Wietnam, Filipiny i Ukraina to kraje z największą adopcją kryptowalut – wynika z badania Chainalysis.
Adopcja kryptowalut na świecie
Niedawny raport Chainalysis, zatytułowany „The 2022 Global Crypto Adoption Index”, ujawnił, że adopcja aktywów cyfrowych zwolniła w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodu kryptowalutowej bessy, ale nadal pozostaje powyżej poziomów sprzed hossy.
Wietnam ponownie znalazł się na pierwszym miejscu rankingu krajów z najwyższą adopcją. Zaraz potem znalazły się Filipiny i rozdarta wojną Ukraina. Co ciekawe, Chiny (gdzie zainteresowanie bitcoinami znacznie spadło z powodu zakazu kryptowalut w 2021 r.) ponownie weszły do pierwszej dziesiątki.
Po konsekwentnym wzroście od połowy 2019 r., globalny wskaźnik adopcji kryptowalut osłabł, dodał Chainalysis w swoich ostatnich badaniach.
Podmiot zastosował swoją metodologię indeksowania i zbadał aż 154 krajów. Oszacował, że Wietnam jest ponownie światowym liderem adopcji kryptowalut, z wynikiem 1.000. Jednym z powodów drugiego z rzędu zwycięstwa tego kraju może być znaczne zainteresowanie grami opartymi na blockchainie w regionie Azji Południowo-Wschodniej.
Inne badanie Chainalysis wykazało, że 21% wietnamskich konsumentów korzystało lub posiadało zasoby cyfrowe w pewnym momencie swojego życia. Pierwsze miejsce przypada Nigerii, gdzie 32% mieszkańców dokonało transakcji za pomocą bitcoinów lub altcoinów.
Drugie miejsce w „The 2022 Global Crypto Adoption Index” z wynikiem 0,753 należy do Filipin, a trzecie do Ukrainy z 0,694. Konflikt militarny z Rosją poważnie zakłócił ukraińską gospodarkę, co może tłumaczyć, dlaczego niektórzy mieszkańcy zdecydowali się na interakcję z walutami cyfrowymi zamiast fiducjarnymi.
Ogólnie rzecz biorąc, większość krajów na liście 20 najlepszych to gospodarki o niższych i średnich dochodach na jednego mieszkańca (Wietnam, Filipiny, Ukraina, Nigeria, Indonezja), ale też o wyższym dochodzie (Brazylia, Tajlandia, Argentyna, Turcja).
Mimo to dwa kraje o wysokich dochodach – USA i Wielka Brytania – również znalazły miejsce w tabeli liderów i zajmując odpowiednio 5. i 17. miejsce.
Oprócz wyżej wymienionych danych, Chainalysis zaobserwowało, jak zmienił się globalny wskaźnik adopcji kryptowalut od II kwartału 2021 r. W tamtym czasie był to najwyższy poziom w historii, spowodowany głównie wzrostem cen większości aktywów cyfrowych.
Po tym okresie liczby zmieniały się falami. Kiedy ceny spadały w trzecim kwartale 2021 r., nadal trwała globalna adopcja kryptowalut. Gdy w czwartym kwartale bitcoin i wiele innych coinów zdobywało swoje nowe ATH, zainteresowanie konsumentów tym sektorem nadal rosło.
Jak dotąd rok 2022 nie był tak dynamiczny ze względu na panującą przez większą część tego okresu bessę. Pomimo tego negatywnego trendu, Chainalysis stwierdziło, że globalna adopcja kryptowalut pozostaje wyższa niż wynosiły poziomy sprzed hossy sprzed 2020 roku.