Wpływ sytuacji gospodarczo-politycznej na rynek nieruchomości

318

W 22. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński i Tomasz Piwoński – Zarządzający Funduszem Solution One, odpowiedzą na takie pytania jak: czy czeka nas koniec hossy oraz czy czeka nas głęboki kryzys na rynku nieruchomości?

RTG Nieruchomości #22 – rozmowa z Tomaszem Piwońskim

Jak obecna sytuacja gospodarczo-polityczna wpłynie na rynek nieruchomości w Polsce?

Tomasz Piwoński już wcześniej był zaniepokojony nieruchomościami w Polsce – jako, że w styczniu miał miejsce spadek rozpoczętych budów mieszkań o 40%. Aczkolwiek, dopóki stopy procentowe są niższe od inflacji, to mieszkania będą przechowywały wartość i chroniły przed inflacją. Natomiast w momencie, gdy stopy procentowe przewyższą inflację, nieruchomości przestaną być opłacalne.

Z drugiej strony przy napływie uchodźców powinien wzrosnąć popyt na najem – i w konsekwencji stopy zwrotu z najmu, dlatego wysoki popyt na mieszkania może się utrzymać.

Jak dalej kształtować się będą stopy procentowe w Polsce i na świecie?

Po prostu przy takiej inflacji stopy procentowe muszą rosnąć.

A co z boomem nieruchomościowym w USA w 2021 roku?

On także, identycznie jak w Polsce, wywołany był bardzo wysoką inflacją i ekstremalnie niskimi stopami procentowymi – ludzie po prostu nie mieli w co inwestować, a posiadali przy tym o wiele większy kapitał inwestycyjny niż w Polsce.

Dziś podwyżki stóp procentowych uderzają w kredytobiorców. Co dalej?

Sytuacja się znacząco pogorszy jak jeszcze stopy procentowe wyraźnie wzrosną – a wzrosnąć muszą, ponieważ inflacja się nadal rozpędza. Jednak, wraz z inflacją będzie rosło wynagrodzenie pracowników i wbrew pozorom ze spłacaniem kredytów może nie być tak źle.

Podsumowując, dopóki inflacja będzie przewyższać stopy procentowe, a nic nie zapowiada by w niedalekiej przyszłości się to zmieniło, nieruchomości będą cały czas zyskiwać na wartości.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments