WOŚP pobił nowy rekord!

313

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) podczas tegorocznego 28. finału, który miał miejsce wczoraj, 12 stycznia 2020 roku, zebrała kwotę ponad 115 mln zł. To ostatnie dane sprzed północy. Oznacza to, że Polacy pobili nowy rekord w dobroczynności.

„115 362 894 zł. Dziękujemy! To Wasza zasługa” – czytamy na Twitterze WOŚP.

WOŚP: kolejny wielki sukces

Przypomnijmy, że WOŚP odbył się w niedzielę 12 stycznia w Polsce i kilkunastu innych krajach. Zorganizowano aż 1760 sztabów, zaś liczba wolontariuszy wyniosła blisko 120 tys. osób. Za granicą środki zbierano m.in. w Anglii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Belgii, USA i Australii.

Do tego wiele pieniędzy udało się zebrać dzięki licytacji przedmiotów, które zostały wystawione przez znanych artystów. Mowa m.in. o replice medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk, kolacji z Robertem Lewandowskim, sukience od Roksany Węgiel czy kurtce, w której Bogusław Linda zagrał w kultowym dla wielu filmie „Psy”. Do tego doszły podobne dary od polskich polityków.

Środki na WOŚP zbierała też polska giełda kryptowalut BitBay, na której można było wpłacać kryptowaluty, które następnie miały zostać zamienione na PLN i przekazane na rzecz Orkiestry.

Ku pamięci Pawła Adamowicza

28. finał WOŚP zakończył się tradycyjnym „światełkiem do nieba”. Światełko rozpoczęło się w Gdańsku, później przeniosło się na pl. Bankowym w Warszawie. W Gdańsku doszło też do upamiętnienie zamordowanego przed rokiem prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

Polacy-dobroczyńcy

WOŚP pozostaje polską organizacją dobroczynną, która zbiera rekordowe środki na cele charytatywne. Polacy co roku pokazują, że potrafią i chcą dzielić się swoimi pieniędzmi, by pomagać chorym i wspierać szpitale, których nierzadko nie stać na zakup specjalistycznego sprzętu.

Uzupełnieniem WOŚP jest też festiwal Pol’and’Rock (dawny Przystanek Woodstock), który zdaniem Jurka Owsiaka jest podziękowaniem dla młodzieży, która z kolei wspiera jego fundację. W ramach wydarzenia od lat można zobaczyć na żywo znane zespoły rockowej, ska czy reggae, choć organizatorzy chętnie eksperymentują też z innymi stylistykami (potrafili zaprosić np. Majkę Jeżowską, która zagrała swoje klasyki dla dzieci w rockowych aranżach).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments