Willy Woo odkrył, co tłumi wzrost ceny BTC

Udostępnij

Popularny analityk z rynku bitcoina, Willy Woo, twierdzi, że BTC nie może zdrożeć przez pewien czynnik.

Willy Woo tłumaczy, co tłumi wzrosty

Woo udostępnił swoim obserwujących na platformie mediów społecznościowych X pewien wykres.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


„To jest slajd z mojego wystąpienia z TOKEN2049. Jest to stosunek „papierowych BTC” (połączona wartość otwartych kontraktów futures), którymi się obraca, do prawdziwego bitcoina, który jest wysoce płynny i też podlega obrotowi. Obecnie znajdujemy się w reżimie, w którym handel BTC wynosi 20–30%. To przeciwdziała zwyżkowemu szokowi podażowemu”, napisał.

 

Według Woo wzrost liczby instrumentów pochodnych opartych na bitcoinie odbiera płynność BTC, umożliwiając manipulację cenami i słabsze wzrosty.

Analityk twierdzi, że ponieważ dolarów amerykańskich (USD) jest znacznie więcej i są one łatwiej dostępne dla inwestorów niż BTC, rynki kontraktów terminowych i instrumentów pochodnych pozwalają dużym graczom na przejmowanie dużych części kapitału i wykorzystywanie go do wywierania nieorganicznej presji sprzedaży bitcoina. Woo twierdzi, że znaczenie takich rynków jest „wrogiem” dla bitcoina i powodem, dla którego BTC odnotowuje w ostatnich latach mniej dramatyczne wzrosty w porównaniu do początków swojej działalności.

„W dłuższej perspektywie pozwala instytucjom, które nie posiadają BTC, sprzedawać je bez ograniczeń, o ile mają dużo USD. Zobacz, jak zakończyły się wykładnicze, odruchowe wzrosty byków, gdy rynki kontraktów futures zaczęły działać”, dodał.

Woo w osobnym poście przekazał, że „jedyne, co musisz sprawdzić, to dzienne wolumeny transakcji na kontraktach terminowych. Przyćmiewa to płynność na rynkach spot”.

Czy BTC już nie zdrożeje?

Czy więc kurs bitcoina już nie zdrożeje i nie osiągnie nowego ATH? Warto zwrócić uwagę na wykres w skali 1W i cofnąć się o 4 lata. Przed hossą w latach 2020-2021 działo się na rynku niemal to samo co dziś. Kurs pozostawał w trendzie bocznym. Wzrosty zaczęły się dopiero po halvingu, czyli wiosną 2020 r. Czy tak samo będzie teraz? Wiele na to wskazuje. Tym bardziej, że wkrótce możemy poznać decyzję SEC w sprawie utworzenia ETF-a BTC, a może nawet ETH.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również