Wojna na Ukrainie uderzy w portfele Polaków! Wskaźnik Dobrobytu już spadł

1053

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało najnowszy odczyt Wskaźnika Dobrobytu (WD) odzwierciedlającego ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Z raportu tego wynika, że wartość wskaźnika spadła w marcu br. aż o 2,2 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Tym samym stracił on niemal wszystko, co zyskał przed miesiącem.

Wzrost inflacji uderzy w portfele polaków

Ekonomiści BIEC zaznaczają, że najnowsze dane nie uwzględniają jeszcze w pełni skutków wojny na Ukrainie. Ujawnią się one najprawdopodobniej dopiero w ciągu najbliższych miesięcy.

– Na miarę, jaką jest Wskaźnik Dobrobytu polskiego społeczeństwa kluczowe znaczenie w najbliższych miesiącach będą miały zmiany w poziomie cen (inflacja) oraz tempo wzrostu wynagrodzeń – wskazują autorzy raportu dodając, że w nieco dłuższej perspektywie, kluczowe będą zmiany na rynku pracy, a w szczególności liczba i gotowość uchodźców z Ukrainy do podjęcia zatrudnienia.

Biorąc jednak pod uwagę, iż według szacunków, najprawdopodobniej inflacja będzie rosła a tempo wynagrodzeń znacząco wyhamuje, ciężko oczekiwać, aby sytuacja ekonomiczna Polaków miała w najbliższym czasie ulec poprawie.

Ekonomiści BIEC zwracają także uwagę, że wielką niewiadomą pozostaje zatrudnienie. Część ekspertów szacuje bowiem, że rodzimy rynek pracy, borykający się z brakiem kadr jest w stanie wchłonąć nawet 700 tysięcy pracowników. Przepływ Ukraińców odbywa się jednak w obie strony. Sporo mężczyzn powraca, by walczyć, napływają zaś głównie kobiety i dzieci.

– Nie wiemy, jaka część z nich zechce pozostać w Polsce na dłużej i podjąć zatrudnienie, jaka cześć przemieści się dalej na zachód Europy, a jaka powróci do Ukrainy najszybciej jak tylko się da, bez względu na sytuację. W tej chwili szukają oni schronienia i bezpieczeństwa, zaś za zatrudnieniem zaczną rozglądać się najwcześniej za parę miesięcy – wskazują eksperci BIEC.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments