Dzień Inwestora Indywidualnego

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

Udostępnij

Prezydent RP Andrzej Duda 11 sierpnia podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3000 złotych każdemu gospodarstwu domowemu, które ogrzewa się węglem kamiennym. 12 sierpnia opublikowano ją w Dzienniku Ustaw. 16 sierpnia podpisano natomiast rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy.

Weszło ono w życie 17 sierpnia, a to oznacza, że od tego czasu mamy możliwość wnioskowania o 3000 złotych dodatku węglowego. Wnioski można składać do 30 listopada. Jak poprawnie złożyć i wypełnić wniosek o dodatek węglowy przez Internet? Przekonamy się poniżej:

Gdzie znaleźć wniosek o dodatek węglowy? Węgiel wśród złota i kosztowności

Wzór pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji 16 sierpnia 2022 roku. Tutaj znajduje się link do niego. Wniosek jest ujednolicony dla całej Polski. Ponadto wnioski mają być dostępne w urzędach gmin.

Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku węglowego?

Informacja do kogo kierujemy wniosek

Wypełnienie wniosku nie jest trudne. Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.

Podstawowe dane wnioskującego

Następnie należy podać imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL (lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeśli nie posiadamy numeru PESEL), adres zamieszkania oraz – opcjonalnie – numer telefonu i adres mailowy. W przypadku podania adresu e-mail, zostanie na niego przesłana informacja o wypłacie dodatku węglowego.

Następnie, również opcjonalnie, podajemy numer rachunku bankowego oraz imię i nazwisko jego właściciela. Jeśli nie chcemy otrzymać pieniędzy na rachunek bankowy, tylko odebrać je w gotówce w danym urzędzie gminy, nie wypełniamy tego pola.

Dane pozostałych członków gospodarstwa domowego

Kolejna część wniosku przeznaczona jest do przekazania danych wszystkich członków gospodarstwa domowego, które ma prawo do dodatku węglowego. Jedno dofinansowanie przysługuje bowiem na jedno gospodarstwo domowe, a nie na jedną osobę je zamieszkującą.

W przypadku, gdy wniosek złoży kilka osób z tego samego gospodarstwa domowego świadczenie zostanie przyznane pierwszej osobie, która złożyła wniosek. Pozostałe zostaną odrzucone.

Wskazanie głównego źródła ogrzewania Kominek

W następnym kroku wybieramy główne źródło ogrzewania. Może to być kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, bądź piec kaflowy. Wystarczy, że podamy jedno źródło, nawet w sytuacji, gdy jest ich w domu więcej.

Trzeba jednak pamiętać, że wskazane przez nas źródło ogrzewania musi być wcześniej przez nas wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.

Wskazanie nieruchomości

W kolejnej części przekazuje się informację o rodzaju nieruchomości, w której znajduje się nasze gospodarstwo domowe. Do wyboru mamy dom jednorodzinny, dom wielorodzinny (blok, bądź kamienicę) w którym znajduje się źródło ciepła, i budynek, który jest zasilany zewnętrznym źródłem ciepła.

Oświadczenie, że dane są zgodne z prawdą

Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, iż złożone przez nas dane są zgodne z prawdą, a także, że nie skorzystaliśmy z ceny gwarantowanej przy zakupie węgla. Co istotne, informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości do kilku tysięcy złotych.

Dodatek węglowy a wpis do CEEB

Jak zostało wyżej wspomniane, warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Co prawda, termin na złożenie deklaracji do CEEB minął 30 czerwca, ale wciąż można to uzupełnić.

Narzędziem do weryfikacji, czy wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania dodatku węglowego, ma być dostęp gmin do danych zawartych właśnie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dlatego przyznawanie dodatku węglowego ma się odbywać bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej.

Składanie wniosku o dodatek węglowy przez platformę ePUAP

Jaka instytucja zajmuje się obsługą wniosków?

W celu złożenia wniosku najpierw należy sprawdzić na stronie internetowej urzędu gminy, która z gminnych instytucji w naszym miejscu zamieszkania, zajmuje się obsługą przyznawania i wypłatą dodatku węglowego.

Odręczne podpisanie wniosku

Następnie należy wypełnić wspomniany wyżej wniosek, którego wzór znajdziemy na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Część urzędów domaga się, aby na wniosku była kopia naszego odręcznego podpisu – nawet jeśli wysyłamy do urzędu list zatwierdzony podpisem elektronicznym w ePUAP.

Wynika to z tego, że podpisany jest tylko list, ale nie ma już podpisu elektronicznego na załączniku, którym jest wniosek o dodatek węglowy. Z tego powodu warto na wszelki wypadek złożyć podpis odręczny. W praktyce wymaga to wydrukowania dokumentu, podpisania i zeskanowania go z naszym podpisem.

Złożenie „Pisma ogólnego do podmiotu publicznego”

Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do portalu ePUAP. Następnie należy znaleźć gminną instytucję odpowiedzialną za przyjęcie naszego wniosku. W kolejnym kroku należy wybrać opcję „Katalog spraw”, a następnie zakładkę „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.

W kolejnym kroku trzeba wybrać opcję „Załatw sprawę”. Na ekranie wyświetli się formularz, gdzie należy podać rodzaj i tytuł pisma. Wniosek o dodatek węglowy musimy dodać, jako załącznik do Pisma ogólnego do podmiotu publicznego, które należy podpisać przez Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Profil Zaufany

Kiedy dodatek węglowy zostanie wypłacony?

Informację o przyznaniu dodatku otrzymamy bezpośrednio w Urzędzie Gminy lub mailowo. Dodatek powinien zostać wypłacony w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również