalny klimat.

Warto również się wybrać do pobliskiego Ogrodu Botanicznego. Na uwagę zasługuje także Muzeum Archidiecezjalne, w którym znajduje się pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku Księga Henrykowska. To właśnie w niej zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim.

Wrocław na weekend – ciekawe budynki w południowej części

Na południu Wrocławia najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Dworzec Główny. Zbudowano go w XIX wieku, łączy on w sobie elementy historyzmu i secesji.

W tej samej dzielnicy znajduje się również Sky Tower – nowoczesny biurowiec, jeden z najwyższych budynków w Polsce.

Zachodnia strona miasta Wrocław na weekend

Kolejne ciekawe atrakcje znajdziemy na zachodzie miasta. Natrafimy tam na wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Halę Stulecia. Została ona wybudowana w latach 1911-1913. To konstrukcja żelbetowa, której przykrycie w chwili jej budowy miało największą rozpiętość na świecie. Co ciekawe, budynek przetrwał II Wojnę Światową bez szwanku.

Tuż obok, w parku Pergola znajduje się Wrocławska Fontanna Multimedialna. To największy obiekt tego typu w Polsce i jeden z największych w Europie – niecka ma wymiary 115 na 108 metrów. W letnie wieczory o pełnych godzinach odbywają się w niej wspaniałe pokazy. 300 dysz wodnych w synchronizacji z 800 źródłami światła, dźwiękiem, projektorami i dyszami ognia dają zapierające dech przedstawienia.

Bardzo blisko znajduje się również Ogród Japoński. Na jego teren wchodzi się przez piękną bramę, a następnie ścieżka prowadzi wśród pięknych roślin aż do stawu, w którym pływają karpie Koi.

Niedaleko znajduje się również słynne ZOO, najstarsze w Polsce. Jego historia sięga 1865 roku. Największe wrażenie wywołuje w nim Afrykarium – jedno z najnowocześniejszych oceanariów w Europie. Cały obiekt jest niezwykle rozległy i można spędzić w nim wiele godzin.

W okolicy natrafimy także na piękny Most Zwierzyniecki z niezwykłymi secesyjnymi zdobieniami oraz słynny Most Grunwaldzki z początku XX wieku, opierający swoją konstrukcję na wielkich murowanych pylonach.

Hydropolis

Odwiedzając Wrocław na weekend w dalszej kolejności warto się wybrać do Hydropolis. To centrum wiedzy poświęcone wodzie znajdujące się w XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej. Jeszcze przed wejściem na zwiedzających czeka ponad 45-metrowa drukarka wodna tworząca ozdobne kurtyny wodne. Największe wrażenie wywołuje jednak samo serce wystawy. Jest nim pomieszczenie z ekranem w 360 stopniach o długości 60 metrów, z którego czerpiemy informację na temat powstania wody oraz jej obecności na Ziemi.

Wrocławskie krasnale – wizytówka miasta

Będąc we Wrocławiu nie można jeszcze zapomnieć o kolejnej charakterystycznej wizytówce miasta. Mowa oczywiście o krasnalach. Wywodzą się one od graffiti tworzonych przez “Pomarańczową Alternatywę” – inicjatywę ośmieszającą władze Polskiej Republiki Ludowej w latach osiemdziesiątych. Od 2003 roku podjęto szereg działań mających na celu upamiętnienie tej idei.

Pierwsze rzeźby krasnali o wysokości 30 centymetrów pojawiły się w 2005, a obecnie jest ich już około 400. Każda figurka ma swoją unikalną nazwę, a opiekują się nimi firmy, instytucje publiczne czy także prywatni obywatele. W sieci można bez problemu znaleźć trasy wędrówek szlakiem wrocławskich krasnali, co z pewnością jest niecodziennym i interesującym sposobem na spacer po mieście.

Wśród figurek znajdziemy celebrytów, rzemieślników, ekscentryków, niepełnosprawnych, czy kloszardów, większość jest przedstawiona z dużą dawką humoru. Jednymi z najciekawszych są:

  • Krasnalowa Orkiestra Symfoniczna (stoją obok Narodowego Forum Muzyki)
  • Syzyfki, czyli dwa krasnale próbujące toczyć kulę
  • Pracz Odrzański, pochylający się nad taflą wody
  • Profesor Miodek, honorujący słynnego Profesora Jana Miodka
  • Krasnalka Demokracja, protestująca w obronie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
  • Papa Het, na cześć Jamesa Hetfielda – lidera legendarnego zespołu Metallica
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments