Wiemy, kiedy wystartuje fabryka Izery

267

Uruchomienie fabryki polskich samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie zaplanowane jest na grudzień 2025 r. – wynika to z harmonogramu przedstawionego w piątek na konferencji prasowej spółki ElectroMobility Poland (EMP) w Katowicach. Koszt budowy fabryki to ok. 6 mld zł.

Wiemy, kiedy wystartuje fabryka Izery

Ten zakład to typowy zakład produkcyjny, czyli tak, jak mamy Fiata w Tychach i Opla w Gliwicach: platforma, nadwozie, podwozie, to będzie budowane na spawalni u nas. To nie jest tak, że przyjedzie gotowy samochód i my tylko zmontujemy jakieś fotele i tak dalej – ten samochód będzie budowany od podstaw u nas – powiedział dyrektor EMP ds. uruchomienia produkcji Cyprian Gronkiewicz.

Planowane zatrudnienie dla pierwszego etapu budowy zakładu wynosi 2403 osób (463 w spawalni, 245 w lakierni, 962 w montażu, 364 w logistyce i 369 pozostałych, np. dziale jakości, administracji itp.).

Wszystkie pozwolenia środowiskowe, wodnoprawne, na budowę, planujemy uzyskać w IV kw. 2023 r., równolegle będą trwały prace z utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, które mają na celu przygotować ten obszar pod inwestycję. Następnie przejdziemy do fazy realizacji: budowa zakładu będzie trwała ok. 18 miesięcy, od I kw. 2024 r., następnie przechodzimy do rozruchu technologicznego, aby na koniec 2025 r. była możliwość wyprodukowania pierwszych samochodów – dodał Gronkiewicz.

Kwota

Wiemy już też o jakich kwota inwestycji mówimy.

– Wspomniałem o kwocie ok. 6 mld zł, których będziemy docelowo potrzebować, aby pierwsze samochody wyjechały z fabryki, nie będziemy więc przesądzać, czy Skarb Państwa pozostanie na większościowej pozycji. Na pewno to zaangażowanie jest bardzo potrzebne teraz, bo nas uwiarygadnia: jesteśmy startupem i ciężko jest wychodzić do rynków, szczególnie finansowych, z projektem, który może być odczytywany jako w pewien sposób ryzykowny. On jest na pewno ciekawy w sensie atrakcyjności ekonomicznej, natomiast inwestorzy jak mają swoje pieniądze wyłożyć, różnie na to patrzą. Na pewno będziemy wychodzić zarówno do polskich, jak i zagranicznych podmiotów – powiedział członek zarządu ds. finansowych EMP Sławomir Bekier

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) powstała w październiku 2016 r. To inicjatywa czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu.

Poprzedni artykułFinansowanie faktur – czym jest i kiedy z niego skorzystać?
Następny artykułMecz Polska – Arabia Saudyjska
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments