Winyle stały się popularniejsze niż CD

374
Mężczyzna pokazuje płytę winylową

Na rynku wydawniczym nadal widać obecnie modę na płyty winylowe. Nowe dane pokazują, że dziś są one wręcz coraz chętniej wybierane przez konsumentów i stały się popularniejsze niż płyty CD.

Winyle popularniejsze od płyt CD

Powyższe wynika z danych opublikowanych właśnie przez Entertainment Retailers Association (ERA). Okazuje się, że sprzedaż płyt winylowych była wyższa niż płyt CD. To pierwszy raz od aż 35 lat. Warto jednak dodać, że dane pochodzą z brytyjskiego rynku.

Całkowita sprzedaż muzyki wzrosła w 2022 roku o trzy procent (wpływy sięgnęły niemalże 2 miliardów funtów i są najwyższe od 2003 roku).

Według opublikowanych danych, sprzedaż fizyczna nieznacznie spadła – o 3,8 procent, czyli do 280,4 milionów funtów. Spadek sprzedaży płyt CD oznaczał jednocześnie wzrost popularności płyt winylowych.

Winyle znów się sprzedają

Magazyn „Billboard” podał, że w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia w USA sprzedano 2,23 miliony egzemplarzy płyt winylowych. To najwięcej od 1991 roku, kiedy wprowadzono elektroniczny system śledzenia sprzedaży nośników muzycznych.

Wrażenie robi też skala skoku sprzedanych egzemplarzy. W porównaniu do poprzedzającego tygodnia, w tygodniu przed świętami sprzedaż płyt winylowych skoczyła o aż 46,7%.

Jakie płyty wybierali Amerykanie najczęściej? Najlepiej sprzedającą się płytą była „Midnights” Taylor Swift. Sprzedano aż 68 tysięcy jej egzemplarzy.

Przypomnijmy, że tygodniu poprzedzającym święta w 2021 roku w USA sprzedano „tylko” 2,11 milionów egzemplarzy płyt winylowych.

W całym 2022 roku w USA sprzedano 41,8 milionów płyt winylowych. Przekłada się to na skok o 3,6% w porównaniu z rokiem 2021.

Jak z kolei niedawno podał magazyn „Pitchfork” przedświąteczny tydzień grudnia 2021 roku okazał się rekordowy dla sprzedaży płyt winylowych w USA. Dokładniej: w tygodniu, który rozpoczął się 17, a zakończył 23 grudnia, sprzedano aż 2,11 milionów płyt winylowych. Oznacza to, że pobito rekord z grudnia 2020 roku, wynoszący 1,84 milionów egzemplarzy nośnika.

To głównie zasługa takich artystów jak Adele, Billie Eilish i Taylor Swift. Płyta „Red (Taylor’s Version)” sprzedała się w nakładzie 114 tysięcy egzemplarzy. Hitem okazał się też nowy album zespołu ABBA o tytule „Voyage”.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments